У народі кажуть «У грудні стільки днів, стільки й свят». Сьогодні православні християни вшановують пам’ять Святої Великомучениці Катерини.
ІСТОРІЯ ЖИТТЯ СВЯТОЇ
Майбутня свята походила із старовинного надзвичайно багатого роду. Проживала вона Єгипетській Олександрії, у розкішному батьківському палаці. З дитинства Катерину оточували любов’ю та турботою. Дівчина була надзвичайно талановитою та розумною-вона отримала на той час глибоку та всебічну освіту, цікавилася філософією та історією. Для тогочасної жінки це було не властиво, а тому Катерина, всі дні якої проходили за книгами у тиші бібліотек, часто говорила, що навряд чи коли вийде заміж, бо немає чоловіка, гідного її розуму. Одного разу стався випадок, що назавжди змінив життя Катерини. Розповідає протоієрей Олександр Прокопенко:
« Одного разу їй приснився Ісус Христос, він сказав «Я буду твоїм женихом». Вона почала розпитувати : «Хто ж такий Ісус Христос?» Знайшлися проповідники, які їй пояснили, хто такий Ісус. Вона із щирим серцем прийняла християнство, зрозуміла, що вся та мудрість язичницька, яку вона пізнавала, то є ніщо порівняно із благодаттю Божою, яку несе віра в Ісуса Христа»
Але за віру Катерина поплатилася власним життям. Жила вона за часів імператора Максиміана, відомого гонителя християн. Аби Катерина відмовилася від Ісуса, її катували та принижували, однак воля Святої була непохитною. Врешті-решт, її почали колесувати, але з неба зійшов Ангел, рани на тілі Катерини загоїлися, а зброя у руках її мучителів розсипалася. І тоді розлючені охоронці відрубали голову мучениці.
Місце страти Катерини вважається святинею для християн, а її нетлінні мощі знаходяться у монастирі святої Катерини , що на горі Синай. Багато віків поспіль люди просять заступництва святої, і вона завжди допомагає тим, хто звертається до неї із щирою молитвою.
ПРИКМЕТИ І ЗВИЧАЇ ДНЯ
Свята Катерина вважалася покровителькою жіноцтва. У давнину дівчата намагалися впізнати своє майбутнє. До сходу сонця треба було піти до саду, зрізати гілочку вишні, поставити цю гілочку у воду й чекати на свято Меланки. Якщо до Меланки гілочка засохне — цього року не буде весілля. А якщо вишня зацвіте — і доля дівоча так само цвістиме, шлюб цього року буде укладений обов’язково.
Також з приходом Катерини починалися морози, тому до цього дня дійшло безліч прикмет. Наприклад: як Катерина по воді, то Різдво по льоді; якщо на Катерину холодно, то буде голодно; на святу Катерину ховайся під перину.
Читайте також: У театрі імені Миколи Гоголя презентували виставу про Григорія Сковороду