У відповідь на виявлення вірусу поліомієліту у двох десятків дітей на Рівненщині й Закарпатті, в Україні стартує кампанія зі щеплення від поліомієліту дітей віком до 6 років.
Про обов’язкову й додаткову вакцинацію, колективний імунітет та про те, що варто знати батькам про поліомієліт наша розмова з Наталією ЗАМОРСЬКОЮ, педіатром, завідувачкою амбулаторії сімейної медицини № 10 комунального підприємства «Центр медико-санітарної допомоги №1» міста Полтави.
- Наталіє Вікторівно, поясніть ще раз, чому виникла потреба такої активної кампанії з вакцинації дітей віком до 6 років у масштабах країни?
- На гострий в’ялий параліч із жовтня минулого року до сьогодні в Україні захворіло двоє дітей – на Закарпатті та у Рівненській області. А при обстеженні контактних осіб – інших дітей із багатодітних родин, їх друзів, ровесників – виявлено ще близько двох десятків інфікованих, які не хворіли, але були носіями вірусу. У всіх цих випадках інфекцію викликав вірус поліомієліту другого типу.
Не в кожної дитини поліомієліт спричиняє такі тяжкі наслідки. Все залежить і від особливостей її імунної системи, і, безумовно, від того, чи всі дози, передбачені Національним календарем профілактичних щеплень проти цієї інфекції, отримав малюк.
Перше, що треба зробити терміново, це надолужити всі пропущені етапи вакцинації проти поліомієліту дітей віком до 6 років. Але навіть якщо дитина отримала всі обов’язкові щеплення, додаткової дози не уникнути. Батьки повинні про це знати і бути готовими.
- Чому додаткова доза очікує і тих, хто не мав протипоказів та скрупульозно виконував рекомендації лікарів щодо вакцинації?
- Тому, що інактивованою вакциною (ІПВ) проти поліомієліту, яка захищає від усіх трьох існуючих типів цього вірусу, в Україні малюків щеплюють лише два рази – у віці 2 і 4 місяці. Далі, із 2016 року, використовується оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ), яка захищає лише від першого та третього типів вірусу поліомієліту – у 6 та 18 місяців, у 6 і 14 років. Адже вважалося, що вірус другого типу в Україні вже давно не циркулює. На жаль, його таки завезли, і тепер діти потребують додаткового захисту. Бо саме вікова категорія до 6 років найвразливіша до вірусу поліомієліту.
Але, наголошую, що в зоні особливої небезпеки перебувають ті малюки, хто з тих чи інших причин отримав лише одну або не отримав жодної дози вакцини ІПВ. Незалежно від віку, навіть якщо дитині 6 років, починати треба з неї і обов’язково зробити обидва щеплення (з інтервалом у один місяць). Батькам треба ТЕРМІНОВО звернутися до свого педіатра чи сімейного лікаря.
- Який рівень охоплення щепленнями маленьких полтавців потрібен для створення колективного імунітету, і що маємо на цей час?
- Щоб поліомієліт не розповсюджувався і не було в’ялих паралічів у дітей, потрібно вакцинувати 95 і більше відсотків дитячого населення. На жаль, із різних причин (карантинні обмеження, страх інфікуватися коронавірусом, антивакцинальні настрої, релігійні переконання тощо) обсяги вакцинації зменшилися. В Україні малюків віком до 1 року вакциновано лише близько 80 відсотків, до 6 років – 78 відсотків. Показники в Полтавській області дещо кращі: за минулий рік вакциновано 89,2 відсотка дітей до року, майже 90 відсотків – віком до 6 років. По місту Полтаві щеплено 94 відсотки малюків до року і 92 відсотки – до 6 років.
Цифри по місту Полтаві та області кращі загальнодержавних показників, але колективного імунітету ще не сформовано.
Варто знати, що поліомієліт спричиняється вірусами двох видів. Дикий вірус у природі досі не побороли деякі азійські країни – Афганістан, Пакистан. В Україні його немає вже давно. Інший вид – вакциносторіднений вірус, який можуть виділяти діти, вакциновані ОПВ. Ця вакцина містить ослаблений «живий» вірус. Коли нещеплені малюки інфікуються орально-фекальним шляхом від вакцинованих, ослаблений, мутований вірус оселяється у кишківнику, розмножується, продовжує мутацію, переходячи від однієї дитини до іншої по кілька разів. Через щеплений організм такий вірус проходить транзитом. У нещепленому він оселяється в кишківнику, стає все більш агресивним і зрештою починає вражати. Так сталося в Таджикістані, де відсоток вакцинованих дітей дуже низький. У кінці 2020 року захворіла одна дитина, а вже на початку 2021 року такий вакциноспоріднений вірус спричинив гострі в’ялі паралічі більш як у трьох десятків дітей. Цей же вірус 2 типу був виявлений там у багатьох контактних дітей і зрештою саме він «прийшов» на Закарпаття та Рівненщину.
- Що повинні обов’язково знати батьки з огляду на цю тривожну ситуацію?
- Батьки мають усвідомити всю реальність загрози. Адже поліомієліт у дитини можна виявити лише тоді, коли організм малюка вже зазнав непоправної шкоди. Ліків проти поліомієліту немає. Параліч залишається на решту життя, у багатьох випадках спричиняє пожиттєву інвалідизацію. У 5-10 відсотках випадків цього захворювання вірус викликає параліч дихальних м’язів, зупинку дихання і смерть.
Також варто пам’ятати, що світ став дуже тісним, відкритим, люди багато подорожують, віруси – мігрують. Без колективного імунітету біда може «вистрелити» у будь-який момент, у будь-якому місці.
Тож батьки повинні знати: чиї дітлахи мають «борги» з обов’язкових щеплень, слід якомога швидше надолужити згаяне. Із 1 лютого стартує оперативна вакцинація нещеплених або не повністю щеплених дітей від 6 місяців до 6 років вакциною ІПВ. Вакцина – перевірена, безпечна, використовується з 60-х років минулого століття. Єдиний протипоказ – анафілактичний шок на першу дозу ІПВ. Але таке трапляється один раз на 2,5 мільйона щеплень.
Всі решта малюків навесні також отримають додаткову дозу захисту проти поліомієліту другого типу. Якою саме буде ця вакцина, ми дізнаємося незабаром. Вакцинувати дитину можна буде і в поліклініках, і в дитячих садочках – за згодою батьків.
- До речі, про згоду. Наскільки популярні у Полтаві антивакцинальні настрої?
- Порівняно із, наприклад, 2015 роком, такі тенденції зменшилися, але вони є. Озвучуються різні причини: хтось не вірить у якість вакцин, хтось – у їх дієвість. Трапляються релігійні переконання: «Ми нещеплені живемо, і діти виживуть – як Бог дасть». Часто такі люди черпають інформацію з інтернету, соцмереж, а там, як відомо, дуже популярні вкиди ззовні, найчастіше це –російський контент.
І – насамкінець. Малюк не приймає рішення про вакцинацію чи відмову від неї самостійно – за нього вирішують батьки. Тож закликаю їх усвідомити всю відповідальності за наслідки таких необдуманих рішень.
Публікація створена за матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».
Лікарі-урологи 2 міської лікарні Полтави впровадили новий вид операцій
Полтавський анестезіолог розповів, чи можна прокинутися під час операції та чи скорочує життя наркоз