« Мета гештальт-психотерапії - не стати кимось іншим, а прийняти себе таким, яким ви є» - психолог Наталія Кірячок

Гештальт – психотерапія – специфічна методика, котра була розроблена на противагу психоаналізу. У світі вона набирає все більшої популярності. Про всі переваги методу – у нашому інтерв’ю з психотерапевткою, головою Правління ГО Центр культури та розвитку «Горизонт» Наталею Кірячок.

- Гештальт психотерапія - для кого вона?

- У суспільстві досі існує помилкова думка, що всі види психотерапії призначені лише для людей, які борються з серйозними психічними розладами та захворюваннями. Багато людей думають, що до такої терапії повинна вдаватися лише людина, яка є небезпечною для навколишнього середовища або яка має тривожні психотичні симптоми. Ось чому люди, які справді потребують допомоги, воліють залишатися наодинці зі своєю проблемою, яка може бути депресією чи емоційним переживанням.

Важко чітко визначити, для кого призначена гештальт психотерапія. Звичайно, його можуть вживати люди з емоційними труднощами, депресією , розладами харчування, розладами особистості або фобіями. Однак кожен бажаючий може записатися на цей вид терапії. Цей вид терапії дозволить вам знайти відповіді на складні питання, які з якихось причин важливі саме зараз у вашому житті. Завдяки розмовам з нейтральною людиною, такою як психотерапевт, легше побачити власні помилки, допущені у стосунках, або візуалізувати вплив, який чинять на нас інші люди. Кожна людина може зробити різні висновки на зустрічах, що відповідають її ситуації.

- Чим гештальт підхід вирізняється серед інших сучасних терапевтичних напрямків?

- Гештальт терапія відома тим, що у її процесі встановлюються унікальні стосунки між клієнтом і терапевтом як терапевтичні відносини. Гештальт - терапевт виявляє себе справжнім, встановлює справжній контакт з клієнтом. З іншого боку, завдяки цим відносинам клієнт вчиться усвідомлювати власні обмеження та бажання. Терапевт підтримує клієнта в тому, щоб він ставав більш повною мірою собою, у сміливості бути тим, ким він є, і нести відповідальність за вибір, зроблений у житті.

Цей напрямок роботи зосереджений не на вирішенні проблем для клієнта, а на формуванні його впевненості в собі та виходячи з його зрілості, а отже, здатності справлятися з життєвими труднощами.

Гештальт звертає велику кількість уваги до тіла. Працюючи з тілом, ми можемо визначити напругу, яка заважає природному потоку та розвитку.

Ця напруженість часто породжується на ранніх етапах життя як система захисту від ситуацій, які переповнюють нас, загрожують нашому психофізичному розвитку, а іноді навіть виживанню. Як зрілі люди, ми все ще часто використовуємо цю систему захисту несвідомо, хоча вона вже не відповідає нашим здібностям і ситуаціям, в яких ми функціонуємо - з цієї причини з'являються симптоми - наприклад, у вигляді хронічного болю в м'язах, захворювань горла, труднощі з диханням.

Тіло відображає зупинені психологічні процеси, тому зміни на рівні тіла пов’язані зі змінами на психічному рівні відповідно до припущення, що наше тіло містить всю нашу історію, особистість та емоційний стан. Завдяки роботі з тілом відбувається процес внутрішньої інтеграції та зцілення.

Ми часто ставимося до тіла інструментально - воно повинно бути у формі, готове до дії. Як машина, на якій ви їдете. Ми ігноруємо його природні ритми та сигнали, які він надсилає, тому часто перевантажуємо його або використовуємо на межі обмежених можливостей.

Гештальт-терапевта цікавить, як почуття клієнта проявляються в організмі. Тож для нього важливі несвідомі рухи, зміна ритму дихання, усвідомлення постійного потоку думок, фізичних відчуттів і почуттів.

- Якими є результати роботи з психотерапевтом?

- Робота з психотерапевтом дозволяє зрозуміти нашу поведінку, дізнатися, що і як ми робимо, коли контактуємо з іншими, або чому ми уникаємо цього контакту. Відповідаючи на ці запитання, ми можемо зробити цінні висновки та вирішити, що ми хочемо робити з цим далі. З часом ми вчимося розуміти себе та більш свідомо формуємо свої дії та стосунки у багатьох сферах, у повсякденних ситуаціях, у стосунках.

Люди, які хочуть розпочати психотерапію, часто кажуть, що їм потрібні зміни під час першої зустрічі з терапевтом. Вони хотіли б змінити свою поведінку, спосіб поведінки, механізми реакції, стосунки з іншими людьми, звички, а іноді і просто себе.

- Що насправді означає «змінитися»?

Під час психотерапії клієнт має можливість досліджувати не тільки свої думки, а й емоції та почуття, що випливають із тіла. Це своєрідна подорож до свого внутрішнього світу. Мета гештальт-психотерапії - не стати кимось іншим, а прийняти і прийняти себе таким, яким ви є. Пізнаючи самого себе, клієнт виявляє свої потреби, вчиться їх виражати та використовувати із власних ресурсів. Він підтримує справжній контакт із самим собою, що полегшує йому зв’язок і з іншими людьми, дозволяє йому нести відповідальність за своє життя, вибір, стосунки зі світом та іншими людьми. Парадокс змін - ми змінюємось лише тоді, коли стаємо собою.

Якщо хтось переживає якісь складні ситуації, кризи або проблеми, з якими він не може впоратися, це за визначенням найчастіше викликано тим, що він не знає, що лежить в основі цих труднощів. Це можуть бути різні події з минулого, або нерозкриті та невиражені емоції, пов'язані, наприклад, з втратою. Роль терапевта полягає як у тому, щоб допомогти людині висловити невимовне.

Яцек П’єржалу видатний лікар, викладача в галузі гештальт-психотерапії - сказав: "Те, що ми усвідомлюємо, ми можемо контролювати, тоді як те, чого ми не знаємо, контролює нас.

Як гештальт-терапевт розуміє людські проблеми?

Терапія, в певному сенсі, будує зрілість та дорослість людини. З одного боку, проблеми - це те, що блокує наш розвиток, з іншого - вони також можуть бути викликом. Мета або ефект терапії полягає в тому, що людина, яка приходить на допомогу, отримала те, заради чого прийшла, тобто вирішила свою проблему за допомогою терапевта і змогла продовжити своє життя самостійно, стати незалежною людиною, здатною справлятися з життям та проблемами. Звичайно, це не виключає можливості виникнення складних ситуацій знову, в яких дана людина звернеться за допомогою, оскільки це природно. Це як при застуді та хворобах: інколи достатньо випити чаю з медом або лимоном, і це допоможе, а інший раз доводиться йти до лікаря, щоб вилікуватися. Це, звичайно, спрощення, але бувають і ситуації, коли ми можемо вирішувати проблеми самостійно, але бувають і ситуації, коли нам потрібно звернутися за допомогою. Важливо вміти розрізняти, коли і що мені потрібно.

Яку метафору можна використати для опису гештальт-терапії?

Те, що зараз спадає на думку, - це не стільки метафора, скільки буддистська думка, яка фіксує суть гештальтпідходу: "кожен має право бути щасливим. Я могла б ще до цього додати: "будь собою і живи, як хочеш, поважаючи себе та інших".

Про мене:

Моє знайомство з психотерапією почалося у 2016 році в Інституті Гештальта, де я розпочала опановувати спеціальність психотерапевта й отримала сертифікат про успішне завершення спеціалізації “Діалогова модель гештальт-терапії”.

Відтоді розвиваю навички, беру участь у різних семінарах та конференціях, що допомагає мені бути максимально ефективною під час роботи з клієнтом.

Два роки поспіль у партнерстві з польськими іпотерапевтами я є керівником реабілітаційних програм для молоді з інвалідністю та їх опікунів, очолюю громадську організацію “Центр культури та розвитку “Горизонт”.Крім приватної психотерапевтичної практики, я маю понад 10 років досвіду роботи на різних керівних посадах, кураторство кількох проектів у галузі освіти дорослих та культури.

У гештальт-психотерапії мені сподобалося те, що найголовніше тут людина і що кожен може навчитися керувати своїм життям. Мені близькі її базові принципи: безоціночне ставлення до людини, принцип «тут і тепер», зцілення через щирий контакт з іншим, здатність брати відповідальність за своє життя, авторство вчинків, прийняття себе таким, як ти є, важливість переживань, які відчуваєш в цю секунду.

Професійна підготовка

Навчання гештальт-терапії на першій ступені Інституту Гештальта, провідний тренер Ігор Погодін (2016-2017).

Успішне завершення спеціалізованої психотерапевтичної програми «Діалогова модель гештальт-терапії» в Академія практичної психологїї Pogodin Academy. Керівник програми Директор Інституту Гештальта, Кандидат психологічних наук, доцент Ігор Погодін (2017 — 2019).

II ступінь програми підготовки гештальт-терапевтів за стандартами Європейської Асоціації Гештальт-терапії (EAGT) — 2018 рік і до нині.

Письменниця. Член Національної спілки письменників України з 2015 року.

Робота:

2015-2019 Голова Правління Полтавської обласної організації Національної спілки письменників України

2017 і до нині — Голова Правління ГО Центр культури та розвитку “Горизонт” http://horizon.ltava.org/

Задля проведення коснультацій телефонуйте на номер +38 066 88 33 514

Читайте також: У Полтавській лікарні створюють відділення надзвичайних станів