1-го травня у Корпусному парку Полтави збираються близько двохсот містян, які приходять на акцію із повернення на Монумент Слави прапорів. Її раніше анонсували члени громадської спілки «Координаційна рада громадських організацій учасників АТО». Вони зокрема прохали полтавців приходити на акцію із національними прапорами.
Нагадаємо, прапори на Монумент Слави із початку російсько-української війни встановлювали вже кілька разів, проте за наказом міського голови Олександра Мамая їх кожного разу знімали – через різні проміжки часу. Востаннє прапори прибрали 24-го квітня. Міський голова тоді пояснив, що їх знімають кожного разу після незаконного встановлення на пам’ятнику.
Перед початком акції до Монументу підганяють вишку.
Доки організатори готуються до встановлення прапорів, ми відзначаємо, що на площі перед монументом – багато червоно-чорних стягів.
Раніше вони асоціювалися виключно із ОУН/УПА, проте у нинішній час їх почали використовувати під час від Революції Гідності та російсько-української війни. І на позиціях українських військ на Сході поруч із синьо-жовтими завжди є червоно-чорні прапори.
Журналісти 0532.uaпоспілкувалися із учасниками сьогоднішньої події та запитали: «Чому прийшли на акцію і навіщо потрібно повертати прапори на Монумент?». Як це було – можете переглянути у нашому стрімі.
Про те, чому потрібно повертати прапори на Монумент ми запитали ветерана полку "Азов", члена Руху ветеранів України, представника Ради ветеранів при Міністерстві ветеранів Тараса Лелюха.
- В Україні триває війна, наш побратими гинуть, захищаючи нашу незалежність! Тому цей пам'ятник "русскому оружію" повинен бути увінчаний згори нашими прапорами - синьо-жовтим, державним, і червоно-чорним прапором боротьби. Щоб знали всі в світі - не вийде захопити Полтаву. Прапори знімають тільки тоді, коли здаються або захоплюють місто. Ми Полтаву не віддамо! Доки Україна воює за незалежність, прапори повинні над цим орлом!
Іще перед акцію депутати міської ради від "Європейської солідарності" повідомляли, що ініціюватимуть встановлення біля Монументу Слави флагштоків, на які можна буде розмістити прапори. Ми запитали про це Олександра Дедюхіна, священника і депутата міської ради від "Європейської солідарності".
- Ми тут, тому що це наша війна! Прапори - це знамена нашої перемоги, ми відстоюємо незалежність України! Проект рішення про встановлення флагштоків, які мають бути вищі Монументу російської слави. Проект рішення зареєстрований, із міським головою стосовно цього ще не говорили, я думаю, у сесійній залі побачимо - чи є розуміння з цього приводу, чи немає, - пояснив депутат.
Депутат міської ради від "Свободи" Юліан Матвійчук попрохав учасників акції одягнути маски та дотримуватися дистанції, аби не порушувати карантинних вимог. Він же пояснив журналістам, що встановити флагштоки біля Монументу неможливо.
Невдовзі після початку акції брати Віталій та Олександр Сорокові із синьо-жовтим та червоно-чорним прапорами за допомогою вишки піднімаються безпосередньо до "орла". Там за допомогою скотча починають прикріплювати прапори.
Ми ж продовжуємо цікавитися у містян - чому вони вирішили підтримати сьогоднішню акцію.
- Треба виходити, треба показувати, що ми досі є українці! - говорить чоловік, який тримає на руках маленьку дівчинку.
Літня жінка, яка разом із іншими тримає величезний рушник, говорить, що вийшла підтримати людей у боротьбі із сепаратистами.
- Прийшла відстояти нашу перемогу над сепаратистами, які зараз керують Полтавою. Ми хочемо, щоб наші прапори висіли до перемоги і щоб наші хлопці не гинули в окопах, щоб ми могли вільно себе почувати на нашій рідній українській землі! - говорить жінка.
- Сьогодні відбувається одна із подій, які допомагають хлопцям нашим триматися на фронті! Їм зараз тяжко, агресор не спить, нам потрібно мати патріотизм у нашому місті. Ті, хто не поділяє цього патріотизму - чемодан, вокзал, Росія! - емоційно говорить полтавець Вадим Дудник.
Ігор Мочалов, представник ГО “Полтавські родини полеглих захисників України” і батько загиблого у Іловайську Олександра "Віви" Мочалова, говорить про те, що для родин загиблих дуже дорогими є прапори, за які віддали житття найдорожчі для них люди. А говорячи про кольори прапорів нагадує про символізм: синьо-жовтий прапор, политий кров'ю, набуває червоно-чорного кольору.
Приблизно через півгодини після початку акції брати Сорокові закріплюють прапори на Монументові Слави.
Присутні на акції зустрічають ці дії вигуками "Слава Україні!" - "Героя Слава!". Потім виконують Державний Гімн України.
Юліан Матвійчук повідомляє, що після встановлення прапорів їх будуть охороняти представники громадського формування "Легіон4" та молодіжної організації "Сокіл". Долучитися до них можуть усі бажаючі.
Після встановлення прапорів до учасників акції звертається Олександр Сороковий.
- Якби нас стільки не зібралося, це було б неможливо! Ми повинні пам'ятати, що Полтава - це місто патріотів! І саме ми будемо вирішувати, під якими прапорами нам жити у місті Полтава! - говорить Олександр.