Для алергіків настав складний період – у розпалі цвітіння амброзії. Щорічно від цієї рослини потерпають тисячі людей. І хоча приймаються місцеві програми боротьби з амброзією, на які витрачають мільйони бюджетних коштів – ситуація лишається незмінною – відділення алергології наповнюються пацієнтами з тяжкими ураженнями.
ЗВІДКИ Ж ВЗЯЛАСЯ АМБРОЗІЯ?
У древній міфології слово «амброзія» означає «їжа Богів». За легендою, нею харчувалися мешканці Олімпу. Втім, у наших сучасників це слово асоціюється винятково з злоякісним карантинним бур’яном, який став для України і Полтави зокрема справжнім стихійним лихом.
Амброзія абсолютно невибаглива – вона росте у будь – якому місці, швидко пристосовується до навколишніх умов, разом з тим витісняючи інші рослини. Її важко вивести – адже у неї потужні корені, разом з тим вона неймовірно «плодюча» Перецвівши, одна рослина залишає до 100 тисяч насінин. Амброзія «окуповує» все: поля, садки, узбіччя та луки. Вона не боїться ні посухи ні дощів. Але найголовніше, що у період цвітіння вона здатна викликати сильну алергічну реакцію - «осінню пропасницю», або, як ще її називають, «сінну лихоманку». Пилок амброзії може стати причиною. головного болю, нападів бронхіальної астми, риніту, тобто амброзійного полінозу.
За історичними даними, амброзія полинолиста з’явилася в Європі а початку 20х років минулого століття. Її батьківщина – Америка. Припущень про те, як саме амброзія перетнула океан – дуже багато. Ймовірно вона потрапила до нас разом з продукцією, котру імпортували з американського континенту. На перших порах з нею намагалися всіляко боротися, та і розповсюдження такого амброзія не мала.
Людмила Миколаївна Свириденко, жителька Миргорода з початку сімдесятих років минулого століття працювала на хлібоприймальному підприємстві. Пригадує: на той час контроль щодо амброзії був надзвичайно суворий.
« Тоді Радянський союз закуповував пшеницю за кордоном. Зокрема, до нас прибували вагони з Канади. І серед інших аналізів ми брали пробу на амброзію. Цим займався карантинний інспектор. Якщо у партії лабораторія знаходила слід амброзії – вся партія пшениці негайно заверталася назад»- каже Людмила Миколаївна.
Однак, з плином часу амброзія тріумфально йшла європейським континентом. На сьогодні у деяких країнах навіть прийняті окремі закони на загальнодержавному рівні. В Україні розроблені регіональні та місцеві програми. У Полтаві вона теж діє.
Але ефект від неї не великий - у соцмережах тема амброзії одна з топових: