Сьогодні – Всесвітній день боротьби проти раку. Для чого його започаткували? Для того, аби привернути увагу до проблеми онкологічних патологій. Кількість українців, що мають онкологічні патології сягнула понад 1 мільйон. Щороку рак стає причиною смерті до 80 тисяч громадян. З початку минулого року на диспансерному обліку в області перебувало понад 44 тисячі осіб. Якою є ситуація на сьогодні – у нашій розмові з головним лікарем Полтавського онкологічного диспансеру Орестом Вовком.
- Оресте Ярославовичу, відверто кажучи, статистика щодо захворюваності на рак є страхітливою. Що маємо у нашій області і якою є динаміка у порівнянні з різними роками?
- На диспансерному обліку на початок 2022 року перебувало 44 204 осіб. Поширеність злоякісних новоутворень на 100 тисяч населення становить:
- 3241,5 за 2021р.
- 3101,9 за 2020р.
За 2021 рік на диспансерний облік взято 4101 хворих з вперше в житті встановленим діагнозом злоякісне новоутворення. У 2020р оці їх було – 3945; У 2019році - 4928; У 2018році -4927.
За звітний рік збільшився показник захворюваності на злоякісні новоутворення серед усього населення Полтавської області і склав 324,8 на 100 тисяч населення.
- На які онкопатології частіше хворіють чоловіки, а на які – жінки?
- Серед чоловіків розповсюджені злоякісні новоутворення трахеї, бронхів та легень , передміхурової залози, шкіри, прямої кишки, ободової кишки , сечового міхура, шлунку.
Що ж до жінок, то роками незмінно перші місця займає рак молочної залози, тіла матки, шкіри, ободової кишки, шийки матки, прямої кишки.
- Чи більшим стає ризик захворіти на рак з віком?
- Дійсно, хоча і говорять, що рак «молодшає», все ж таки значно збільшується захворюваність населення починаючи з 55-59 років. Найбільш високі показники відмічаються у віці 60-64 років.
- Цьогоріч онкологічний диспансер поповнився великою кількістю нового обладнання. Нещодавно – лінійний прискорювач.
- Це справді так. Лінійний прискорювач – це максимально ефективне й комфортне лікування раку для пацієнта, адже опромінення детально відтворює форму пухлини, а не «б’є» одразу по всьому організму. Більше людям не доведеться шукати високоточні технології в приватних клініках, у столиці чи навіть за кордоном. старі променеві апарати радянських часів приберуть, законсервують та утилізують. Після цього приміщення відремонтують, а потім встановлять лінійний прискорювач. Запуск устаткування планується вже цього року. Для жителів Полтавської області послуги прискорювача будуть безкоштовними.