„Ми розпочинаємо досить активну роботу з приводу розвитку нашого майбутнього – дітей. На державному рівні готується програма на підтримку талановитих дітей „Інтелектуальне майбутнє України”. Для більшого захисту прав юного покоління створять “гарячі” телефонні лінії, на які зможуть дзвонити діти і просити допомогти в захисті своїх прав. Впроваджуються нові форми роботи з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, що знаходяться в інтернатних закладах. Діти мають будуть охоплені сімейними формами виховання, а інтернати реорганізують у заклади для обдарованих дітей та реабілітаційні центри”, - сказав Валерій Пархоменко.
Заступник голови облдержадміністрації подякував усім за уже проведену роботу в створенні умов для гармонійного розвитку дитини і, разом з тим, наголосив: „Виконання доручень Президента України Віктора Януковича щодо захисту прав дітей знаходиться на жорсткому контролі в облдержадміністрації. До тих, хто ігнорує виконання доручень Глави держави будуть вживатися відповідні заходи реагування”.
„У нас в області створено певний ланцюжок, починаючи з народження дитини і до вступу молодої людини в самостійне життя. Перше – це створення найкращого наразі в Україні перинатального центру в м.Полтаві. Потім – сім’я, де дитина отримує турботу, опіку та освіту, і третє – працевлаштування нашої молоді. Тож держава піклується про всебічний розвиток дитину від народження і до вступу її в доросле життя”, - зазначив заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Валерій Пархоменко.
На Полтавщині, як поінформувала начальник служби у справах дітей облдержадміністрації Інна Конончук, кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування за минулий рік зменшилася від 2632 до 2589 дітей. У сімейних формах виховуються 2 тис. 66 таких дітей, потребують влаштування 523 дитини. Протягом року створено 31 прийомну сім’ю та 3 дитячих будинки сімейного типу.
Цього року ставлять на меті покращити якість роботи соціальних працівників, які мають проводити профілактичну роботу соціального сирітства, допомагаючи сім’ям, що опинилися в складних життєвих обставинах, вирішити проблемні питання.
У 2012 році кардинально змінено підхід в роботі центрів соціальних служб з родиною, від застосування караючих функцій до підтримки виховного потенціалу сімей, раннього виявлення можливих криз та збереження цілісності сім’ї, про що доповіла начальник центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлана Півень.
Основним завданням, яке було поставлено перед системою центрів соціальних служб – максимальна увага до проблем і потреб сім'ї, щоб не допустити вилучення дитини у батьків – а для цього потрібно прийти на допомогу родинам якомога раніше, коли батьки ще можуть і хочуть подолати труднощі.
Для проведення належної превентивної соціальної роботи з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах в 2012 році проведена модернізація соціальних служб шляхом введення посад фахівців із соціальної роботи, діяльність яких спрямована на системне надання адресних соціальних послуг, що відповідають потребам конкретної людини. Завдяки цьому протягом 2012 року центрами області відвідано всі сім’ї з дітьми, проведено близько 19 тис. соціальних інспектувань, в ході яких виявлено 6699 сімей (11727 дітей) з ознаками кризи. Соціальним супроводом центрів області в 2012 році охоплено 2011 сімей в яких виховується 4096 дітей.
Спеціалісти та фахівці із соціальної роботи у тісній співпраці з органами місцевого самоврядування, державними установами та організаціями різних рівнів, а також при підтримці бізнесових структур сприяли вирішенню питань щодо оформлення необхідних соціальних виплат, відновлення та оформлення документів, поліпшення житлово-побутових умов, працевлаштування, отримання необхідної медичної допомоги, а також забезпечували контроль за сім’ями, в яких існує ризик вилучення дітей із сімейного оточення. У 2012 році завдяки втручанню спеціалістів та фахівців із соціальної роботи центрів соціальних служб:
- вдалося запобігти вилученню дітей із 165 родин після проведеної роботи з батьками по підвищенню виховного потенціалу;
- в м. Кременчук, м. Комсомольськ та Карлівському, Кременчуцькому, Решетилівському, Чорнухинському районах 7 дітей повернуті в родини із закладів державного утримання (Кременчуцького обласного спеціалізованого будинку дитини, Центру соціально-психологічсчної реабілітації дітей м. Кременчук та обласного притулку для дітей в м. Полтава);
- найгострішою проблемою, яка породжує складні життєві обставини сімей, залишається питання працевлаштування. Так, протягом 2012 року центрами соціальних служб направлено до районних та міських центрів зайнятості 328 осіб безробітних із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. На даний час працевлаштовано 296 осіб до приватних підприємців, робітниками по благоустрою, охоронцями, слюсарями, підсобними робітниками, продавцями, кухарями та інше.
- 149 осіб залучені до реабілітаційних програм з проблем інвалідності та хімічних залежностей
- організовані та проведені благодійні акції по збору коштів для лікування дітей із складними травмами та молодих осіб, які потребували оперативного втручання: зібрано близько 70 тис. грн.;
- 95 сімей отримали допомогу в вирішенні та поліпшенні житлово-побутових умов проживання - придбано житло, проведені косметичні ремонти, підключено газо та водопостачання, придбано тверде паливо, залучені кошти бізнесових структур та кошти місцевих бюджетів в сумі близько 37 тис. грн.,
За словами, директора обласної служби зайнятості Катерини Клавдієвої, в області діє Програма професійної орієнтації учнівської молоді на здобуття актуальних на ринку праці професій та спеціальностей у 2011 – 2014 роках. Профорієнтаційні послуги отримали 88, 6 тис. учнів шкіл. Обласна служба зайнятості провела 1 тис. 20 профорієнтаційних семінарів для учнівської молоді.
Серед першочергових завдань перед райдержадміністраціями та міськвиконкомами було визначено необхідність виконання комплексу заходів щодо проведення професійної орієнтації учнівської молоді на здобуття актуальних на ринку праці професій та спеціальностей; інформування служби у справах дітей, відділу у справах сім’ї та молоді про неповнолітніх осіб, які без поважної причини не відвідали центр зайнятості або припинили співпрацю з центром зайнятості, з метою спільного вжиття заходів щодо вмотивування зазначених осіб до праці; інформування територіальної Державної інспекції з питань праці про виявлені порушення дотримання вимог чинного законодавства щодо працевлаштування неповнолітніх та ряд інших актуальних напрямків роботи.