Гострий апендицит - це одне з найбільш поширених захворювань черевної порожнини, з яким стикалося чимало людей. Його не лікують медикаментозно, ця недуга стовідсотково вимагає оперативного втручання. На сучасному етапі розвитку медицини видалення апендикса (апендектомію) переважно виконують лапароскопічно. Методику активно впроваджують в КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР», якою віднедавна керує професор Максим Дудченко.
Максим Олександрович - завідувач кафедри хірургії № 4 з малоінвазивною хірургією ПДМУ. Саме він одним з перших почав впроваджувати у Полтаві лапароскопічну хірургію. Лікар говорить: зараз у КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР» є всі можливості, аби провести всі операції найменш травматично для пацієнта.
- Апендектомія – операція, в ході якої видаляють апендикс – червоподібний відросток. Це стається у випадку його запалення або ж у випадку хронічного апендициту, який зараз у хірургії іноді діагностують як кишкову коліку. Раніше на неї не дуже звертали увагу, часто виписували таких хворих. Нині ж ми бачимо, що таким пацієнтам необхідно проводити діагностичну лапароскопію. Рано чи пізно, оперативне втручання все одно доведеться виконати. Особливо прикро, якщо це станеться десь за кордоном під час подорожей і тоді операцію будуть виконувати відкритим способом, - говорить професор Дудченко.
Лапаросокопічна апендектомія робиться через два проколи, кожен – по п’ять міліметрів. Відеокамера проводиться через пупок і обертаючи її в черевній порожнині на 360 градусів, хірурги бачать на моніторі кожен сантиметр, як при мікрохірургії. До речі, у всьому світі апендектомія виконується через чотири проколи, тобто метод наших лікарів - менш травматичний. Максим Дудченко розповідає:
- Хірурги старої школи іноді кажуть: «Лапароскопісти нічого не бачать. А от ми руками можемо все намацати, все зрозуміти». Ні, це не так. За старим класичним методом, через розріз за Волковичем - Дьяконовим, в правій клубовій ділянці, вони нічого, практично, не бачать, окрім апендикса і сліпої кишки. Що би зробити так звану ревізію, потрібно робити розріз значно більшим. Гінекологічні проблеми, котрі у 15 % випадків виходять на перший план, а також багато інших патологій, вони теж не бачать. Як результат – видаляють вторинно змінений відросток, а первинне патологічне вогнище пропускають. У нас все відбувається навпаки, під час діагностичної лапароскопії ми спершу встановлюємо діагноз, візуалізуючи патологічні процеси на екрані, або ж бачимо іншу супутню патологію. Тому операції, котрі виконуються лапаросокопічно, стовідсотково виконуються тільки за показаннями!
Зрозуміло, що вибір оптимального способу оперативного втручання вирішується у кожному випадку індивідуально, рішення хірурги приймають з огляду на багато факторів – говорить Максим Дудченко.
Після лапароскопічної операції слідів на шкірі (рубців, шрамів) практично не залишається, або вони ледь помітні. Зменшується ризик розвитку спайок і ускладнень з боку операційної рани, на відміну від відкритої операції. Також лапароскопічна операція супроводжується значно меншим вираженим больовим синдромом, раніше відновлюється функція кишківника.
- Ми виписуємо пацієнта залежно від ступеню тяжкості, переважно на 2-3 добу. За останні три тижні ми виконали 80% лапароскопічних апендектомій, і 20% - відкритих. До нового року ми хочемо це поставити на потік, і практично, усі неускладнені апендектомії робити лапароскопічним шляхом. Думаємо, що все це у нас вийде, адже ми відчуваємо постійну підтримку Департаменту охорони здоров’я Полтавської міської ради та Полтавського державного медичного університету. Всі операції у нас записуються на відео і зберігаються у архіві. Їх можна у разі потреби переглянути, - каже Максим Дудченко.
Професор наголошує: при підозрі на апендицит не зволікайте, одразу звертайтеся до хірургів, котрі нададуть вам необхідну допомогу!
Читайте також: Команда хірургів під керівництвом професора Максима Дудченка виконала надскладну лапароскопічну операцію
«Апендектомія — за сімнадцять хвилин, видалення жовчного — за одинадцять " - професор Максим Дудченко впроваджує найсучасніші методи роботи
Хірургом року став професор Максим Дудченко
Лікарі - урологи 2 міської лікарні впровадили новий вид операцій
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram