За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я порушення зору мають щонайменше від 2,2 мільярда людей у світі. З них 1 мільярд має погіршення зору, якому можна запобігти. Одним із способів подолання вад зору на даний час є лазерна корекція, яку успішно застосовують у полтавській клініці «Світогляд». Ми звернулися до лікаря – офтальмолога, ексимер лазерного хірурга Дениса Наконечного, аби дізнатися, як відбувається ця операція, про всі її переваги та що потрібно знати потенційному пацієнту.
-Денисе Олександровичу, що собою являє лазерна корекція, кому і за яких обставин вона призначається для лікування?
-Лазерна корекція зору – це мікрохірургічна процедура, яка здійснюється за допомогою ексимерного-лазера. Метою якої є скоригувати недосконалу оптику ока. Це дозволяє змінити заломлення світла в оці та сфокусувати його прямо на сітківку і отримати чітке зображення навколишіх предметів.Лазерна корекція зору проводиться при короткозорості, далекозорості та астигматизмі. Пацієнти, які використовують окуляри, контактні лінзи або навіть їх не використовують, але хочуть покращити гостроту зору, покращити свою якість зору можуть зробити ексимер-лазерну корекцію зору при умові відсутності протипоказів.
- З якого віку можна робити лазерну корекцію?
- Лазерну корекцію можна проводити з вісімнадцяти років при наявності у пацієнта попередніх результатів обстежень, що засвідчують про стабільність стану. Якщо ж пацієнт у такому юному віці до нас звертається вперше, то швидше за все, ми порадимо йому проконтролювати певні параметри ока протягом шести-дванадцяти місяців. І якщо бачимо, що ситуація стабільна – можна робити корекцію. Зазвичай, граничний вік виконання лазерної корекції – 45 років.
-Існує переконання, що операцію з корекції потрібно повторити через певний проміжок часу. Чи так це?
-Якщо ми виконуємо все згідно показів, виконуємо все на стабільних показниках – ефект корекції залишається на все життя, з умовою, що після 45 років – вікова далекозорість (вікові зміни ока) будуть у всіх, без винятку, як і у всіх здорових людей у цьому віці.Коли людина починає користуватися окулярами для близької відстані. При цьому результат корекції вдалечінь зберігається. Але дійсно, бувають такі ситуації, коли треба робити докорекцію (ІІ етап корекції), щоб задовільнити всі потреби пацієнта. Це рідкісна ситуація, всього близько 5% від загальної кількості випадків. Якщо протягом трьох місяців пацієнт і ми відмічаємо, що його зір не повністю скоригований, то ми приймаємо рішення щодо дати ІІ етапу корекції і виправляємо цей недолік. При цьому докорекція для наших пацієнтів є безкоштовною.
-Чи є протипоказання до лазерної корекції зору?
-Звісно, їх багато. Основними протипоказами є захворювання рогівки (оболонка ока, власне на якій проводиться корекція). Серед яких найбільш поширеним є кератоконус. Захворювання, що пов’язане з прогресуючим витонченням рогівки. Якщо ми виявляємо у пацієнта цю недугу – лазерна корекція зору буде протипоказана. В цій ситуації проводять мікрохірургічну процедуру, яка називається крослінкінг з метою стабілізації процесу витончення рогівки.
Також протипоказаннями є дитячий вік, вагітність та період лактації, системні захворювання, некомпенсований цукровий діабет, прогресуюча короткозорість, катаракта, глаукома та периферичні дегенерації сітківки. Так, якщо ми виявляємо небезпечні периферичні дегенерації сітківки, то спершу рекомендуємо укріпити сітківку. І вже потім тільки через три – чотири тижні плануємо лазерну корекцію.
-Яким чином відбувається сама процедура лазерної корекції?
- Пацієнтам які носять контактні лінзи потрібно їх зняти за 3-4 дні до діагностики (щоб зменшити їх вплив на поверхню рогівки та мінімізувати похибку при оцінці її параметрів), інших підготовчих моментів перед діагностикою немає. Далі потрібно пройти повноцінну діагностику для визначення стану та розрахунку можливої корекції. Здати кілька аналізів ( загальний аналіз крові, аналізи крові на гепатит (HbsAg) та сифіліс (RW або РМП). Як правило, за день до корекції пацієнт проходить деякі підготовчі обстеження, дані яких відправляються в ексимерний лазер. В день корекції лишається тільки прочитати та підписати відповідний договір з клінікою, після чого пройти до лазерної операційної - де і відбувається вся магія.
-Скільки операція триває по часу?
-Все відбувається досить швидко, орієнтовно 15-20 хвилин на обидва ока з усіма підготовчими моментами.
Після корекції пацієнт близько години перебуває під спостереженням лікаря, а далі відпускаємо додому. Перебувати кілька днів у стаціонарі, як це було раніше, не треба. Все виконується швидко, ми надаємо всі необхідні медикаменти і спостерігаємо за періодом відновлення на післяопераційних оглядах, які зазвичай відбуваються на наступний день, через 1, 3 та 6 місяців після корекції.
-Який метод корекції найкращий?
Найкращого методу не існує, є кращий метод для конкретного пацієнта за медичними показаннями! У нашому центрі вартість корекції не залежить від методики. Дивимося, що краще для пацієнта і спільно обговорюємо та приймаємо рішення, яку з них обрати. На це впливає багато чинників: індивідуальні особливості рогівки, аномалії рефракції та їх ступінь, стан здоров’я, професія, спосіб життя, заняття спортом, вік, термін реабілітації та очікування пацієнта.
Зауважу, у нас винятково індивідуальний підхід до кожного! Після операції радимо, як краще відновлюватися, повертатися до звичного способу життя – відвідувати спортивні тренування тощо.
У медицині лазерна корекція зору застосовується понад тридцять років, напрацьовано великий досвід колег з усіх куточків світу, то ж впевнений, що кожному пацієнтові ми зможемо допомогти. Звертайтеся у клініку «Світогляд» - і ми повернемо вам всі барви життя!
Контакти клініки «Світогляд»:
телефони: +38 (050) 405-20-00, +38 (097) 405-20-00
адреса: м. Полтава, вул. Геннадія Біліченка, 29Б
Офіційний сайт : https://svitoglyad.com/
Фейсбук - сторінка: https://www.facebook.com/svitoglyadclinic