Стоматолог Федір Черевко врятував спортсменці чотири вибитих зуби та зробив усмішку, яка полетіла із Полтави за 14 тисяч кілометрів

Напередодні Міжнародного дня стоматолога, який відзначають 9-го лютого, ми поспілкувалися із полтавським лікарем Федором Черевком і обговорили із ним найпопулярніші міфи та стереотипи щодо зубів та їх лікування.

Для довідки

Федір Черевко, засновник та головний лікар клініки «Cherevko Dental Clinic». Закінчив Полтавську українську медичну стоматологічну академію. Має спеціальності зубного техніка та стоматолога. До минулого року працював у академії як викладач, а також вів прийом у стоматологічному центрі при кафедрі. У 2021-му році відкрив на вулиці Панянки «Cherevko Dental Clinic». У клініці працюють чотири стоматологічні установки, тут надають увесь спектр послуг із лікування, хірургічної та естетичної стоматології. Ось тут можна зайти на сайт клініки та детальніше почитати про усі доступні послуги.

-Пане Федоре, розкажіть, звідки до вашої клініки приїздять клієнти. Чи правда, що до Полтави їдуть іноземці навіть із дуже далеких країн?

-Якщо говорити про Україну, то до нашої клініки найбільше клієнтів їдуть із Києва, Черкас, Харкова, Одеси, менше – із Західної України. Втім, найбільше, певно все ж таки зі столиці, близько 60 відсотків моїх клієнтів – кияни.

З-за кордону до нас найбільше їдуть із Польщі, Німеччини, США, Канади. Це можуть бути як вихідці із України, так і громадяни інших держав. Не секрет, що чи не найбільша мотивація для них – це ціна. Якщо керамічний вінір у нас може коштувати 4-6 тисяч гривень, то за кордоном – близько 30 тисяч і більше. Якщо людина прилітає робити не один зуб,то економія виходить дійсно значна. Також важливим фактором є, звичайно, якість –в Україні дійсно стоматологія на високому рівні.

Найчастіше до нас приїздять все ж таки за посмішкою. Як про нас дізнаються? За прикладами роботи. Наприклад, наша дівчина, яка працює у б'юті-салоні у Польщі, зробила у нас посмішку. Її побачила власниця салону, яка мешкає у Німеччині. Оцінила – і сама прилетіла до Полтави робити таку посмішку собі.

Наші посмішки полетіли вже у 81 країну світу. Найбільша відстань – у 14 тисяч кілометрів. Тоді до клініки прилітали музиканти із якихось островів у Тихому океані, ми зробили їм посмішки.

-Які випадки у вашій стоматологічній практиці були найскладнішими?

-У будь-яких випадках завжди є безліч варіантів вирішення. Головне – це знайти контакт із пацієнтом, вибрати для нього зручний за фінансами, за часом спосіб лікування. Іноді люди прилітають, щоб зробити все максимально швидко, але так виходить не завжди. Як приклад, до нас перед Новим роком прилетіла жінка із Італії, яка хотіла зробити собі реставрацію зубів. Зазвичай, ми робимо таку процедуру за два дні. Але після огляду я пояснив їй, що перед реставрацією потрібно провести лікування – якісь зубки видалити, якісь пролікувати, покрити коронками і лише потім перейти до естетичної частини. Ми порозумілися, вона прилетіла до нас через місяць, ми за два тижні пролікували їй зубки і потім зробили реставрацію.

Бувають випадки, коли зубки дуже криві, пацієнт не хоче ставити брекети і, здається, що зробити щось просто неможливо. Я беруся за такі випадки, але лише у випадку, якщо вже бачу у голові гарний підсумковий результат. В основному, вдається вирівняти дугу за рахунок накладення на інші зуби матеріалу різної товщини. За рахунок такої роботи, але, підкреслю – тотальної, із усіма зубами, можна навіть неправильний прикус виправити.

-Давайте перейдемо до поширених тверджень про зуби та їх лікування. Чи можна насправді стерти зубну емаль жорсткою щіткою?

-Звісно, купівлю зубної щітки бажано обговорити зі стоматологом. М’яких щіток я нікому не рекомендую. Адже потім людина чистить зуби, але навіть не знімає зубний наліт. Проте і занадто жорсткі щітки – це не є добре. Дійсно, якщо емаль буде недостатньо здоровою, щітка – жорсткою, і ще неправильно чи занадто інтенсивно чистити зубки, то емаль може постраждати. Але – на це потрібні роки і роки. І погані щітки – це не проблема емалі номер один.

Більше постраждати може емаль, коли людина вночі скрегоче зубами. У таких випадках можу порекомендувати вдягати перед сном спеціальні капи.

-Чи бували у вашій практиці літні пацієнти, які зберегли усі свої зуби до глибокої старості?

-Мушу визнати, що раніше такі випадки були частіше, навіть 10-15 років тому. Але приклади такі дійсно є. У мене на прийомі кілька років тому бабуся віком десь за 80 років. Вона прийшла, тому що у неї один зубчик сколовся, я їй його відреставрував. Дійсно, у неї були повністю всі свої зуби, жодної пломби і жодного карієсу.

-Чому раніше були такими популярними золоті коронки і чи ставлять їх зараз?

-Раніше золоті коронки були дуже модними, це було показником статусу. Золото – значить, багатство. Крім цього, раніше не було таких композитних матеріалів. Є багато людей, які досі носять такі коронки, але вже не міняють золото на золото. По-перше, зараз насправді складно знайти техніка, який працює із золотом, по-друге, вже є інші матеріали естетичні і пацієнти самі не хочуть ставити золотих коронок.

-Чи правда, що після кількох років паління людина втрачає один зуб? А також те, що жінка обов’язково втрачає зуб (чи кілька зубів), коли народжує дитину?

-Із моєї практики – немає такої закономірності. Від куріння зуби дійсно темнішають, але закономірності із випаданням я не помічав. Щодо вагітності та втрати зубів – це теж, скоріше, міф. Можна втратити зуби, якщо за ними не доглядати. Якщо жінка буде харчуватися правильно і вчасно приходити на огляд до стоматолога, то не втратить. До речі, до захворювань зубів можуть призводити багато причин, але зараз на перше місце виходить стресовий фактор.

-Що робити, якщо зуби пожовтіли після куріння або з інших причин?

-Варто відзначити, що темніє не емаль зуба – вона як більш прозора шкарлупа, яка у кожного має свій відтінок. Темніє дентин. Повернути білизну зубу можна або фотовідбілюванням, або реставрацією, або за рахунок вінірів. Фотовідбілювання триває від 6 місяців до року. Але якщо людина далі вживає різні барвники – п’є каву, вино, палить, то зуби знову швидко потемніють. Тому після вживання їжі та напоїв потрібно полоскати рот або чистити зуби.

-Якщо зуб хитається, чи обов’язково його видаляти?

-Насправді, ні, тому що випадки можуть бути різними. Наприклад, у мене була серед клієнтів спортсменка, яка каталася на водних лижах, сильно вдарилася і чотири верхніх передніх зуби зігнулися всередину. На щастя, вона їх не зламала. Але погано, що приїхала до мене на прийом лише через три дні – потрібно це одразу зробити. Зуби були ще у рухомому стані, я зробив анестезію, повернув їх у природнє положення, поставив шину, через місяць усе стабілізувалося. У цьому випадку зубки не потрібно було видаляти.

Також зуби можуть бути рухомими через запальний процес внаслідок парадонтиту, пародонтозу, коли зуб тримається у лунці не на усю довжину кореню. Це теж не є сигналом для видалення. Можна, як мінімум, поставити шину, зробити пластику ясен, зміцнити їх, підсипати штучний кістковий порошок. Лише якщо вже тріснув корінь, то варіантів немає - навіть якщо він ще стабільно тримається, вже буде запальний процес.

-Наскільки, насправді, вживання цукерок можу зруйнувати дитячі зуби?

-Зв'язок, насправді є. Особливо, якщо мова йде про льодяники. Адже дитина розсмоктує їх тривалий час і цей цукор, вуглеводні будуть впливати на структуру емалі, а це – зайвий ризик для виникнення карієсу. Якщо вже обирати, то краще дати дитині шоколадну цукерку. І щоб після їжі вона прополоскала зубки або почистила їх.

-Чи обов’язково видаляти «зуби мудрості»?

-Ніколи не рекомендую просто так видаляти їх. Якщо вони є, прорізані і їм вистачає місця у порожнині рота, ми їх лікуємо і зберігаємо. Інше питання, якщо їм недостатньо місця, а зараз такі ситуації трапляються все частіше. Справа у тому, що раніше, навіть кілька десятків років тому, у нас були інші щелепи. За будовою вони були більше подібні до щелеп хижаків. Коли ми активно їли тверду їжу, у нас щелепи розвивалися більш активно, тому місця для «зубів мудрості» завжди вистачало. Зараз ми споживаємо більш мяку, вже готову, їжу і за будовою щелепи більше переходимо до жуйних, тому і «зубам мудрості» не вистачає місця. Вони не вилазять, болять, руйнують сусідні, зсувають зубний ряд. У таких випадках вони є «шкідниками», їх потрібно видаляти.

-Чи можна виривати дітям молочні зуби?

-Це неправильна позиція: якщо молочний зуб все одно випаде, то немає різниці, коли його вирвати. Якщо є проблеми із молочним зубом, потрібно його пролікувати. Наприклад, у три роки зуб сильно зруйнований карієсом – не треба його видаляти, потрібно пролікувати, щоб передчасно не виріс постійний. Адже це потім вплине на прикус у майбутньому. Якщо ми не лікуємо карієс молочного зуба – залишаємо інфекцію. А вона може вплинути вже на зачаток постійного зуба.  Якщо ж постійний зуб із якоїсь причини не прорізується, бо заважає молочний, у цьому випадку потрібно йти до стоматолога, пройти додаткове обстеження, рентген – і лише потім приймати правильне рішення.

Потрапити на прийом до Федора Черевка можна у «Cherevko Dental Clinic» за адресою: Панянки, 65 Б, а попередньо записатися - за номером телефону +38(066)303-32-32.