Наркологічна служба полтавщини відкрита для громадськості

Більшість пересічних громадян, які не стикалися з проблемами наркоманії або алкоголізму, почувши слово «наркодиспансер» уявляють заклад закритого типу, заповнений певною категорією осіб, які отримують примусове медикаментозне лікування.

Більше про роботу такого закладу можуть знати, хіба що, водії. Як же саме організована робота наркологічної служби Полтавської області і яку допомогу надає залежним - з цим безпосередньо ознайомилися члени Громадської ради при Полтавській обласній державній адміністрації.

 

Головний лікар Полтавського обласного наркологічного диспансеру Ігор Мацицький провів для членів Громадської ради екскурсію закладами мережі наркологічної служби Полтавської області і детально розповів про принципи та особливості надання наркологічної допомоги населенню.

Огляд розпочався із наркологічного стаціонарного відділення №3, що розташоване у м. Полтаві, за адресою вул. Медична,1. Тут отримують інтегровану допомогу чоловіки, які хворі на наркотичну залежність і мають мету відмовитися від вживання наркотичних речовин, і хворі на алкоголізм.

Як наголосив Ігор Анатолійович, лікування та надання допомоги у наркологічному диспансері базується на добровільності, комплексності, індивідуальному підході та формуванні мотивації до відмови від вживання психоактивних речовин. Програма лікування включає в себе медикаментозний, психотерапевтичний і соціальний впливи. Власне медикаментозні методи складають найменший відсоток у процесі лікування та подальшої реабілітації і застосовуються для подолання наслідків згубної залежності (детоксикації, лікування серцево-судинних патологій, хронічних захворювань тощо). Але досягти результату неможливо тільки медичними зусиллями без бажання самого пацієнта.

Для перебування у стаціонарі створені якісні сприятливі умови – від маніпуляційних та палат детоксикації до палат і кімнат для тренінгів. Пацієнти під час реабілітації одержують знання та навички, необхідні для того, щоб жити без алкоголю та наркотиків, вчаться справлятися з проблемами та стресами, не вживаючи психоактивні речовини, дізнаються, що таке духовність і особистісне зростання. Соціальні працівники і медики спільно з хворими всіляко сприяють становленню об’єктивного відношення до наслідків вживання психоактивних речовин і на біологічну, і на психосоціальну сфери, створенню достатньої мотивації для лікування та подолання перешкод на шляху одужання. Тому на перший план виходить психологічна реабілітація, допомога родичам хворих, психокорекція співзалежності та консультування залежних. Використовуються різні терапевтичні методики: поведінкова корекція, тілесно орієнтована терапія, арттерапія, системна сімейна терапія, тренінги особистісного зростання, аутогенна релаксація та багато інших.

Особливістю відділення є єдина в області високоспеціалізована хіміко-токсикологічна лабораторія, де фахівці визначають кількісну та якісну концентрацію етанолу чи психоактивних речовин у біоматеріалах, деякі види наркотичних речовин тощо.

Фахівці підкреслюють, що більше значення має не лікування, а реабілітація. Наталія Каджая, завідуюча відділенням, відзначила системність роботи з пацієнтами і неоціненність допомоги, яку надають соціальні працівники з різних партнерських організацій, які співпрацюють з наркологічним диспансером («Світло надії», «Вихід є», «Новий поворот», «Квітень» та інші). Головне, що пацієнти, по закінченню терміну перебування, не залишаються віч-на-віч з питанням «що далі?», а знають і вже приймають участь у довгострокових реабілітаційних програмах, подальшій соціалізації, працевлаштовуються, знаходять нові орієнтири.

У наркологічному стаціонарному відділенні №4 по пров. Шевченка,5а виводять з кризових станів (виведення зі стану сп'яніння та абстинентного стану), визначають стан сп'яніння, реалізовують програму замісної підтримувальної терапії, лікують залежних жінок, надають психологічну та соціальну допомогу, проводять сімейну реабілітацію, психокорекцію співзалежності. Сергій Косіченко, завідуючий відділеням, продемонстрував умови перебування осіб, які знаходяться у кризових станах, кабінет, де отримують препарат замісної терапії, кабінет експертизи, кімнати для групової корекції, аутотренінгів.

Головним пріоритетним напрямком роботи наркологічного диспансеру є кількарівнева система профілактичних заходів.

Первинна профілактика — це активний поступовий процес створення умов і формування особистих якостей, які підтримують благополуччя людини, мотивують до ведення здорового способу життя. Вона спрямована на тих, хто не має проблем з вживанням психоактивних речовин, учнівське та студентське (молодіжне) середовище, педагогів, батьків, людей, що працюють на ділянках з підвищеною небезпекою або відповідальністю.

Вторинна профілактика — це виявлення осіб на стадії «передхвороби» з початковими формами залежності та надання, у разі потреби, лікувальної допомоги, формування навичок відмови від вживання психоактивних речовин. Лікарі працюють з особами, що вживають психоактивні речовини зі шкодою для здоров’я, мають наркологічні проблеми.

Третинна профілактика спрямована на осіб, у яких вже сформована залежність і які мають достатній термін ремісії. Дана профілактика включає протирецидивні заходи, формування навичок відмови від вживання психоактивних речовин, підкреслення позитивних наслідків одужання у емоційній, психологічній та соціальній сферах.

Варто відзначити, що методики і принцип роботи наркологічної служби Полтавської області міжнародні організації, з якими співпрацює обласний наркодиспансер, визначили як передові в Україні, а отже, надання наркологічної допомоги населенню здійснюється на високому рівні і має оптимістичні перспективи вдосконалення.