21 лютого у всьому світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Святкують його починаючи з 2000-го року. Заснували його у 1999 році на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.
У світі існує 6 000 розмовних мов світу і близько половини з них можуть зникнути. Тому у ЮНЕСКО прагнуть підтримувати мову, як ознаку культурної приналежності особи. За даними Укрінформ, лише в Європі небезпека зникнення загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.
На жаль, історія свята має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Банґладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Під час протесту вбили кількох студентів-демонстрантів. Відтоді цей день у Банґладеші став днем полеглих за рідну мову.
З 2000-го року це свято відзначають і в Україні. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь привітав українців із цим святом та зауважив, що воно не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.
«Українці виборювали своє право говорити українською понад 350 років. І сьогодні відстоювати його має кожен громадянин, адже, як відомо, без мови рідної й народу рідного нема. Захищати і дедалі утверджувати українську мову як державну - наше спільне завдання», - пише Тарас Кремінь на своїй сторінці у Facebook.