8 березня: історія і традиції свята жінок

8-ого березня в Україні та усьому світі відзначають Міжнародний жіночий день. Для багатьох це річниця перших спроб жіноцтва відвоювати свої права, а для когось - це свято ніжності, краси та весни. 

8 березня: історія свята 

Усе розпочалося 8 березня 1857 року, коли працюючі жінки Нью-Йорка вийшли на демонстрацію з вимогою рівної з чоловіками зарплати і зменшення робочих годин . Ця акція протесту отримала назву "Марш порожніх каструль". Активістки змушували звернути увагу на умови жіночої праці.

Ця подія принесла перші ключові зміни у сіспільстві: по всьому світу почали з'являтися жіночі профспілки, а дівчат стали приймати в університети. 

Нові страйки знову відбулися у Нью-Йорку в 1909 році, а в 1909-ому американські соціалісти вирішили відзначати жіночий день в останню неділю лютого. У 1910 суфражистка Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня - дня, коли жінки отримували змогу проводити мітинги та розповідати про проблеми.

Історія свята 8 березня / фото Wikipedia

Чому саме 8 березня

Існує кілька версій призначення святкування на саме цю дату. За однією із них, свято придумали на міжнародній конференції в 1909 році, де американські активістки зустрілися з Кларою Цеткін і Розою Люксембург. Тоді ж жінки вирішили відзначати Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за рівноправність, а перше святкування пройшло 19 березня 1911 року.

Інша версія - свято заснували американські текстильниці, які виходили на мітинги з вимогою кращих умов праці і рівної зарплати з чоловіками. 

Третя версія - свято пов'язане з демонстраціями повій. 8 березня 1894 року вони вийшли на демонстрацію з вимогою заснувати жіночу профспілку і визнати їх працівницями сфери послуг. Ці акції стали передумовою до з'їзду суфражисток, де був заснований жіночий день.

8 березня: традиції

Цього дня зазвичай вітають близьких жінок - мам, сестер, бабусь, дружин, подруг, дочок і колег. Їм дарують подарунки і квіти, відзначають свято в сімейному колі. Привітання зі святом звучать не тільки від чоловіків - жінки також вітають один одного і обмінюються подарунками.

Читайте також: Одягайтеся тепло – в Україну повертається сніг