Прорізування зубів – фізіологічний процес і, як правило, не супроводжується якими-небудь серйозними змінами. У деяких дітей може спостерігатися незначне підвищення температури тіла, зниження апетиту, вередливість та інші порушення.
Такі прояви відмічаються у слабких дітей, які знаходяться на штучному вигодовуванні і можуть свідчити про наявність патології. Це повинно насторожити як батьків, так і лікаря.
В тимчасовому прикусі налічується 20 молочних зубів. Серед них вирізняють:
- 4 центральних різці;
- 4 бічних різці;
- 4 ікла;
- 8 великих кореневих зубів.
Молочні зуби прорізуються парами, в певній послідовності.
Термін прорізування тимчасових зубів:
- Перші різці – 6-8 місяців;
- Другі різці – 8-12 місяців;
- Ікла – 16-20 місяців;
- Перші кутні – 12-16 місяців;
- Другі кутні – 20-30 місяців.
Спочатку з’являються нижні центральні різці, потім верхні центральні, пізніше – нижні і верхні бічні різці.
У 2,5-3 роки закінчується формування тимчасового прикусу. В цьому віці у дитини повинно вже бути 20 молочних зубів. Закладка і формування молочних зубів проходить переважно в період внутрішньоутробного розвитку і тому їх стан залежить від харчування жінки в період вагітності, а також від її загального стану. Закладка і формування постійних зубів проходить як внутрішньоутробно, так і після народження дитини.
В період вагітності жінка повинна раціонально і повноцінно харчуватися. Вагітна повинна вживати продукти, багаті білками, кальцієм, фосфором, калієм, магнієм та іншими мікроелементами, а також вітамінами групи В: А, Д, Е і С. В цей період потрібно частіше вживати молочні продукти (сири, молоко, сметану, масло, кефір), рибу, квасолю, горіхи, яйця, овочі, фрукти, гречану, пшеничну, перлову, вівсяну крупи, житній хліб.
Для дитини першого року життя дуже важливе натуральне харчування. Грудне молоко – ефективний засіб профілактики різних захворювань, в тому числі – і карієсу зубів. Крім грудного молока дитині потрібно давати каші, яйця, м’ясо, рибу, молочні продукти, овочеве і фруктове пюре, соки.
В період сформованого тимчасового прикусу (3-6 років) не бажано давати дітям протерту їжу, яка не вимагає жування, бо зубам та жувальним м’язам потрібне навантаження. Тиск, що виникає під час жування, поліпшує кровообіг у щелепах, стимулює їх подальший розвиток. Ось чому так важливо привчати дитину до «грубої їжі» - моркви, сухарів, ріпи, капусти, яблук, груш. М’ясо краще давати не у вигляді котлети, а шматочком (його треба жувати). В період тимчасового прикусу дитина повинна добре доглядати за порожниною рота. Двічі на день необхідно чистити зуби, використовуючи зубні щітки, зубні пасти, ополіскувачі, починаючи з 3 років.
З 6 років починається зміна молочного прикусу на постійний. Це період змінного прикусу, який триває до 12 років.
В цей період дитині потрібно:
- Раціонально харчуватися;
- Інтенсивно харчуватися з включенням грубих продуктів в кінці їжі;
- Обмежувати вживання вуглеводнів;
- Займатися загартовуванням організму;
- Позбуватися шкідливих звичок (смоктання губ, щічок, язика);
- Провести корекцію гігієнічних навиків;
- Нормалізувати носове дихання;
- Здійснити санацію порожнини рота;
- При наявності аномального прикріплення вуздечок губ, язика провести хірургічне лікування;
- При потребі здійснити ортодонтичне лікування і протезування;
- Займатися міогімнастикою.
В 12-13 років формується постійний прикус. У постійному прикусі – 28-32 зуба.
Постійний прикус включає:
- 4 центральних різці;
- 4 бічні різці;
- 4 ікла;
- 8 малих корінних зубів;
- 12 великих корінних зубів.
Порушення терміну прорізування зубів не завжди свідчить про патологію зубощелепного апарату, але в таких випадках потрібно звернутися за консультацією стоматолога. Шановні батьки! Стежте за зубами своєї дитини. Виявивши якісь відхилення, не забаріться відвідати дитячого стоматолога.