СЬОГОДНІ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЛІПИХ. ІСТОРІЯ. СТАТИСТИКА.
Офтальмологи світу не дарма саме цього дня вирішили відзначати День сліпих. Адже саме 13 листопада 1745 року народився Валентин Гаюї. Це був видатний педагог та громадський діяч. Саме він один з перших у світі вернув увагу громадськості на проблему реабілітації та соціальної адаптації сліпих пацієнтів. Гаюї заснував для них в Петербурзі і Парижі школи і підприємства для сліпих. Це був перший подібний історичний прецедент. До речі, шрифт для сліпих винайшов теж Гаюї. Його першим учнем був незрячий безпритульний хлопчик а потім в школі почали вчитися ще 11 таких дітей. Якщо глянути на статистичні дані, проблема сліпоти не втратила актуальності і в 21 сторіччі.
Завідувачка офтальмологічного відділення Олена Залудяк оглядає пацієнта
За даними ВООЗ приблизно 40 млн. людей вражені сліпотою. Щорічно кількість сліпих зростає на 1-2 млн. осіб. Кожні п’ять секунд втрачає зір один дорослий, а кожну хвилину – 1 дитина. В Україні за неофіційними даними, сліпих приблизно 100 тисяч людей, з них понад 10 тисяч – діти. Слабкий зір в нашій країні займає 4 місце серед основних причин інвалідності. Як уберегти очі від хвороб нам розповіла у офтальмологічному відділенні КП ПОКЛ ім. Скліфосовського лікар лазерного центру Марина Клочко .
ОЧНІ ХВОРОБИ «ПОМОЛОДШАЛИ»
« У нашому відділенні найбільше лікуються з катарактами, дистрофіями сітківки, міопіями та глаукомою. Динаміка така: кількість хворих з катарактою не зменшується, і пацієнти з катарактою «помолодшали», хоча раніше це вважалася хвороба «поважного» віку. Тенденція до збільшення хворих з макулодистрофією. Стало багато пацієнтів з діабетичною ретинопатією. Щодо міопії – то це більше патологія дитяча, до нас звертаються вже люди дорослі, там міопія, як правило вже «стабільна» і не збільшується. При міопії з дистрофічними змінами сітківки ми виконуємо профілактичну лазерну коагуляцію сітківки, для того що б зменшити ризик відшарування. Також успішно проводимо лазерне лікування пацієнтів з діабетичною ретинопатією і вторинною плівчастої катарактою» - розповідає Марина Клочко.
Багато маніпуляцій у відділенні надають амбулаторно. Як правило більшість лазерних втручань не вимагають кількаденного перебування у лікарні, як це було колись. Все це завдяки новому обладнанню, яке рік тому придбали за кошти Світового Банку. Йдеться про лазерну установку Lumanis Vision one, з довжиною хвилі 577 нм ( жовтий), та 532 нм. (зелений). Це був перший жовтий лазер у Полтавській області.
« Обладнання у нас дійсно дуже сучасне, таке ж, яким обладнані приватні клініки. Полтавцям давно не потрібно їхати у інші міста, що б отримати там допомогу або переплачувати у приватних клініках. Скажімо, з приводу катаракти у нас є Державна програма закупки кришталиків за бюджетні кошти і тоді вони безкоштовно ставляться пацієнту. Буває, що немає лінзи потрібної потужності, і тоді люди чекають закупки» - каже Марина Клочко.
Не зважаючи на суперове обладнання і можливість отримати допомогу, все ж таки краще залишатися здоровим. Марина Клочко надала кілька рекомендації щодо профілактики очних захворювань:
« Людям до сорока років рекомендовано раз на рік проходити обстеження у офтальмолога. І таким чином можна виявити тяжкі хвороби, які на ранніх стадіях розвиваються безсимптомно. І тим не менш можуть привести до сліпоти. Особливо зверніть увагу якщо очними хворобами страждали ваші найближчі родичі. Часто такі недуги є спадковими. Ви можете зробити це зробити у своїй поліклініці – там виявлять гостроту зору, внутрішньо очний тиск і оглянуть очне дно. Якщо потрібне більш детальне обстеження, тоді вже вас направлять у наше відділення. Найчастіше причинами сліпоти є глаукома та очні травми. У нас діє очний травматологічний центр. Допомогу там надають цілодобово. Бережіть свої очі і будьте здорові!»
Читайте також; Як живеться у Полтаві людям зі сліпотою : " Держава не помічає нас"
На які очні недуги найчастіше хворіють полтавці?