Активно пізнаючи цей великий і цікавий світ, маленькі непосидючки і великі дослідники, мамині і татові помічники нерідко травмуються й отримують рани через необережність або захопившись грою. Шановні батьки, в цей момент головне – не панікувати. – говорить Вікторія Рудь, лікар-хірург дитячий ДПВ №3 КП "Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради"
Як правило, найчастіше у дітей трапляються невеликі рани, подряпини та садна. У цей момент найголовніше – правильно обробити рану, не завдавши додаткового болю дитині
Отже, що таке рана? Простими словами, це пошкодження цілісності шкірних покривів, що тягне за собою порушення бар’єрної, захисної, імунної та інших функцій шкіри та, як правило, супроводжується больовими відчуттями і порушенням чутливості через величезну кількість кровоносних судин і рецепторів у ній. В залежності від характеру ушкодження тканин є рани різані, колоті, забиті, рвані, розчавлені, рубані, укушені, змішані, вогнепальні. Окремою категорією є післяопераційні рани. Але їх класифікація потрібна більше для лікарів. А для членів родини є кілька корисних порад, як допомогти дитині при пораненні.
. Найперше і найправильніше, що ви можете зробити – це промити ушкоджене місце достатньою кількістю чистої води. Також додатково можна використовувати рідке мило, щоб очистити ранову поверхню від піску, дрібних камінчиків та іншого бруду. Після цього потрібно оглянути рану, оцінити її стан, розміри та вираженість кровотечі. Якщо поранення неглибоке, кров зупинилась – обробіть пошкоджену шкіру одним з неспиртових антисептиків на основі повідон-йоду, хлоргексидину, мірамістину або октенідину та накладіть чисту марлеву пов’язку.
Її слід змінювати кожного дня до повного загоювання рани. Не можна застосовувати в рану спиртові розчини, в тому числі йод і зеленку, оскільки це завдає додаткових страждань дитині через посилення болю, спричиняє хімічний опік м’яких тканин, а також ускладнює подальше спостереження за станом рани. Спирт та спиртові розчини дозволяється наносити виключно (!) на краї рани, якщо інші розчини недоступні. А от перекис водню варто використовувати лише на етапі очистки рани від бруду та крові – антисептичні властивості цього розчину недостатні.
Коли ж після огляду ви бачите, що рана глибока, краї рани розходяться, а кровотеча не зупиняється – це привід невідкладно звернутися на огляд до лікаря. В таких випадках на етапі домедичної допомоги рану необхідно так само промити водою, а потім накласти тиснучу стерильну марлеву пов’язку. При цьому ні в якому разі не використовуйте вату – її ворсинки залишаються в рані непоміченими та в подальшому можуть спричинити нагноєння. Якщо є вірогідність потрапляння в рану сторонніх предметів, таких як скло, шматок арматури, деревина чи рибальські гачки, тощо – не намагайтесь витягнути їх самостійно!
Отже, ви визначили, що без лікаря вам не впоратися. В умовах реформування системи охорони здоров’я в Україні деякі батьки можуть розгубитися і не знати, куди звертатись. Але все не так складно, як здається на перший погляд. Якщо ви маєте змогу потрапити найближчим часом в поліклініку або сімейну амбулаторію, на прийомі ваш сімейний лікар, лікар-педіатр з яким підписана декларація, або за його відсутності – черговий лікар, кожен із цих фахівців зможе виписати ургентне електронне направлення до дитячого хірурга, який і визначить, що далі робити з раною. Якщо попередній варіант неможливий, або ви розумієте, що втрачаєте час – зверніться в травмпункт, де обслуговують дітей цілодобово. В цьому випадку електронне направлення не потрібне. Тут вашій дитині нададуть першу спеціалізовану медичну допомогу, тобто первинну хірургічну обробку рани, накладуть шви та дадуть рекомендації. На наступний день з електронним направленням із травмпункту або від педіатра необхідно прийти на огляд до дитячого хірурга для подальшого догляду за раною в амбулаторних умовах та зняття швів у визначений термін. У виключних випадках, якщо рану необхідно обробляти під загальним знеболенням, дитину госпіталізують в дитяче хірургічне відділення. Якщо ж ушкодження серйозне, дитина маленька, і ви не можете самостійно дістатися лікувального закладу – викликайте бригаду швидкої медичної допомоги за коротким номером 103. Медики оглянуть рану, нададуть першу допомогу та визначать, в який лікувальний заклад транспортувати дитину.
Дуже важливо, щоб дитина була щеплена від такого смертельного захворювання, як правець. Адже відомо, що будь-які рани, особливо забруднені землею, – це ризик інфікування збудником правцю. Отже, якщо дитина щеплена, і ви можете підтвердити це (довідка ф. 063/о), то хвилюватися не варто. Адже найкраща профілактика – це планова вакцинація. У разі відсутності щеплень чи відставанні від Національного календаря щеплень, лікуючий лікар разом із педіатром визначать подальший план дій.