Хвороба Лайма (далі ХЛ) – це хвороба, на яку можна захворіти після укусу кліща, так як він може передати мікроб зі свого тіла до тіла людини. Але кліщ може заразити вас тільки в тому випадку, якщо він прикріпиться хоча б на добу, так як вони випускають свою слину в рану після укусу. Докладно про хворобу Лайма розповідає Роман Пономаренко, лікар-інфекціоніст відділення повітряно-краплинних інфекцій КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня Полтавської обласної ради»
Чутки про те, що кліщі можуть літати або стрибати по деревах є просто міфом. Насправді вони зустрічаються у високій траві та на чагарниках, кущах і можуть прикріплятися до тварин і людей, які проходять повз. Загроза укусу кліщів триває з травня по жовтень, із піком у червні. Підвищують імовірність зараження певні професії та види діяльності. Наприклад, піші прогулянки, садівництво.
Набагато менше часу потрібно, щоб передати анаплазмоз і бабезіоз, які також можуть бути присутні в слинних залозах кліща.
Кліщі відокремлюються і відпадають після того, як напиваються кров’ю. Наповнені кліщі більші і мають кулясту форму . Якщо ви виявили на тілі або в будинку кліща, що напився, – ризик передачі хвороби високий.
Оцінити реальний ризик захворіти після укусу кліща допоможуть відповіді на кілька запитань.
Як довго був прикріплений кліщ? Який розмір він мав?
Після видалення кліща деяким пацієнтам може бути потрібна антибактеріальна профілактика. Для цього треба обов’язково звернутися до лікаря.
Провідні симптоми хвороби Лайма можуть з’являтися зазвичай через кілька тижнів після укусу, тому почервоніння через декілька днів є вірогідніше локальною реакцією, а ніж еритемою.
Висип на місці укусу, так звана мігруюча еритема – з’являється протягом місяця після укусу. Він червоний , частіше з нормальним кольором шкіри в центрі , і буде збільшуватися з кожним днем в діаметрі. За формою він може нагадати «бичаче око» у формі кільця.
Інші прояви, такі як лихоманка, «болі в тілі», загальна слабкість, головний біль, відчуття болю, слабкості або оніміння в ділянці укусу можуть бути допоміжними.
Зазвичай, еритема є типовим проявом ХЛ, але 10 % можуть протікати із загальними проявами, крім висипки, які першочергово потребують тестування.
Якщо не провести лікування, то додаткові симптоми можуть тривати місяцями, і навіть роками після укусу кліща, переходячи в різні стадії захворювання, одна із яких і є «пізня» хвороба Лайма.
Висновок простий: якщо у вас є симптоми хвороби Лайма, варто звернутися до лікаря. Деякі люди можуть навіть не знати, що їх вкусив кліщ; або можуть не пам’ятати про висип і не розуміти, з чим можуть бути пов’язані різні симптоми.
Тому негайне видалення прикріплених кліщів є першим кроком для запобігання передачі хвороби Лайма після укусу кліща. Це можна зробити самостійно, або звернутися до травматологічного пункту, але потрібно пам’ятати важливі правила:
Якщо ви виявили кліща на своєму тілі або у дитини, скористайтеся пінцетом, повільно і акуратно витягніть його. Після цього продезінфікуйте місце укусу і вимийте руки спиртом або водою з милом. Не рекомендуються використання олії, гарячого сірника або інших «народних» методів – це підвищує ймовірність передачі інфекції. Так само не можна здавлювати та проколювати кліща, бо ризик зараження внаслідок цього підвищується.
Є аналізи крові, які можуть показати, чи інфіковані ви бореліозом, який викликає ХЛ. Але потрібен час, щоб аналізи крові були позитивними. Це означає, що тести не є достовірні відразу після укусу. Крім того, аналізи крові зазвичай будуть негативні, коли у вас вже є висип, який супроводжується ХЛ. У такому разі лікування призначається симптоматично, за наявності типового висипу.
Тестування кліщів на наявність збудника зараз не проводиться, оскільки це не впливає на клінічне значення лікування. Важливо зрозуміти та запам’ятати наступні дані: колір, розмір кліща та тривалість його прикріплення на тілі.
Наприклад, якщо кліщ був прикріплений зовсім недовго, його видалили швидко, то ймовірність передачі бореліозу низка, і приймати профілактику не варто – навіть якщо кліщ інфікований. І навпаки, якщо кліщ був прикріплений протягом ≥24 годин, то рекомендується проводити профілактику.
Після видалення кліща за місцем укусу потрібно спостерігати протягом 30 днів – на предмет розвитку мігруючої еритеми.
Для лікування хвороби Лайма використовують антибактеріальні препарати. Зазвичай симптоми можуть швидко покращитися, але іноді через тижні або місяці можуть зникнути зовсім.
Як можна запобігти хворобі Лайма?
Найкращий спосіб запобігти хворобі Лайма – це уникнути укусу кліща, але якщо вже укус відбувся, лікар може призначити профілактичне лікування щоб знизити шанси зараження бореліозом.
Щоб забезпечити особистий захист, варто дослухатися кількох порад.
●Виходячи на прогулянку до парлу, лісу, на луки, одягайте закрите взуття, сорочки з довгими рукавами та довгі штани.
●Нанесіть репелент проти кліщів перед прогулянкою, наприклад спрей або крем, що містить DEET
●Перевірте свій одяг і тіло на наявність кліщів після перебування на вулиці. Обов’язково перевірте шкіру голови, талію, пахви, пах і задню частину колін. Перевірте і своїх дітей також.
●Прийміть душ після перебування на відкритому повітрі, якщо були в зоні, де є кліщі.
Всі ці правила можуть запобігти інфікуванню бореліозом, а профілактувати завжди легше, ніж лікувати - наголошує лікар.