Сьогодні – одне із найбільших свят Православного календаря-Хрещення Господнє. Про його історію та звичаї - у розповіді корепонедента 0532 ua.
Історія
За біблійним переказом, саме цього дня Ісус Христос був охрещений Іоанном Предтечею у водах ріки Йордан. Сталося це, коли Син Божий досяг 30-річного віку.
Після обряду Іісус вийшов на берег, і з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав його своїм Сином. Потім зійшов на землю Святий Дух в образі голуба. Отож, саме цієї миті за християнським вченням, вперше з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог - Отець, Бог Син , та Дух Святий. Далі розповідає настоятель Полтавського Петро – Павлівського храму отець Андрій Симон:
« Богоявлення, або Хрещення Господа нашого Іісуса Христа є великим двунадесятим святом . І цю подію встановив сам Бог Іісус Христос , який також прийняв Хрещення, ввійшовши у води Йорданські, і при цьому він, як Господь Бог, творець неба і землі, зовсім не мав такої необхідності хреститися, адже він сам є законодавцем. Але для того, що б як він говорить, виконати «Закон Божий, і всякую правду, (адже він був не тільки Богом, а й істинною людиною), він прийняв Хрещення. Хрещення, у води Іорданські і здійснив це дійство Святий Пророк Предтеча Іонанн Хреститель. З тих пір Хрещення ввійшло в життя Христової Церкви, істинної православної церкви як одне із семи таїнств».
Звичаї
Богоявленська вода, освячена в день Хрещення, називається в Православній Церкві агіасмою ,і вважається великою святинею. Вона набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби. За давньою традицією, церемонія освячення води відбувається під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер. На жаль, взагалі деякі прадавні традиції Хрещення Господнього перетворилися на модні ритуали. Говорить священникОлександр Прокопенко:
« Люди хизуються у скільки ополонок вони пірнули і скільки потім було випито «зігріваючих» напоїв. У церкві ж наголошують: цим не можна хизуватися адже, коли ми робимо з цього шоу, спокушаємося самі і спокушаємо інших».
У давнину після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля. Молодь збиралась на вечорниці, сім'ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості. Крім того, на Водохреща прогнозують погоду та майбутній врожай . Вважалося, що є іній на деревах – добре вродить гречка, якщо під час освячення води йде сніг - добре колоситимуться хліба і роїтимуться бджоли. Як ніч зоряна- холоднеча протримається ще довго, зате буде великий врожай яблук та ягід.
Читайте також: "Пірнання на Водохреще не змиває гріхи. І це російський звичай"