За даними статистики кількість хворих на цукровий діабет у світі досягла рекордної цифри — 366 мільйонів, а у 2030 році становитиме 552 мільйони. В Україні – понад 1 млн 200 тисяч людей страждають на діабет. Якщо хвороба вже виявлена, людина повістю змінює режим харчування. Насамперед, має виключити з раціону цукор. Сучасний ринок пропонує нам сотні цукрозамінників. Чи всі з них безпечні? Про це та інше розповідає лікар – терапевт Олена Зоріна.
ДІАБЕТ: ХВОРОБА, ЩО МОЛОДШАЄ
« Діабет - найрозповсюдженіша хвороба ендокринної системи. На жаль, поки що не виліковна. Але за умов дотримання правил харчування з ним можна дожити до глибокої старості» - каже Олена Зоріна. І додає: з року в рік кількість хворих на діабет зростає, і сам діабет «молодшає». З чим це пов’язано?
- Чинників безліч. Якщо раніше медицина вважала діабет спадковою хворобою, то нині з’ясовано, що недуга може виникнути через багато інших чинників. Це напружений ритм життя, стреси, хронічна втома. І головне не правильне харчування. Пригадайте, скільки людей у нас полюбляють фаст-фуди. У скількох людей в руках спекотного дня можна побачити в руках пляшку з «Колою» та іншими солодкими газованими напоями. То ж дивуватися збільшенню статистики по діабету не треба – говорить Олена Зоріна.
Тобто, потенційно занедужати на діабет може будь – хто. Але що робити, якщо ви вже захворіли чи маєте генетичну спадковість і хочете з метою профілактики виключити цукор з раціону і натомість вживати цукрозамінники? Чи всі вони є безпечними? Адже більшість з них – продукт промислового виробництва?
СИНТЕТИЧНІ ЦУКРОЗАМІННИКИ : МІФИ І ПРАВДА
Олена Зоріна відповідає: так, на ринку безліч замінників, і частина з них не такі безпечні, як розповідають, рекламуючи їх, виробники:
- Ну, почнемо з найрозповсюдженіших. Серед синтетичних це аспартам. 100 гр. продукту – всього 4 ккал. Офіційно він вважається безпечним навіть для вагітних та дітей. Насправді ж у медицині відомі випадки алергічної реакції та на нього та інших неприємних проявів. Зауважу, напевно, не існує стовідсотково безпечних синтетичних замінників. Хоча то й же «брат» аспартама неотам вважають таки більш безпечним, принаймні у медичній літературі я не найшла негативних відгуків щодо нього. І навпаки, сахарин лікарі взагалі не рекомендують використовувати в їжу. Бо доведено його шкідливий вплив на сечостатеву систему. Повторюся, на моє переконання не існує стовідсотково безпечних синтетичних замінників цукру.