На Полтавщині перейменують криницю, яка названа на честь Петра I

26 липня 2022 року в Новоселівському будинку культури відбулася нарада з працівниками закладів культури Новоселівської сільської ради за участі голови громади Євгена Бови, начальниці відділу культури, молоді, спорту та туризму Юлії Загреби, начальниці відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації Олесі Старолат.Один із підсумків наради - деколонізаційний. Голова громади Євген Бова заявив про потребу переосмислення і переозначення історико-туристичного обʼєкта,а також гідрологічної пам’ятки природи «Криниця Петра I».

Про це на своїй сторінці повідомив Олег Пустовгар, регіональний представник Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті.

Він також додав історію створення криниці.

«Створено об’єкт ще у часи СРСР - рішенням облвиконкому від 16.11.1979 року за №437. Нині ця гідрологічна пам’ятка природи внесена до Державного кадастру обліку територій та об’єктів природно-заповідного фонду України.

З іншого боку, якщо виходити з назви, цей об’єкт є ще одним маркером «руского міра» на Полтавщині неподалік сіл Терентіївка та Лісові поляни Новоселівської сільської ради. Тривалий час культивувався міф: московіти, мовляв, вирили криницю під час підходу до місця переправи через Ворсклу напередодні Полтавської битви. Мовляв, солдат окупаційної армії Московського царства, які рухалися до Полтави, мучила спрага, і вони вирішили викопати криницю, нібито, саме в цьому місці. Невдовзі під’їхав Пьотр і, бачте, це вам не абищо - іспіл водіци. Цікаво, що імперський маркер вже давно викликає несприйняття серед свідомих українців. У 2008 році та у 2011 році невідомі патріоти на камені поруч малювали Тризуб та написи «Слава Україні!». Натомість «п’ята колона» Кремля - громадська організація «руская общіна Полтави» в часи проросійського режиму Януковича за сприяння меценатів з росії - представників «Громадської палати Російської Федерації» та «Спілки сімей військовослужбовців Росії» створили ледь не культ криниці і відповідно московського царя Пьотра I. Тоді проросійські активісти на чолі із Шестаковим перебрали криничний зруб, поставили столики для туристів, прибрали патріотичні написи з, начебто, «пам'ятного каменя» і встановили нову табличку.

У часи поневолення, у часи російської імперії та СРСР навколо кривавого ката України (за Тарасом Шевченком: «Це той перший, що розпинав нашу Україну») московського царя Пєтра I ворожа російська пропаганда сформувала і плекаласилу-силенну найрізноманітніших міфів. Приміром, активно ширилася примітивна брехняпро те, що назву річці Ворскла дав особисто московський цар Пьотр І. Мовляв, коли він спостерігав за переправою військ, з його підзорної труби у річку впала лінза. «Эта река – вор скла», –начебто сказав цар Московії. Насправді ж історична наука чітко каже: назва Ворскла вперше згадується ще в Іпатіївському літописі під 1105 роком. Приблизно та ж ситуація й з назвою «Криниця Петра I». Цей випадок показує наскільки масштабно - від Полтави до маленьких сіл чи лісових урочищ маркувалася Україна чужими сенсами і імперськими російськими символами. Тобто проблема не лише у «пам’ятниках Пьотру у Полтаві на мєстє отдиха». Там відпочивав, а тут - іспіл водіци».

Згідно з рішенням, яке прийняли на нараді, Криницю Петра I офіційно перейменують. Нової назви ще немає, але вибір буде за громадою. Ймовірно, тут щороку влаштовуватимуть свято Купала або свято Покрови і день козацтва. Тож і назви напрошуються відповідні: «Русалчина криниця», «Козацька криниця» або інша назва, пов’язана з географічним розташуванням,скажімо: «гідрологічна пам’ятка природи «Криниця села Лісові Поляни».

Щоб оперативно стежити  за перевіреними новинами підписуйтеся на наш Telegram