Безпліддя – це складна і болюча проблема, яка у світі набуває все більшої актуальності. Адже дані статистики свідчать – з діагнозом щорічно стикається близько 4,5 мільйона сімей. І головне – причин цього явища дуже багато. Ще кілька десятків років тому безпліддя було сумним вердиктом для багатьох подружніх пар. Втім, медицина не стоїть на місці, вона постійно прогресує і її можливості розширилися. А відтак – безпліддя не завжди вирок. Його можна подолати. І якщо раніше для цього потрібно було їхати у великі міста чи навіть за кордон, то нині все це доступно у полтавській клініці «Медіон». Про це нам розповіла Ольга Федорова, лікар-репродуктолог, гінеколог з понад 17-річним стажем.
"Завдяки "Медіону" лікування безпліддя доступне полтавським пацієнтам" - репродуктолог Ольга Федорова
- Пані Ольго, багато хто з полтавців та жителів області, можливо і не знає, що у клініці «Медіон» займаються питаннями репродуктології. Розкажіть, з чого починали і яким чином у вас можна отримати допомогу?
- Репродуктологія - порівняно молодий напрям медицини в Україні, ним займаються десь близько двадцяти років. У Полтавській клініці «Медіон» почали цим питанням займатися близько двох років тому.
Багато жінок, які звертаються до нас з гінекологічними питаннями, бажають завагітніти. Зауважу, що раніше жінки у нашій країні ніколи не задумувалися про те, що вагітність треба планувати і готуватися до неї. Нині підходи повністю змінилися. Насправді, безпліддя - це проблема не тільки жіноча але і чоловіча. На сьогодні, якщо брати статистику, до близько 20% подружніх пар мають проблеми із заплідненням. І якщо розподіляти у співвідношенні – чоловіче чи жіноче безпліддя – то це близько по сорок відсотків, що чоловіки, що жінки. Решту двадцять відсотків займають ідіопатичні форми безпліддя, коли ми не можемо з’ясувати, хто з партнерів є причиною і чому не настає вагітність.
Причини жіночого безпліддя:
- Проблеми з овуляцією
- Гормональні порушення
- Пухлини матки та додатків
- Патологія ендометрію
- Склерополікістоз яєчників
- Порушення в цервікальному каналі
- Пошкодження та запалення маткових труб
- Ущільнення капсули яєчників
- Ендомітріоз
- Психологічні причини
- Порушення будови матки
- Порушення функції щитоподібної залози та наднирників
- Абсолютне жіноче безпліддя
- Ранній клімакс
Проблеми, що спричиняють чоловіче безпліддя:
- Неповноцінність сперматозоїдів
- Різке зниження їх числа
- Порушення просування сперматозоїдів по сім’яновиносних шляхах і викид назовні
- Які обстеження ви можете провести у вашому центрі?
- Відтепер не потрібно їхати у столицю, аби дізнатися, чи є безпліддя чи немає. Все ми можемо зробити у нас у Полтаві. В нашій клініці ми обстежуємо і жінок, і чоловіків – маємо все необхідне обладнання для цього. Маємо апарати УЗД експертного класу. У нас надсучасний рентген-апарат із мінімальним випроміненням. У разі діагностики прохідності маткових труб ми не просто робимо серію знімків, а маємо можливість дивитися, як поводиться введена в порожнину матки рідина, наскільки швидко вона проходить. Наша операційна обладнана за останнім словом техніки. Під час обстежень також можемо рекомендувати кольпоскоп із сучасною цифровою відеосистемою.
Методи діагностики безпліддя у жінок
- Гінекологічний огляд з контролем УЗД
- Гістероскопія
- Гістеросальпінгографія
- Графік базальної температури
- Ультразвуковий моніторинг процесу дозрівання фолікула і овуляції
- Аналіз крові на гормони
- Аналізи на інфекції
- Лапароскопія
- Для чоловіків проводять спермограму з МАР – тестом – повний розгорнутий аналіз сперми, який дає можливість оцінити здатність чоловіка до запліднення.
Ольга Федорова розповідає:
- Що стосується лікування безпліддя, то ми можемо дати лікування жінці, якщо це, скажімо, гормональне безпліддя, порушенням овуляції, чи деякі форми імунулогічного безпліддя . Але якщо перелічені методи не спрацювали і єдина надія на ЕКЗ ( екстракорпоральне запліднення), то, на жаль, поки що, такої послуги у нас немає. Але ми можемо скоординувати пацієнтку до інших клінік – у Києві, Дніпрі, Кривому Розі. Там гарні клініки, які мають чудову репутацію і гарні показники. Хоча ситуації бувають різні – іноді жінці проводять по вісім – десять спроб ЕКЗ. Іноді буває, коли на фоні гормонального безпліддя після проведення ЕКЗ жінки потім вагітніли самостійно.
І якщо жінка пройшла ЕКЗ і воно виявилося вдалим, то вона може у нас спостерігатися до самого моменту пологів. Жінку закріплюють за певним лікарем, і вже з огляду на стан її здоров’я та самопочуття вирішують, з якою періодичністю вона має приходити на прийом.
- Що має насторожити жінку і запідозрити безпліддя?
- Зазвичай, проблемою вважається наступна ситуація: коли жінка більше року живе в парі регулярним статевим життям, не застосовує засоби контрацепції і при цьому в неї не настає вагітність. Зазвичай, перший візит до репродуктологів ми просимо подружжя здійснити разом. Жінкою займатиметься гінеколог, чоловіком – уролог.
- Чоловікові у «Медіоні» теж можуть надати лікування, якщо є така потреба?
- Це все залежить від виявленої патології. Якщо це порушення сперматогенезу чи проблеми вивільнення сіменної рідини, то хірургічні методики лікування присутні у нашій клініці. У нас дуже досвідчений хірург – уролог, котрий має широкий спектр допомоги чоловікам. Єдине, що ми не можемо надати послугу щодо заморозки сперми, якщо у цьому є потреба чи відстроченого запліднення спермою чоловіка. У нас є послуга інсимінація, коли жінці в порожнину матки вводять сперму чоловіка, перед цим відібравши сперматозоїди, які в змозі запліднитися. Все під контролем гормонального статусу жінки, під контролем овуляції. Ми все контролюємо.
- Чи можна у вас пройти повний цикл обстежень усіх лікарів?
- Так, у нас є всі необхідні вузькопрофільні фахівці.
- Які причини виникнення безпліддя?
- За нашими спостереженнями, це порушення менструального циклу, полікістозні порушення, не відбувається овуляція. Великий відсоток порушення сперми у чоловіків. Ми проводимо цикл стимуляції та індукціовуляції – намагаємося викликати цю овуляцію, і вже є жінки, які народили після такого лікування.
- Коли ви радите почати обстежуватися у гінеколога?
- Однозначно, починати потрібно з віку, коли дівчинка ще юна. Мама повинна стежити за її загальним станом здоров’я – адже на «жіночі» органи можуть мати вплив будь – які супутні хвороби нирок, інфекційні захворювання тощо. Потрібно проводити з дітьми бесіди щодо школи раннього статевого життя. Потрібно стежити за початком місячних у дівчаток. Зазвичай, норма це 13 – 14 років. Бувають ранні чи пізні менструації. У дівчаток, що мають пізній початок місячних частіше виникають потім проблеми із заплідненням. Загальне здоров’я жінки теж має велике значення. Скажімо, здорова щитоподібна залоза – дуже впливає на менструальний цикл, і як наслідок до проблемної вагітності. Також на здоров’я майбутньої матері можуть впливати стан наднирковиків, ендокринні хвороби тощо. Що ж до дорослих жінок, то якщо первинний огляд не виявив патології, то планові огляди можемо рекомендувати раз на два роки. Під час огляду обов’язковий мазок на цитологію. Якщо ж у жінки є проблеми – то питання вирішується індивідуально. Але не менше, ніж раз на рік точно. Наголошую, якщо ви помітили якісь проблеми – не відтягуйте візит до лікаря!
- Наскільки у Полтаві розповсюджена практика сурогатного материнства?
- За останні два роки у нас спостерігалися жінки, які виношували діток для інших батьків. Ми можемо запропонувати сурогатне материнство у тому випадку, якщо жінка має тяжкі патології. Однак, чим раніше подружжя вирішить для себе це питання – тим краще. Адже жінка старшого віку іноді вже не здатна дати живу яйцеклітину. В таких випадках пропонується донорство яйцеклітин або сперми. Коли організм не може витримати тривалі гормональні зміни в період вагітності та пологи задля збереження її життя іноді єдиний вихід мати дитину – це виношування плода в тілі іншої жінки.
- Які б загальні поради ви могли дати нашим жінкам?
- Загальна порада для усіх – любити себе. В першу чергу наше здоров’я формується у нашій голові. Тому якщо жінка постійно стресує, нервується, погано спить і харчується, не має активного фізичного життя – це певним чином впливати і на стан її репродуктивного здоров’я. Отож, дбайте про себе і будьте здорові!
Дізнатися більше можна за номером безкоштовної лінії 0-800-509-003. Медичний центр «Медіон» розташований за адресою м. Полтава, вул. Сінна, 37.