Навчальний рік 2020-2021 видався дуже важким та суперечливим для дітей, батьків та вчителів. Пандемія коронавірусу залишила свій відбиток і на освітньому полі. Із самого початку навчального року у школах розпочався масковий режим. 1 вересня традиційні Перші дзвоники пролунали лише для першокласників та випускників 9-11 класів. Одні навчальні заклади допускали і учнів всіх класів, і їхніх батьків, а інші навіть не проводили святкувань. Незмінним у всіх школах було одне – маски та температурний скринінг. А також теми першого уроку – «Як носити маску», «Нові правила поведінки у школі», «COVID-19 – новий виклик для всього світу», «Здоров'я – найбільший скарб». Всім довелося адаптуватися до нових реалій.
На початку року Міністерство охорони здоров’я рекомендувало скоротити тривалість уроків та проводити їх на свіжому повітрі за належний погодних умов. Також у МОЗ розробили цілу низку правил поведінки у школах та дитячих садках. Такі рекомендації були покликані скоротити темпи поширення COVID-19 серед учнів та вчителів. Але разом із сезонними інфекційними хворобами ризик захворіти і на коронавірус зростав в рази. Грип чи ГРВІ разом із COVID-19 – небезпечна суміш для будь-якого здоров’я, особливо для дитячого. Тому вже наприкінці вересня довелося закрити на карантин або перевести на дистанційне навчання низку шкіл та дошкільних закладів. А на початку жовтня Полтава перейшла до помаранчевої карантинної зони. І окремі класи та групи у дитсадках, де були виявлені випадки захворювання на коронавірус, відправляли на дистанційне навчання.
А після перших канікул учні Полтави та області перейшли на дистанційну або змішану форму навчання. Але це мало свої наслідки. Дистанційна форма навчання виявилася не всім під силу. Сільські школи постраждали найбільше, адже у віддалених населених пунктах як у дітей, так і у вчителів виникали проблеми із підключенням до інтернету.
Але українські освітяни змогли адаптуватися до онлайн-уроків. Кожен вчитель індивідуально розробляв кожен урок, аби зробити дистанційні заняття цікавими та змістовними. Хоча більшості батьків такий метод навчання був не до вподоби. Через відсутність очного навчання діти були змушені залишатися вдома самі, коли батьки йшли на роботу, а вчитель не завжди може проконтролювати дії учня у такому режимі. Хоч і не всім подобалося дистанційне навчання, але коронавірус не залишав вибору. Школи та виші користувалися спеціальними програмами для проведення уроків та перевірки домашнього завдання, а деякі заклади створювали і власні. Учні молодших класів школу відвідували, а от у середній та старшій школі всі навчалися за дистанційною чи змішаною формою навчання.
В листопаді Полтава перейшла до червоної карантинної зони. Всі, окрім дитячих садків та учнів 1-4 класів, повністю перейшли на дистанційну форму навчання. А батьки та вчителі почали хвилюватися, чи не втратять діти свої знання, здобуті за минулі роки.
Дистанційне навчання тривало до самих зимових канікул. Міністерство освіти та науки дозволило школам іти на канікули тоді, коли навчальні заклади вважатимуть за потрібне. Пішовши на зимові канікули більшість навчальних закладів не поверталися до очного навчання. Виші та школи так і залишилися у режимі онлайн-навчання.
Хоча в Україні вирувала епідемія, але впровадження Нової української школи у навчальні заклади країни це не зупинило. Одним із нововведень були електронні щоденники та журнали. Такі зміни допоможуть учням мати постійних доступ до навчання, вчителям – полегшити роботу із дітьми та їх батьками, а самим батькам безперешкодно спостерігати за результатами дітей. У МОН вважаю, що такі впровадження допоможуть підтримувати контакт всіх трьох суб’єктів – дітей, вчителів та батьків.
Що стосується учнів четвертих, дев’ятих та одинадцятих класів, то їх чекали державна підсумкова атестація та зовнішнє незалежне оцінювання. Спочатку у МОН вирішили провести ДПА для дев’ятикласників у письмовій формі. Але уже березні вирішили, що учні четвертих та дев’ятих класів від ДПА у навчальному рокі 2020-2021 звільняються. А от учні одинадцятих класів хоч і ДПА в цьому році не складали, але ЗНО не відмінили. Сьогодні тестування для учнів одинадцятих класів ще триває. 10 червня відбудеться останнє тестування основної сесії ЗНО, а випускні вечори пройдуть 29 червня. Через суворі карантинні обмеження навчальний рік було подовжено, адже учні мають відвідувати заняття не менш, ніж 175 днів.
В карантинних умовах пройшли і останні дзвоники. З 8 по 9 червня учні полтавських шкіл попрощалися зі школою та пішли на літні канікули. Останній дзвоник пролунав для учнів випускних класів із карантинними обмеженнями. На свято було запрошено мінімальну кількість людей – лише випускники, батьки та вчителі.
Сьогодні українцям повідомили, що від 9 червня вся Україна переходить до «зеленої» зони адаптивного карантину, але це не відміняє основних правил безпеки – маска та дистанція у 1,5 метра.
Навчальний рік 2020-2021 був складний та насичений для дітей, батьків, вчителів. Школах не лунав дитячий сміх. Храми науки втратили своїх жителів майже на цілий рік. Порожні коридори зустрічали вчителів більшу частину навчального року. Лише дитячі садки та молодша школа, хоч із обмеженнями, але все ж не припиняли свою роботу. Нові реалії під час пандемії внесли свої корективи у життя кожного українця. За цей навчальний рік освітяни освоїли нові технології та методики навчання, зокрема як звичайного, так і дистанційного. Учні – стали більш самостійними та організованими, а їх батьки знаходили у собі все нові сили та запаслися великою кількістю терпіння.
Вітаємо всіх учнів, батьків та вчителів із закінченням навчального року 2020- 2021! Маємо надію, що у наступному навчальному році пандемія все таки відступить, учні і вчителі повернуться до звичайного навчання, а храм науки знову оживе.
Читайте також: У Полтавських школах лунає останній дзвінок