Онкодіагностика: маршрут пацієнта. Що потрібно знати?

«Всім відома істина, що захворювання краще попередити, ніж лікувати. Коли мова йде про онкологічне захворювання, то як ніколи важливо вчасно виявити патологію», каже Світлана Писаренко, начальник управління у Полтавській області Північного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України.

Вона пояснила, що для цього в Програмі медичних гарантій є 6 пакетів медичних послуг, які стосуються онкодіагностики:

  • Езофагодуоденоскопія
  • Колоноскопія
  • Цистоскопія
  • Гістероскопія
  • Бронхоскопія
  • Мамографія

Перші п’ять – це ендоскопічні дослідження, які проводяться шляхом введення спеціального зонду у фізіологічні отвори. А мамографія проводиться на спеціальному комп’ютерному мамографі, який робить знимки молочної залози.

Пані Світлано, а кому показано такі дослідження?

Після настання певного віку збільшується вірогідність онкологічних захворювань. Якщо в сім’ї хтось страждав на рак шлунку чи дванадцятипалої кишки або є виразки даних органів, то у віці старше 50 років обов’язково потрібно робити скринінгове дослідження– езофагодуоденоскопію. Якщо ж є в родині онкологія товстого кишківника, то після настання 40 років варто робити колоноскопію. Цистоскопія показана у віці старше 50 років за наявності ризику онкологічної патології сечового міхура. Гістероскопію роблять жінкам старше 50 років для діагностики раку матки. Бронхоскопія показана у віці старше 50 років при хронічній патології дихальної системи. Мамографію ж варто робити жінкам старше 40 років для вчасної діагностики раку молочних залоз.

Що має знати пацієнт для того, щоб отримати ці послуги безоплатно?

По-перше, взяти електронне направлення у сімейного лікаря чи лікуючого лікаря.

По-друге, обрати медичний заклад, де можна зробити обстеження. Перелік закладів, які уклали договір з Національною службою здоров’я України(НСЗУ) можна побачити на сайті НСЗУ за посиланням https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-contracts. Оберіть у фільтрі область реєстрації, наприклад, Полтавська і групу послуг з переліку вищезазначених (езофагодуоденоскопія, мамографія, колоноскопія тощо). Так, в Полтавській області 42 медичних заклади уклали договір з НСЗУ на дані види медичних послуг.

Також, дізнатись про заклади Полтавської області, які мають договір з НСЗУ, можна за телефоном 057 341 42 97 з понеділка по четвер з 09-00 до 18-00, в п’ятницю до 16-45.

На що саме має право пацієнт, який звернувся за електронним направленням для діагностики онкологічної патології, наприклад, за пакетом езофагодуоденоскопія?

Пацієнт має право на проведення діагностичного дослідження, а також на взяття матеріалу на гістологічне обстеження (в разі біопсії шматочку тканини). При цьому пацієнту важливо знати, що в медичних закладах, в яких укладено договір на відповідний пакет медичних послуг,таке дослідження має виконуватись під знеболенням. Анестезія дозволяє провести процедуру безболісно і без неприємних наслідків. Варто уточнити у лікаря чи буде знеболення, якщо ж відповідь негативна, то нагадати про свої права. І анестезія і гістологія проводиться безоплатно, оскільки входить в тариф пакету медичних послуг.

Весь процес діагностики зберігається у вигляді фото та\або відеофісації. Запис результатів обстеження (за бажанням пацієнта/пацієнтки) може бути завантажено на цифровий носій пацієнта/пацієнтки.

За матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»

Читайте Хірурги другої міської лікарні Полтави освоїли операції на паращитоподібних залозах

У другій міській лікарні Полтави запрацювала проктологічна служба