Сьогодні в усьому світі відзначають Всесвітній день серця. Його запровадили з огляду на актуальність проблеми серцево – судинних захворювань. Так, за даними ВООЗ щороку в світі від хвороб серця помирає 17 млн людей. В Україні цифри теж вражають. Адже смертність від серцевої патології надзвичайно висока: щороку помирає 240 тисяч людей, виникає до 50 тисяч інфарктів та 100 тисяч інсультів.
«Тому варто нагадувати людям важливі поради для попередження інфаркту міокарда» - говорить лікар-кардіолог поліклінічного відділення для дорослих №1КП «1-А міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» Ірина Дацун.
Інфаркт міокарда: причини і симптоми
Інфаркт міокарда – це ураження серцевого м'яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання. При цьому уражена частина м'яза відмирає, тобто розвивається її некроз. Загибель клітин починається через 20-40 хвилин з моменту припинення кровотоку.
«Найпоширеніша причина інфаркту – це стеноз або звуження судин. Він може утворюватися повільно. Серце адаптується до цього – виростають дрібні судини, відбувається компенсація. Хворий приймає ліки, і йому стає краще. Але настає момент, коли відбувається запалення цього звуження. Це призводить до утворення тромбу, і судина, що два роки звужувалася, за кілька хвилин повністю перекривається тромбом. Кровотік припиняється. Це різке закриття судини призводить до відсутності постачання крові у частині серцевого м’яза.
Майже завжди ознаками інфаркту міокарда є: інтенсивний постійний біль за грудиною, особливо, якщо він не припиняється після прийому нітрогліцерину, триває довше 15 хвилин.
При таких симптомах необхідно негайно телефонувати «103».
Головне завдання при інфаркті – максимально швидко відкрити заблоковану судину. Якщо це зробити за 2 години, то інфаркт не встигне завдати великої шкоди серцевому м’язу. Відповідно до європейських протоколів лікування стентування (заміна пошкодженої судини) мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів). Із часом шкода стає все більшою, а якщо взагалі не відкрити судину, то 20% пацієнтів помирають.
Головною причиною інфаркту міокарда є атеросклеротичні бляшки (атеросклероз). Серед інших причин і факторів розвитку інфаркту міокарда розрізняють:
- куріння, що погіршує стан кровоносних судин;
- надмірна вага, ожиріння;
- малорухливий спосіб життя, гіподинамія;
- спадкова схильність до серцево-судинних захворювань;
- підвищений артеріальний тиск, гіпертонія;
- цукровий діабет;
чоловіча стать у віці 40-50 років, жіноча – із настанням клімаксу, і загальний вік – після 65 років;
- вживання неякісної їжі;
- підвищений рівень холестерину в крові;
- сильні емоційні переживання, стрес;
- фізичне перенапруження організму;
- різкі підйоми після сну.
Відомо, що найкращий спосіб запобігти розвитку будь-якої хвороби полягає в ліквідації її причин. Загалом усі фактори ризику поділяються на дві групи: ті, на які людина вплинути не може, та фактори, що піддаються впливу.
До першої групи чинників інфаркту міокарда належать:
- стать (частіше інфаркт розвивається у чоловіків);
- вік (частіше у старшому віці);
- обтяжена спадковість – серцево-судинні захворювання часто носять сімейний характер.
Додругої групи факторів ризику належать ті, на які кожен з нас може вплинути самостійно:
- паління;
- зловживання спиртними напоями;
- підвищення артеріального тиску;
- надмірна маса тіла;
- часті стреси;
- низька фізична активність, що веде до ожиріння.
Перша допомога при інфаркті
Вміння розпізнати перші ознаки інфаркту міокарда може стати в нагоді не тільки Вам, але й людям, які живуть поруч.
Кожна людина яка пережила інфаркт, згадує про це, як про складний період свого життя. Дійсно, симптоми дуже важкі та безпосередньо залежать від ступеня ураження серця. Перебіг інфаркту практично завжди супроводжується почуттям страху смерті, що пояснюється досить просто – найсильніший біль в ділянці грудей практично паралізує людину – вона позбавлена можливості рухатися, не здатна оцінювати адекватно свій стан і все, що відбувається навколо.
При інфаркті біль не зникає після припинення фізичних навантажень, а навпаки, може поширюватися по всьому тілу, віддаючи в руку, шию, щелепу, ноги. Такий біль може з'явитися зовсім несподівано та бути досить тривалим. Разом з тим, серцеві препарати зовсім не покращують стан хворого!
Що потрібно знати у разі появи вказаних вище проявів?
- НЕГАЙНО викликати швидку допомогу!
- Припинити будь-які фізичні навантаження.
- Краще сісти, ніж лягти.
- Прийняти таблетку нітрогліцерину під язик.
- Розжувати таблетку аспірину (325 мг).
Негайно доправити пацієнта до спеціалізованої лікарні. Це може сприяти практично повному відновленню ураженої ділянки серцевого м’язу.
Не соромтеся марно потурбувати лікаря, навіть якщо буде встановлена інша причина болю. Якщо у випадку інфаркту людині нададуть кваліфіковану допомогу протягом перших двох годин (відкриють заблоковану судину, проведуть ургентну коронарографію та стентування коронарної судини), катастрофічних наслідків вдасться уникнути. Якщо ж дві години пропустити, починається масивне відмирання клітин серцевого м'яза. І все, що можна зробити, – це тільки зменшити зону ураження. У деяких випадках правильна допомога у перші шість годин дозволяє врятувати близько половини клітин.Тому усвідомте: дорога кожна хвилина!
Прогноз при інфаркті міокарда сприятливий за умови правильного лікування, активного диспансерного спостереження, виконання пацієнтом всіх рекомендацій лікуючого лікаря, а саме: корегування режиму праці та відпочинку; дотримання дієти з обмеженим вживання жирних продуктів, вуглеводів; психологічна реабілітація (обмеження емоційних навантажень); нормалізація артеріального тиску та корекція гіперліпідемії (підвищеного холестерину).
Важливим напрямком амбулаторного лікування у пацієнтів, які перенесли інфаркт міокарда, є модифікація способу життя . На цьому етапі провадиться не лише фізичне, а й психологічне пристосування пацієнта до подальшого комфортного існування в соціумі. Крім того, здійснюється так звана трудова реабілітація – повернення людини (якщо це можливо) до звичного виду праці.
Отож, сконцентруйте увагу на власній емоційній та психологічній рівновазі та дозованих фізичних вправах. Попросіть рідних допомогти вам налагодити режим дня і уважно стежте за відчуттями в організмі!
Бережіть себе і будьте здорові!
Читатйе також: « Я буду жити! Мене витягли з того світу!» - як лікують порушення серцевих ритмів у кардіоваскулярному центрі