«Про цю «пам’ятку» знають навіть у США»: коли з подвір’я пенсіонерки у Полтаві вдруге приберуть «гору» сміття, яку видно з Білої Альтанки

Сміттєзвалище на подвір’ї пенсіонерки Тетяна Приходько, яка живе по вулиці Небесної Сотні у Полтаві, за кілька років стало сумною пам’яткою міста. 69-річна жінка збирала його понад 20 років. Сусіди довго били на сполох з цього приводу, але вивезти тони непотребу комунальники наважились лише після гучного резонансу у ЗМІ.

У 2020-му цю територію майже повністю очистили, але Приходько вже скоро «взялась за старе». Всього за 2,5 роки вона «спорудила нову сміттєву гору», яка тепер дістає покрівлі її ж будинку. Журналісти 0532.ua з’ясовували, коли сміття вивезуть знов та чи не наважиться жінка після цього зібрати його втрете.

Горіло-палало

Коли на деревах ще немає листя, побачити цей смітник можна прямісінько з головної візитівки Полтави — Білої Альтанки. Якщо звідти спуститесь вниз і дійти до провулка ХТЗ, то мур з пластикових виробів стає дуже помітним і при густій зелені. Перехожі кажуть, що вже звикли до цього явища, тому чимало полтавців намагаються не звертати увагу на стихійне сміттєзвалище.

«Сміттєва гора» переважно складається зі старих пластикових виробів: пляшок, тазів, балонів з під води та пакетів із супермаркетів. На звалищі немає різкого запаху через відсутність органічних відходів, однак під сонячними проміннями пластик починає виділяти отруєні речовини, які дуже шкідливі для дихальних шляхів.

Поруч з Тетяною Приходько, яка збирає старі речі, проживають ще близько 8 сімей. Її сусідка Олена Андреєва пригадує, як смітник вже тричі займався. Останнього разу — кілька років тому.

«Приїхали пожежники тушити полум’я, глузували та казали: «А ми це їздимо і дивимось, коли ж нас сюди викличуть». Коли вона знову почала збирати сміття, менше двох років тому, моя інша сусідка телефонує й питає: «Ти не бачиш ніякого вогню?». Я відповідаю, що ні, а вона говорить: «В мене дим пішов», — розповідає сусідка.

Олена Андреєва купила будинок по сусідству 10 років тому. Рієлтор попереджав, що місцева мешканка полюбляє збирати відходи, але жінка думала, що це не набуде таких критичних масштабів. У той час, каже пані Олена, сміття з сусідського подвір’я було на рівні 1,5-метрового сітчастого паркана.

Крім сміттєвої, виникла ще одна проблема — сусіди, зокрема Олена Андреєва, хотіли приватизувати свою нерухомість, однак, за їхніми словами, це неможливо через те, що Тетяна Приходько відмовляється підписувати документи, а без її дозволу, згідно з законом, не можна реєструвати ділянки інших сусідів.

Про цей смітник знімав навіть американський телеканал CNN

Пані Олена стверджує, що кілька років тому почала привертати увагу до проблеми не лише чиновників, але і журналістів. Через деякий час активісти зняли сміттєзвалище з дрона. Кадри, які розлетілись соцмережами, шокували не тільки полтавців. Після цього сюди почали масово їхати журналісти. Першими прибули представники місцевих ЗМІ, згодом не залишились осторонь і всеукраїнські видання. Кульмінацією став візит американського телеканалу CNN.

«В мене товариш в Америці живе, в нього тут батьки. Він дуже рідко дзвонить, а тут напередодні зателефонував, я злякався, подумав, можливо якась біда з його батьками, а він говорить: «А ти знаєш, що у вас у Полтаві?». Я кажу: «Що?», а він: «У вас такий жахливий смітник, у нас по новинах його показують». А я йому кажу: «Я про це не те, що знаю — я живу поряд з оцим усім». Він звісно ж здивувався», — ділиться Едуард, ще один сусід Тетяни Приходько.

Після гучного резонансу, місцева влада відправила на прибирання близько 30 одиниць спецтехніки. Сусіди пригадують, що робітники вигрібали сміття власноруч та за допомогою ковша. Остаточно завершити прибирання території їм завадило погіршення погоди.

Хто така Тетяна Приходько

Сусіди розповідають, що Тетяна Приходько раніше начебто займалась підприємництвом. Мала три точки з продажу газет, а потім поступово почала збирати одноразовий посуд. Хоча у коментарях «Суспільне Полтава» Приходько особисто розповіла, що раніше працювала на заводі, але її скоротили разом з нині покійним чоловіком.

«Працювала на «двадцятому» заводі «Лтава», у 2001-му році я втратила роботу, нічого було їсти. Чоловіка скоротили, підприємство викупили. З 2002-го року я стала безхатьком, я зрозуміла, що до людей іти не треба. Як я могла, так і виживала», — зізналась журналістам Тетяна Приходько.

У жінки є двоє дорослих дітей — син та донька. Син вже давно одружився та перебрався до Ізраїлю, каже її сусідка Олена Андреєва. Він ніби підтримує матір, колись на деякий час орендував для неї номер у полтавському готелі, але вплинути на спосіб життя пані Тетяни так і не зміг.

Загадкова донька

Куди більше таємничою залишається постать доньки Тетяни Приходько, яка, за словами місцевих, має ментальні та фізичні вади, але попри це живе разом з пенсіонеркою у будинку без будь-яких умов для існування. Донька начебто отримала тяжку травму хребців та вже три роки прикута до ліжка.

Крім цього, за твердженнями сусідів, у доньки, якій нема і 30 років, є дитина. Її забрали в дитбудинок, адже дівчина страждає від психічного розладу, котрий все більше загострювався з кожним роком. За словами пані Олени, донька Тетяни у підлітковому віці була звичайною дівчинкою, та гуляла з донькою іншої їхньої сусідки, але з часом її психічне здоров’я суттєво погіршилось.

Олена Андреєва розповідає, як кілька років тому сміттєва купа задимилась. Викликали пожежників, які побачили, що донька пані Тетяни палить всередині газети. Вона намагалася втекти від людей, але її спіймали та відправили у психіатричну лікарню. Після цього її майже ніхто не бачив. Вона начебто зараз перебуває у хаті своєї матері. Як каже дружина сусіда Едуарда, крім матері, донька комунікує лише з маленьким кошеням.

Про наявність доньки у будинку розповіла «Суспільному» і сама Тетяни Приходько. Пенсіонерка каже, що змушена щодня приносити хоча б півтора літра води, адже в її будинку перебуває безпомічна донька.

Нашій редакції поки не вдалося дізнатися, чи опікуються дівчиною відповідні соціальні служби.

Звалище — як окремий світ

Як тільки комунальники вивезли відходи, пані Тетяна знов почала їх збирати з найближчих смітників. За понад два роки висота «гори» вже досягла покрівлі її будинку. Вона проводить свої рейди за «свіжим» сміттям принаймні раз на три дні, а за сприятливої погоди може і кожного дня. Причому це відбувається навіть в негоду.

За словами сусідів, після дощу Тетяна полюбляє перебирати речі з великої купи. Також недалеко від будинку в неї є невеличкий склад, куди вона по частинах приносить крам, а потім звідти перетягує його вже до свого городу.

«Вона ходить на рівні покрівлі. Якби вона зараз прийшла, ви б через паркан бачили її. Буває так, що іноді ми її не бачимо день чи два. У неї ж немає світла, тому вона надягає ліхтарик на лоба, тому що вона дуже полюбляє порпатись у смітті вночі. Щось там перекладає, ніби наводить порядок», — розповідає сусідка Олена.

Такі «виходи» відбуваються навіть о другій годині ночі. Спершу пані Олена лякалася від дивних звуків з вилиці, але згодом звикла та перестала звертати увагу. Вона каже, що Тетяна часто свариться з сусідами, а принаймні одного разу навіть вкрала пластиковий виріб. Коли у Тетяни ще було світло, під час скандалів вона викликала поліцію. Спочатку правоохоронці заступилися за жінку, але згодом перестала реагувати на її нові дзвінки.

Збирати сміття — не лише хобі жінки, а й спосіб виживання, адже в неї відсутні будь-які кошти, щоб придбати свіжі продукти в магазині. Тетяна Приходько знаходить серед сміття не лише пластик, який слугує пазлом в її споруді, але і їжу.

«Вона сідає десь там на смітнику, розгортає якісь з пакетиків, що знайшла, та їсть. Ось уявіть, кашу чи щось не свіже з’їси, а потім шлунок болить. А у неї все добре», — ділиться подробицями Олена Андреєва.

Пані Олена дивується міцному здоров’ю 69-річної жінки, враховуючи її спосіб життя. Жінка додає, що багато сусідів тяжко перехворіли на ковід, а дехто і по кілька разів, але Тетяна нібито взагалі не «підчепила» хворобу.

Санітарна катастрофа

«Гора» сміття — не тільки не естетична, але загострює санітарно-епідеміологічні проблеми. У дворі літає рій мух, а сусіди скаржаться на щурів, які облюбували цю місцевість. Сусідка пані Олена розповідає, що панічно боїться гризунів, тому має двох котів, але навіть вони не завжди допомагають від щурячої навали.

«Ми коли приїхали, зробили ремонт, зацементували підлогу, щоб не було ніякої шпаринки. А у сусідів не дуже добра підлога, а щури ще і під землею бігають. До Едуарда в його теперішній квартирі жили інші люди, так вони розповідали, що щурів було так багато, що їх набиралась ціла ванна, в який їх доводилось топити», — каже вона.

Олена Андреєва додає, що Тетяна раніше мала цілих 7 котів, які стримували розповсюдження щурів, але їх повбивали місцеві собаки. З того часу гризуни почали активно плодитися.

Коли сміття вивезуть вдруге

Ліквідувати сміттєзвалище невдовзі пообіцяв у коментарях «Суспільному» 17 травня голова Подільської районної ради у Полтаві Сергій Білокінь. За його словами, це може відбутись на тижні.

«Комунальне підприємство буде вирішувати: на цьому тижні чи, можливо, на наступному. Вони підкоригують свої графіки, і це сміття буде вивезене», — пояснює Білокінь.

Він додає, що для вивозу такої кількості сміття необхідно залучити біля 30 спецмашин. Оскільки за графіком можуть відправити лише дві, то для цієї задачі відправлять робітників позаграфіком.

Нагадаємо, у Київському районі Полтави горіло стихійне сміттєзвалище.