Триває Великодній тиждень: що потрібно і чого не можна робити в ці дні?

Тиждень після Пасхи називають Світла седмиця, або Світлий тиждень. Світлий тиждень в церкві також називають Святий. У 2021 році він випадає на 3 – 10 травня.

ЩО МОЖНА І ПОТРІБНО РОБИТИ?

Весь тиждень потрібно веселитися, радіти життю, при цьому православні намагалися якомога більше відпочивати і душею, і тілом.

Протягом тижня потрібно багато молитися, помиритися, якщо ви з кимось у сварці, давати милостиню бідним. У давнину гуляли весілля, починалися вечорниці хлопців та дівчат.

У Світлий понеділок чоловіки відвідували родичів, одиноких та стареньких, одарювали усіх пасками та смаколиками. Жінки в цей час готували вдома багату вечерю.

У вівторок Навпаки, вже жінки ходили в гості, розважалися, а чоловіки залишалися вдома. Потім ця традиція відйшла у минувшину і подружжі ходили вже разом до близьких.

Середу Світлої Седмиці ще називали “Хороводницею”: у селах в цей день традиційно починалися хороводи, які тривали до самої Трійці. У Світлу середу скасовувався і піст – можна було вживати скоромну їжу і вино. Однак міцного алкоголю, як і в інші дні Світлої седмиці, церква не благословляє.

Починаючи з четверга Світлого тижня дозволялося влаштовувати оглядини. Дівчата починали зазивати весну, вирушаючи на пагорби із зворушливими піснями. Також існував звичай “водити кобилу”: на палиці робили голову, прив’язували хвіст і пропонували всім бажаючим “покататися”. Водив таку “кобилу” вбраний у цигана чоловік.

П’ятниця Світлої седмиці відома також як Прощений день. У Світлу п’ятницю до молодят за традицією приходили в гості близькі родичі. Також цього дня дівчата вмивалися крижаною водою, щоб весь рік залишатися здоровими.

У Світлу суботу прийнято було робити пропозицію коханим дівчатам або знайомитися з батьками своїх суджених. З цього дня господині вже повноцінно приступали до хатньої роботи. Також влаштовували ігри та гуляння, катання яєць.

Неділю Світлої седмиці ще називають Червоною гіркою. День молодіжних гулянь.

У Великодній тиждень церква забороняє проводити панахиди і сумувати про померлих. Так як скорбота суперечить духу свята - радості з нагоди Воскресіння з мертвих Христа.

Звісно, цьогоріч святкувати Великдень і весь Світлий тиждень українцям рекомендується вдома через пандемію коронавірусу. Вірян також закликають утриматися від відвідування храмів, хоча церкви залишаються відкритими і продовжують проводити служби.