У яких ситуаціях потрібна обробка рук антисептиком, а коли досить правильно помити їх із милом? Як пандемія посприяла «революції» щодо утилізації медичного сміття в Україні? Що таке «майбах» медичного клінінгу? На ці та багато інших запитань журналісти отримали відповіді у ході прес-конференції, що відбулася в КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 ПМР», що по вулиці Івана Мазепи, 36, у Полтаві.
Громадська організація «Інфекційний контроль в Україні» за підтримки гуманітарної організації Corus International (США) забезпечила 20 центрів первинної медико-санітарної допомоги Полтавщини обладнанням для ефективного впровадження заходів належного водопостачання, санітарії та гігієни (WASH) на загальну суму понад 6 мільйонів 300 тисяч гривень.
Від 314 до 340 тисяч гривень (залежно від потреб) витрачено на обладнання закладів первинної ланки медичної допомоги Полтави, Кременчука, міст Горішні Плавні, Миргород, Лубни, Гадяч, Градизьк, Решетилівка, Хорол, Лохвиця, Кобеляки, селищ Велика Багачка, Диканька, Котельва, Нові Санжари, Чутове та села Мачухи. Це стало можливо завдяки проєкту «Невідкладні заходи зі зміцнення системи надання базових медичних послуг в українських громадах, що постраждали внаслідок збройного конфлікту».
Голова ГО «Інфекційний контроль в Україні» Андрій Александрін розповів про етапи втілення проєкту: аудит, розробка внутрішньої документації, навчання колективу. Наразі закінчився процес закупівлі обладнання. Із кожним закладом проводився аудит з інфекційного контролю та WASH, створювалась внутрішня документація за відповідними програмами, навчався персонал. Протягом року триватиме менторинг.
Олексій Тютюннік, консультант із питань здоров’я гуманітарної організації Corus додав, що крім втілення програми з інфекційного контролю, організація здійснювала комплексну допомогу: оплачувала проживання у санаторіях евакуйованих та внутрішньо переміщених, надавала їм чимало найнеобхідніших речей (від від постільної білизни до пічок-буржуйок). Також організовувала мобільні медичні бригади. Мобільна клініка організована за моделлю ВООЗ: кожен фахівець володіє апаратами УЗД, ЕКГ, може обстежити рівень очного тиску чи цукру у крові. Але основна профілактична складова має втілюватися саме на первинному рівні і стосуватися не лікування, а способу життя, харчування , відповідального ставлення до здоров’я.
У роботі прес-конференції також взяли участь Юрій Курилко, заступник директора Департаменту охорони здоровʼя Полтавської ОВА, Ніна Дурдикулиєва, керівник КП «Полтавський обласний центр громадського здоровʼя ПОР», Віта Постольник, лікар-епідеміолог, координатор проекту в Полтавській області від ГО «Інфекційний контроль в Україні», Олексій Кузнєцов, координатор із логістики гуманітарної організації Corus.
Директор КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Полтавської міськради» Інна Гордійчук запросила гостей оглянути, як втілюються на практиці вимоги ВООЗ у її закладі. Точка гігієни рук у кожному кабінеті – це місце, де руки ретельно миються з рідким милом (інше у медичних закладах не використовується), є проточна (тепла) вода, одноразові паперові рушники – багаторазові категорично заборонені, з огляду на неоголошену епідемію резистентної мікрофлори.