Сьогодні - Всесвітній день боротьби з пневмонією. Він з’явився у медичному календарі не випадково. Пневмонія є одним з найбільш розповсюджених захворювань людини та головною причиною смертності неповнолітніх у всьому світі. За даними ВООЗ, кожні двадцять секунд у світі одна дитина помирає від пневмонії. Щороку - 1,4 млн дітей у віці до п'яти років. Дорослих – 7 мільйонів осіб. В Європі на пневмонію в середньому хворіють 15 осіб на 1000 населення. При цьому вчені наголошують: пневмонія добре піддається лікуванню, якщо її вчасно виявити. Про це нам розповіла завідувач терапевтичним відділенням КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР», Заслужений лікар України Марина Невойт.
«Не лікуйте пневмонію за порадами знайомих та інтернету. Це може мати фатальні наслідки!» - лікар - терапевт Марина Невойт
- Марино Миколаївно, за даними Держстату тільки за перше півріччя нинішнього року від пневмонії померли 10 684 українців. У чому полягає небезпека захворювання?
- Дійсно, протягом останніх років у зв’язку із пандемією COVID-19 слово «пневмонія» звучить постійно і наводить жах на пацієнтів. Тим часом, пневмонії відомі медицині давно. В перекладі з грецької слово пневмонія означає «хвороба легень». Що ж потрібно насамперед знати про пневмонію? По – перше, вона гарно піддається лікуванню. По друге - виліковується повністю, адже це гостре захворювання. Тільки якщо запустити недугу, вона переходить у хронічну форму. Отже, дуже важливо вчасно поставити діагноз, і це може зробити тільки лікар. Що ми бачимо натомість? Пацієнти часто займаються самолікуванням, приймають препарати, які їм порадили знайомі, або про які вони дізналися з інтернету. Все це дуже часто призводить до ускладнення й до смерті.
- Люди дуже часто не підозрюють, що в них пневмонія. Впевнені, що в них банальна ГРВІ. Як їх відрізнити?
- Вас мають насторожити такі симптоми:
- Кашель. Спершу він сухий, потім стає вологий, з мокротами. Дуже часто люди помилково вважають, що при запаленні легень кашель тільки сухий. Це не так.
- Біль у грудній клітині. Він виникає там, де знаходиться уражена ділянка. При ГРВІ болю в грудній клітині не буде.
- Відчуття нестачі повітря, задуха. Вона може бути як при фізичних навантаженнях, так і у стані спокою.
- Підвищена температура тіла. Тут все залежить від особливостей організму.
- Слабкість, відчуття втоми. Навіть невелике фізичне навантаження викликає втому, часто хворий сильно пітніє.
Коли у вас є всі або хоча б кілька перелічених ознак, терміново звертайтеся до лікаря! Збудниками пневмонії найчастіше бувають бактерії або віруси, що, як правило, передаються при безпосередньому контакті з інфікованими людьми. Тому не нехтуйте правилами безпеки – носіть маски, дотримуйтеся соціальної дистанції, обов’язково мийте руки.
- Ви сказали, що пневмонія буває вірусною або бактеріальною. Відтак, лікують їх теж по – різному?
- Більш розповсюдженою ще донедавна була бактеріальна пневмонія. Її викликають бактерії, при цьому призначається лікування з урахуванням тих бактерій, які виявлені в мокроті пацієнта. Вірусні ж пневмонії зустрічалися, переважно, під час епідемії грипу. За клінікою вони відрізняються від бактеріальної пневмонії. І при цьому призначається зовсім інше лікування. При вірусній пневмонії антибіотики не призначають. Тому хочу наголосити: самостійно призначати собі антибіотики в жодному випадку не можна. Це призводить до ускладненого перебігу захворювання, дисбактеріозу. У більш віддаленій перспективі - вже до такого стану, що жоден антибіотик не допомагатиме. Тому антибіотики призначає тільки лікар, пам’ятайте про це і в жодному випадку не вживайте їх безконтрольно!
Зараз у зв’язку із пандемією COVID-19 більш поширеною є саме вірусна пневмонія. Вона вражає капіляри і сполучну тканину. Внаслідок цього виникають тромбози, які є причиною ускладнень. Зауважу також, що останнім часом вірус COVID-19 мутує, змінюється клінічна картина перебігу хвороби. Якщо раніше ми бачили зміни у легенях на рентгенограмі на 8 – 9 добу, то нині вже на 3 – 4 день.
ДОВІДКОВО: Спалах коронавірусної інфекції COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-Cov-2, розпочався наприкінці грудня 2019 року в місті Ухань центрального Китаю. 31 грудня 2019 року влада Китаю проінформувала про спалах невідомої пневмонії Всесвітню Організацію Охорони Здоров'я. 11 лютого 2020 року захворювання отримало назву нової коронавірусної пневмонії (COVID-19).
- Хто нині перебуває у групі ризику?
- У групах ризику на сьогодні перебувають: пацієнти з хронічними серцево – судинними захворюваннями, хворі на гіпертонію, цукровий діабет, ожиріння, бронхіальну астму, ниркову недостатність. Також у групі ризику - люди з онкологічними, аутоімунними хворобами, захворюваннями крові, старші 65 років. Але не слід забувати, що все частіше хворіють і діти.
- Як ви ставитися до народних засобів лікування? Всім відомі масло какао, лой, борсучий жир, тощо.
- Масло какао може полегшити стан при захворюванні верхніх дихальних шляхів, бо зволожує слизову оболонку. Борсучим жиром лікували на початку двадцятого сторіччя, коли не було антибіотиків. Нині ж це абсолютно бездієво. Крім того, вживаючи велику кількість цього жиру, можна отримати ще й панкреатит, який дуже важко вилікувати. Що ж до калини і малини, які використовують як відхаркувальні засоби, то їх можна споживати, але без додавання цукру. Зауважу: їх можна вживати як допоміжні, але в жодному випадку не головні засоби лікування. Важливо також, аби при пневмонії ваш раціон був поживним, збагаченим вітамінами та білками. Обов’язково пийте багато рідини, якщо немає протипоказань.
І вкотре наголошую – пневмонія лікується, але не задавнюйте процес! Лікуйтеся вчасно і тільки за рекомендаціями лікарів!
ВООЗ РАДИТЬ ТАКІ МЕТОДИ ПРОФІЛАКТИКИ ПНЕВМОНІЇ :
- Ведіть здоровий образ життя.
- Займайтеся спортом. Не куріть та не переїдайте.
- Уникайте стресів. Особливо хронічних.
- Вживайте достатню кількість вітамінів та білку.
- Дотримуйтеся соціальної дистанції, мийте руки, носіть маску.
- Займайтеся загартуванням організму.
Лікарі-урологи 2 міської лікарні Полтави впровадили новий вид операцій
Полтавський анестезіолог розповів, чи можна прокинутися під час операції та чи скорочує життя наркоз