22-го листопада Велика Полтава (тобто, саме місто та приєднані до нього сільські ради – Авт.) у другому турі місцевих виборів обере собі керівника на наступні п’ять років. Стати першим головою Полтавської ОТГ мають шанси Олександр Мамай (партія «За майбутнє») та Сергій Іващенко («Слуга народу»).
Хто виграє у «Битві за Полтаву» і чому?
Сьогодні ми поговоримо про те, як обидва учасники фінальної битви витратили час, що минув від першого туру. А також зробимо прогноз щодо результатів цих виборів та їх наслідків, власне, для Полтави.
Нагадаємо, що перший тур Олександр Мамай виграв із солідним запасом. Він отримав підтримку 20 856 виборців або 30,6 відсотка голосів.
Сергій Іващенко хоч і потрапив до другого туру, проте серйозно відстав від опонента. За нього проголосували 12 290 виборців, або 17,71%.
У паузі між першим і другим туром задачі у конкурентів були різними. Олександру Мамаю потрібно було головним чином зберегти підтримку активного ядра своїх виборців і переконати їх прийти на дільниці ще раз – 22 листопада.
А от Сергію Іващенку за три тижні потрібно було знайти 8-10 тисяч голосів виборців, які б допомогли йому у фінальному забігові таки обійти досвідченого у політичних перегонах конкурента. Який, нагадаємо, у 2010-му (у першому турі) та 2015-му (у другому турі) випереджав Андрія Матковського. До речі, у 2015-му у першому турі Олександр Мамай отримав 24 214 голосів на свою користь. А у другому турі за нього проголосували вже 53 390 виборців.
Матковський, який став другим, набравши 19 169 голосів, у другому турі програв, хоча його підтримали 31 955 виборців.
Цього року, зважаючи на карантин, високий ризик поширення коронавірусу та загалом низьку явку виборців такі цифри у фінальному голосуванні ми навряд чи побачимо. І шальки терезів на користь одного із кандидатів можуть схилити навіть не тисячі, а сотні голосів.
Та повернімося до сьогоднішніх кандидатів та виконаної ними роботи.
Олександр Мамай поводився традиційно для себе: ніяк не коментував звинувачення опонентів у корупції, розвалі комунальних підприємств та хаотичній забудові міста МАФами; на дебати, які 17-го листопада проходили на «Суспільному» - очікувано не прийшов. Натомість у себе на сторінці у Facebookрозміщував іміджево виграшні публікації про підтримку та розвиток спорту і культури, молодіжних ініціатив, а також допомогу дітям із інвалідністю та їх родинам.
І записав традиційне відео на фоні Білої Альтанки із закликом прийти та проголосувати 22-го листопада.
Сергій Іващенко також витрачав час із користю. Він був максимально публічним, сходив на дебати, під час яких дискутував із журналістами та відсутнім опонентом.
Також Іващенко підписав меморандум про співпрацю із учасниками бойових дій і, що найголовніше, таки заручився підтримкою інших полтавських політиків. Першим підтримав Іващенка і закликав голосувати за нього Юрій Бублик – кандидат, який у першому турі балотувався від «Свободи» та набрав 4252 голоси виборців.
Кандидат від «Європейської солідарності» Андрій Карпов (він же – Андрій Полтава, 6841) відмовився підтримувати ідеологічного конкурента із табору «Слуг народу». Проте, частина голосів виборців «ЄС» таки може дістатися Іващенку. Принаймні, одна із обраних депутатів від «Європейської солідарності» Юлія Городчаніна написала велику статтю під назвою «Чому не Федорович», обґрунтовуючи, чому Полтава не переживе третього приходу до влади Олександра Мамая.
Прямого заклику голосувати за Іващенка депутатка від «ЄС» не розміщувала, проте тут, скоріше потрібно йти від протилежного. Якщо не Мамай, то вибір очевидний – його конкурент. Чи стане це аргументом для зазвичай надзвичайно принципових виборців ЄС – покаже другий тур.
І, нарешті, після тривалої паузи та роздумів Сергія Іващенка прямо підтримали Олександр Удовіченко та партія «Рідне місто». Нагадаємо, кандидат від «РМ» у першому турі посів третє місце із показником 9026 голосів. Та чи перетечуть вони усі до Іващенка – велике питання.
Також слід зазначити, що у соцмережах перед другим туром виборів активно поширився хештег #НеМамай. Його або просто додають до аватарки у профілі, або супроводжують ним картинки не надто привабливих місць Полтави у часи правління Олександра Мамая.
22-ге листопада називають не інакше, як Днем змін. І, звісно ж, останнім шансом для Полтави.
Що ж, перенесімося у майбутнє. Аж до того дня, коли Велика Полтава зробила свій вибір 22-го листопада, а міська ТВК оперативно порахувала і озвучила результати виборів. Тобто, перейдімо до прогнозу. На думку автора вибори виграє Олександр Мамай. І на це є кілька аргументів. По-перше, активне ядро виборців Мамая гарантовано прийде на дільниці. Прихильників Олександра Федоровича складно розхитати історіями про корупцію, занепад міста та хештегами #НеМамай. Тому що для більшості із них Мамай зовсім інший. Він допомагає малозабезпеченим, нагороджує талановиту молодь і возить на екскурсії дітлахів. Чим і як він займається у стінах міської ради – для них питання другорядне. Тому Мамай гарантовано візьме голоси «своїх» виборців. Також із великою долею імовірності можна прогнозувати, що до Федоровича перетече частина голосів виборців «Батьківщини» (у першому турі за Матьковського проголосували 3852 виборці) та «Опозиційної платформи За життя» (за Оксану Деркач проголосували 3007 виборців).
Сергій Іващенко, безумовно, покращить свій результат, порівняно із першим туром. Проте Олександра Мамая не переможе. І на це також є кілька причин. По-перше, навіть попри заяви Бублика, Удовіченка та Городчаніної далеко не всі виборці «Свободи», «Рідного міста» та «ЄС» підтримають Іващенка. Прогнозуємо, що більшість із них просто не підуть на дільниці 22-го листопада. По-друге, частина щирих противників Мамая відмовляються бачити у Сергієві Іващенку «месію», який врятує Полтаву. По-третє, фактор «Слуги народу». Якщо іще рік тому балотування від президентської партії практично гарантувало виграш, то у 2020-му – зовсім інші реалії. «Слуги народу» зараз асоціюються радше не зі змінами, а більше – із невиконаними обіцянками.
У підсумку прогнозуємо, що Олександр Мамай набере близько 60 відсотків голосів тих, хто прийде на дільниці у другому турі. І тріумфально повернеться до міської ради через два роки після свого безславного вигнання у вересні 2018-го.
А що далі?
Проте Армагедон не наступить. По-перше, Мамай уже точно не буде таким, як раніше. Нагадаємо, що у Олександра Федоровича поки що не те, що не має більшості у раді, у його розпорядженні – лише 10 депутатів від партії «За майбутнє». А для голосування на сесіях та прийняття будь-яких рішень потрібно щонайменше 22 голоси. Це означає, що Мамаю неминуче доведеться домовлятися та об’єднуватися зі своїми політичними опонентами. У іншому випадку вони знову можуть зібрати 2/3 голосів депутатів та вдруге відкликати Мамая із займаної посади. У це зараз віриться із трудом, проте політична доцільність яких тільки див не створює. Теоретично, якщо об’єднаються фракції «Слуги народу» (9), «Рідного міста» (6), «Європейської солідарності» (6), «Партії простих людей» (4) та «Свободи» (3), то набереться потрібних 28 голосів.
Нагадаємо алгоритм у випадку, якщо Мамая звільнять. Верховна Рада оголосить нові вибори у Полтаві. Мамая знову оберуть. І коло безкінечності замкнеться.
Зрештою, за будь-який результатів виборів у міській раді буде цікаво. І ми про це обов'язково напишемо.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто із "Слуг народу" стане депутатом Полтавської ОТГ.
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram