У Полтаві, 30-го липня, місцеві жителі та гості міста могли відвідати екскурсію у Свято-Успенському соборі ПЦУ та вирушити на його 40-метрову історичну дзвіницю. Благодійний захід вже вдруге проводить “Полтавський батальйон небайдужих”, щоб зібрати гроші для українських військових. Учасники сьогоднішнього дійства могли дізнатися багато нового та насолодитися краєвидами нашого міста з пам'ятки архітектури національного значення.
У Полтаві провели ексклюзивну екскурсію на 40-метрову дзвіницю Свято-Успенського собору і зібрали кошти на ЗСУ (ФОТО)
Екскурсію "Сходи до неба" до Свято-Успенського собору ПЦУ та на дзвіницю організували місцеві волонтери, щоб зібрати кошти на виготовлення бойового баггі для мобільної групи протиповітряної оборони 360-ої бригади ВМС. За словами волонтерів, його будуть використовувати для боротьби з повітряними цілями противника.
Першу частину екскурсії провів митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір.
“Особисто я проводжу таку екскурсію вже вдруге. Раніше ми намагалися робити її на постійній основі, але на початку завадила пандемія. Тому лише зараз в такому форматі ми можемо це все реалізувати"
Згодом учасники заходу пройшли в середину Свято-Успенського собору, де митрополит Федір розповідав, зокрема, про відбудований храм та історію іконостасу. За його словами, автентичний собор був зруйнований в 1935 році за часів більшовицької влади.
“На місці Свято-Успенського собору тоді залишилася тільки одна галявина. Однак лише божою милістю врятувалася дзвіниця. На Івановій горі це єдина оригінальна пам'ятка датована XVIII ст., яка збереглася до сьогоднішніх часів ”, - говорить митрополит Федір
Він також розповідає, що, під час відновлення собору, проводилися чималі розкопки, завдяки яким довкола храму знайшли багато давніх поховань.
“Довкола собору було виявлено низку поховань видатних полтавців, імена яких нам достеменно невідомі. Все це, можливо, ще будуть з'ясовувати, але насправді вся історія вже втрачена”
Насамперед митрополит Федір наголошує, що родзинкою собору є іконостас, який так само як і собор належить до рис пізньої барокової культури. Всі ікони були зроблені із сусального золота за технологією XVIII ст.
Другу частину екскурсії митрополит вже провів на вершині дзвіниці. Загалом звідси можна побачити собор та частину нашого міста.
"За рік перед пандемією ми облаштували оглядовий майданчик та підготували дзвіницю. Там було кілька проблем, а саме: зробити локацію зручну для відвідування, не порушивши пам'ятку архітектури. Допомогла це зробити людина, яка виготовляє декорації. Пан Ігор все спроєктував. Ми навіть залишили автентичні дерев'яні підвіконня. Врешті решт, все зберегли і зробили оглядовий майданчик для полтавців”, - ділиться митрополит.
Власне, люди долали низку сходинок, щоб піднятися на дзвіницю.
Як вже зазначалося, дзвіниця Свято-Успенського собору збереглася із XVIII століття. Тому саме на Івановій горі вона єдина автентична історична споруда.
Журналісти 0532.ua також поспілкувалися з учасниками екскурсії, які прийшли на захід.
“Загалом треба подякувати владиці Федору та усім організаторам за чудову екскурсію. Митрополит дав кожному морально-духовну настанову. Сьогодні вперше я почула про православне християнство від людини, яка безпосередньо пов'язана до цього культу. Він на зрозумілому рівні доніс думку, що християнство це те, що найпотрібніше зараз у наш час. Власне, ця екскурсія повернула мене ще у юність, бо у 1979 році я вже сюди підіймалася. Ми бачимо, що давнина відроджується. Дуже добре, що цю споруду зараз відновлюють для всіх. Це можливість долучитися до минулого та побачити теперішнє. Зрештою, найголовніше, що такі екскурсії — це форма донатити на ЗСУ”, - говорить завідувач кафедри української літератури ПНПУ, доцент та кандидат філологічних наук Мелешко Віра Анатоліївна.
Як наголошує на своїй фейсбук-сторінці голова БО "Полтавський батальйон небайдужих" Наталія Гранчак, екскурсія на дзвіницю повільно переросла в каву з владикою. Під час заходу вдалося зібрати 6 900 грн на баггі для військових. Всього прийшли на екскурсію понад 20 людей.
Нагадаємо, що у Полтаві біля Білої альтанки виступили провідні вокалісти та юні танцівники.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.