Рік перемог Мамая: підбиваємо підсумки політичного життя Полтави у 2021 році

У останній день 2021-го можна підбити підсумки політичного життя у Полтаві. Нагадаємо, у останні дні року 2020-го Олександр Мамай втретє набув повноважень міського голови. І вже традиційно для себе заявив, що запрошує у коаліцію представників усіх політичних партій.

Ось тут, до речі, повний перелік обраних до ради депутатів.

Втім, спершу здавалося, що більшість у раді належатиме опозиції, а не міському голові. Тому що на початку формування коаліції Олександр Мамай міг розраховувати лише на десять депутатів від його фракції «За майбутнє» та, можливо, на чотирьох їх колег із фракції «Опозиційна платформа За життя», тобто 14 депутатів при мінімальній необхідній кількості у 22.

Проте Мамай уміло провів перемовини із колишніми політичними опонентами. І несподівано для інших представників опозиції до коаліції зі своєю фракцією із чотирьох депутатів потрапив у минулому заклятий ворог Мамая – Сергій Каплін. Мало того, Каплін встиг стати головним "адвокатом" Мамая у сесійній залі. Такі от метаморфози.

Ілля Кива, який раніше критикував Мамая, раптом став його прихильником, а контрольована ним фракція - партнером по коаліції. Далі – більше. У коаліцію увійшла і частина депутатів від «Європейської солідарності». Своєрідною платою за це стало обрання блогера Андрія Карпова секретарем Полтавської міської ради.

Карпов дивним чином впродовж року поєднував дві речі – продовжував критикувати Мамая і підтримував голосуваннями більшість рішень коаліції.

Так несподівано опозиція опинилася у меншості – у ній лишилися тільки депутати від «Слуги народу», «Рідного міста» та «Свободи» (у деяких рішеннях до них приєднувалися частина депутатів від «ЄС»). Мало того, Юрій Бублик, який спершу входив до фракції «Свободи», несподівано заявив про свій перехід до «Європейської солідарності». Заява була дивною, адже до «ЄС» Бублика так і не прийняли, натомість він пересів у залі до колег із фракції «За майбутнє» і голосувати почав разом із більшістю Мамая.

Півроку здавалося, що Олександр Мамай вкотре впевнено переграв своїх опонентів і надалі зможе спокійно та безтурботно керувати містом, приймаючи необхідні рішення підконтрольною більшістю. Але перший тривожний дзвіночок пролунав на початку вересня. СБУ провела обшуки у міській раді і за підозрою у отриманні хабара затримала голову фракції «За майбутнє» Євгена Диканя. Слід зазначити, що Дикань є не просто рядовим депутатом, а головним перемовником і, скоріш за все, «правою рукою» Мамая у питаннях формування коаліції.

Одразу поповзли чутки про те, що на Мамая натиснуть силовики і він змушений буде піти на переформатування коаліції, залучивши у неї фракцію «Слуги народу». Обговорювали навіть кандидатури тих «слуг», хто міг би замінити Андрія Карпова на посаді секретаря.

Однак ніякого політичного перевороту не сталося. А Дикань трохи посидів у СІЗО, потім вийшов під заставу і продовжив ходити на сесії, принаймні, на більшість засідань.

Коаліція Мамая встояла. І ніщо не віщувало міському голові клопотів, якби не його звичка говорити деякі речі, попередньо не обдумавши. Він часто так робить на сесіях чи інших засіданнях у раді і більшість його висловлювань максимум стають «мемами» у середовищі журналістів. Але цього разу Мамай висловлювався у ефірі телеканалу «Наш» і говорив на дуже болючу для українців тему – про війну на Сході. У спілкуванні із журналістом Олександр Мамай озвучив думку про те, що насправді на території України воюють США та Росія і йому сумно, що «брат іде на брата». Такі висловлювання обурили учасників війни, рідних загиблих у бойових діях на Сході. Представники Координаційної ради громадських організації учасників АТО виступили із вимогою скликати позачергову сесію 31-го грудня і висловити Олександру Мамаю недовіру.

Відреагували на висловлювання і чи то колеги по коаліції, чи то політичні опоненти із «Європейської солідарності». Андрій Карпов також закликав Мамая зібрати сесію і… пояснити свої висловлювання.

Опозиція почала збирати підписи «за відставку» Мамая. І деякий час навіть здавалося, що Мамаю слід серйозно непокоїтися із приводу можливого передчасного закінчення своєї чергової каденції.

Проте, Мамай перехопив ініціативу, перейшов у контрнаступ і знову переграв своїх політичних опонентів. Знаючи, що у опозиції не вистачає голосів за його відкликання, Мамая скликав позачергову сесію на 22 грудня. Засідання проігнорували депутати від фракції «За майбутнє» та «Партії простих людей», не було також частини фракції ОПЗЖ, священика Олександра Дедюхіна із ЄС та колишнього нардепа Юрія Бублика.

Мамай поставив на голосування питання про висловлення йому недовіри. У таємному голосуванні взяли участь 24 депутати.

Результати голосування: 23 депутати - «за», 1 – зіпсував бюлетень. Нагадаємо, для висловлення недовіри потрібні були голоси 2/3 депутатського корпусу, або 28 депутатів. Таким чином на висловлення недовіри Мамаю не вистачило голосів.

Крім цього, Олександр Мамай не став вибачатися за свої висловлювання. Пояснив лише, що озвучував у ефірі думки мешканців міста. Щодо учасників війни – заявив про готовність зустрічатися із ними та навіть пообіцяв запровадити у раді посаду заступника, який допомагатиме вирішувати їх проблеми.

Таким чином Мамай не лише відбив перший серйозний напад з боку опозиції, а навіть зміцнив свої позиції. І, цілком можливо, іще більше зміцнить їх із початком року наступного. Адже за висловлення недовіри Мамаю голосували два депутати від ОПЗЖ – Євген Момонт та Тетяна Годяк.

У ОПЗЖ уже провели конференцію, на якій вирішили замінити «неслухняних» депутатів. Якщо рішення погодять у Києві, то наступного року у раду зайдуть інші два депутати, вже цілком підконтрольні більшості. Натомість, коаліція може втратити голос Бублика, якого, у свою чергу, хоче замінити "Свобода".

Прогнози на 2022-ий рік досить стримані. Скоріш за все, принаймні першу половину року всі залишаться "при своїх". Олександр Мамай продовжуватиме гнути свою лінію, адже ця тактика поки що приносить йому успіх.

Опозиція традиційно чекатиме зручної нагоди, щоб похитнути позиції Мамая.

Сподіваємось, що результатом будь-яких політичних воєн наступного року у підсумку ставатимуть перемоги на користь Полтави. Ми ж будемо за усим цим стежити і розповідати вам. Аби не пропустити важливих для життя міста новин, підпишіться на наш Telegram.