Ринок праці у травні: перелік найзатребуваніших професій в Україні

Переживши шок та першу адаптацію до діяльності в умовах війни, український бізнес активізується та відновлює роботу. Проте твердження того, що ринок праці оживає, означає зараз лише те, що ми пережили період нульової позначки. В кінці лютого-на початку березня першочерговим завданням було убезпечення життя людей. Тоді майже не було нових вакансій, а люди не шукали роботу. Через три місяці компанії або вже відновили комерційну діяльність, або визначилися з тим, що повернення до роботи неможливе. Працівники в свою чергу шукають нову роботу чи підробіток, адже багато українців сьогодні або втратили роботу, або отримують не повну зарплату.

Говорити про повноцінне відновлення ринку праці зарано. Кількість вакансій набагато нижча, порівнюючи з довоєнним рівнем. Компанії, оптимізуючи витрати, скорочують бонуси та зменшують розмір заробітних плат. Попит на роботу відчутно перевищує пропозицію. Бізнес озвучує стримано оптимістичні прогнози стосовно строків відновлення обсягів комерційної діяльності до довоєнного рівня. Велика частка (39,8%) компаній взагалі не в змозі спрогнозувати можливість відновлення до довоєнного рівня чи не впевнена, що компанія не зможе відновитися взагалі. Аналітики кадрового порталу grc.ua підготували огляд ринку праці в Україні в травні.

Найбільш затребуваними в травні були спеціалісти сфери продажів. Вакансії для цих фахівців складають 19,6% від усіх актуальних в травні. Однак їх частка зменшилася, порівнюючи з довоєнним періодом. Наприклад, у січні 2022 р. кожна четверта вакансія (25,1%) серед усіх, опублікованих на сайті grc.ua, була для спеціалістів з продажу. У лютому їх частка складала 24,2%.

Другими за затребуваністю у травні є спеціалісти сфери ІТ, інтернет та телеком. Частка вакансій для ІТ-шників в травні складає 15,6% від усіх актуальних, і вона поступово збільшується протягом останніх місяців. Отже твердження про те, що ІТ-галузь постраждала від війни чи не найменше, має вираження у кількості вакансій та позитивній динаміці їх протягом трьох місяців.

Найбільше пропозицій роботи опубліковано також для спеціалістів без досвіду роботи та студентів (10% від усіх актуальних), у транспорті та логістиці (8,1%), для робітничого персоналу (6,4%), у сфері маркетинг, реклама та PR (5,6%). Затребувані також медики та фармацевти (частка вакансій для них складає 5,1% від усіх опублікованих пропозицій роботи у травні), спеціалісти будівельної галузі (4,7%), працівники у виробництво та сільське господарство (4,2%), та фахівці бухгалтерського та управлінського обліку (3,7%).

Перелік затребуваних спеціалістів майже не змінився протягом трьох місяців війни. Виключенням є фахівці будівельної галузі. Україна вже відновлює пошкоджену інфраструктуру, дороги, будинки, тому кількість вакансій для будівельників, інженерів, архітекторів збільшилася.

Перелік найзатребуваніших фахівців майже не змінний залежно від регіону. Проте є деякі відмінності. Наприклад, у Києві, який сьогодні є беззаперечним лідером по кількості вакансій та рівню середньої зарплати, у топ-10 затребуваних фахівців не потрапили медики та фармацевти, будівельники та робітничий персонал. З іншого боку в Києві трохи більше вакансій, порівнюючи із загальноукраїнською статистикою, для працівників медіа, адміністративного персоналу та представників вищого менеджменту.

Найважче зараз знайти роботу страхувальникам, юристам, освітянам, спеціалістам сфер автомобільного бізнесу, безпеки, закупівель, працівникам сфери HoReCa та спортивних клубів, фітнесу та салонів краси. Для цих спеціалістів у травні найменше вакансій.

В умовах кризи на ринку праці попит на роботу завжди перевищує пропозицію, а пошукачі потерпають найбільше. Українці зараз перебувають в активному пошуку роботи чи підробітку. Щотижня зростає кількість реєстрацій, пошукачі оновлюють свої резюме, активно відгукуються на вакансії. За останній тиждень на сайті grc.uaна 55% збільшилася кількість нових реєстрацій та на 33% зросла кількість відгуків на вакансії. Українцям потрібна робота та вони готові знижувати свої зарплаті апетити, аби цю роботу отримати.

На всіх бажаючих знайти роботу пропозицій роботи не вистачає. Державна служба зайнятості публікує дані, що рівень конкуренції на одне робоче місце в середньому складає 12 осіб. Експертно-аналітичний центр кадрового порталу grc.ua підрахував конкуренцію по регіонам України та з’ясував, що найвища конкуренція зараз у Харківській області – в середньому 19 кандидатів на одну вакансію. У Запорізькій області 17 спеціалістів на 1 робоче місце. В Одеській області показник конкуренції складає майже 14 кандидатів на посаду, у Київській – 13,4, у Сумській області – 11,1. Цікавим є той факт, що в Києві не найвища конкуренція. На одне робоче місце в середньому претендує 9,5 осіб.

Найменша конкуренція у Львівській області, де на одне робоче місце в середньому претендує 1-2 кандидата. З низькою конкуренцією зустрічаються також пошукачі Закарпатської області, Черівецької, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської, Кіровоградської, Черкаської, Хмельницької та Житомирської областей. Отже, бачимо, що найменша конкуренція на Заході України. Тут в середньому від одного до чотирьох претендентів на посаду.