Карієсзубів поширений не лише у дорослих, а й у дітей. Зараз ще інколи ми чуємо міф про те, що молочні зуби не варто лікувати. Мовляв вони випадуть і це зайва трата часу та коштів. Це велика помилка. Ігнорування лікування молочних зубів призведе до ускладнень на постійних зубах. Також карієс вплине на стан здоров’я загалом.
Лікарі-стоматологи комунального підприємства «Міська дитяча клінічна стоматологічна поліклініка Полтавської міської ради» проводять обстеження ротової порожнини, діагностують захворюваннята лікують дітей будь-якого віку. Також займаються профілактикою стоматологічних захворювань. Саме про це ми сьогодні будемо говорити з Наталією Гаврилко, лікарем-стоматологом дитячим.
Що таке профілактика карієсу у дітей? Яка вона буває?
Перш за все, варто розуміти, що профілактика карієсу – комплексне поняття. Це система державних, соціальних, медичних та гігієнічних заходів, які спрямовані на запобігання виникнення хвороби.
Цікаво, що профілактика карієсу у майбутньої дитини починається ще до її народження. Таку профілактику називають антенатальною. Вона проводиться вже на етапі внутрішньоутробного розвитку дитини і зубних зачатків. Поясню, як це може відбуватися. Через брак мінеральних речовин в організмі вагітної жінки, токсикозу, різних проблем зі здоровʼям, у малюків виникає схильність до карієсу.
Щоб цьому запобігти, майбутнім мамам важливо дотримуватись наступних рекомендацій:
- дотримуватись правильного режиму і характеру харчування;
- стежити за гігієною порожнини рота;
- проходити всебічне медичне обстеження не тільки під час планування вагітності, а й під час неї;
- за погодженням з лікарем вживати комплексвітамінів та мінералів, які спрямовані на профілактику дефіциту корисних речовин.
Якщо не брати до уваги розвиток в утробі матері, то в загальному профілактика карієсу поділяється на ендогенну та ензогенну.
Ендогенна профілактика спрямована на насичення зубів важливими мінеральними компонентами зсередини, завдяки прийому всередину певних продуктів або лікарських препаратів.
Але перед тим як давати дитині ці продукти важливо скоригувати все харчування малюка. Важливо розуміти, що продукти, які містять вуглеводи, в своїй більшості провокують карієс. Тому обмеження споживання солодощів є досить таки дієвим рішенням проблеми. Дитина повинна харчуватись збалансовано, вживати достатню кількість білків, жирів, вуглеводів та продуктів, які містять всі необхідні мікроелементи.
Екзогенна профілактика. Методи цієї профілактики батькам гарно знайомі, до них відносяться:
- ретельна гігієна порожнини рота і батьківський контроль за її проведенням з того моменту, коли у малечі виріс перший зуб.Порада батькам: Ні в якому разі не примушуйте дитину чистити зуби насильно - це сформує негативне ставлення до гігієни на все життя. Долучати малюків до гігієни порожнини рота рекомендується у невимушеній, ігровій формі. Більшість малюків люблять відчувати себе дорослими і тому повторюють усе за батьками - тому показуйте їм гарний приклад.
- застосування дитячих зубних паст та ополіскувачів. Дитячі зубні пасти в перші роки життя малюка зазвичай не повиннімістити фтору, але допомагати механічному очищенні зубів, створювати піну та мати приємний вигляд і смак.
- професійна гігієна порожнини рота у стоматолога. Така гігієна особливо важлива для профілактики карієсу у дітей. Нерідко після зняття зубних відкладень можна виявити осередки початкового карієсу.
- ремінералізація емалі і її глибоке фторування. Цю процедуру також проводять у лікаря, коли хочуть досягти швидкого та потрібного результату.
- герметизація фісур, про цю процедуру ми поговоримо більш детально у наступному матеріалі, але забігаючи наперед скажу, що вона є дуже ефективною у профілактиці карієсу.