За календарем віряни сьогодні вшановують пам'ять мучеників Лукілліана, Клавдія, Іпатія, Павла, Діонісія і мученицю діву Павлу. У народному календарі ця дата отримала таку назву: Лук'ян-вітряк.
День Лук’яна, 16 червня, передував Дню Митрофана, і люди намагалися не лягати спати рано, а прислухалися до подиху вітру. Наприклад, південний вітер 16 червня обіцяв гарний врожай ярих, а північно-західний вітер обіцяв дощове літо.
Східний вітер обіцяв хвороби, а північно-східний – великі вітри влітку. Також 16 червня з’являлися перші паростки у картоплі, чому всі дуже раділи, бо це обіцяло багатий урожай. У православній церкві 16 червня відзначається день пам’яті святого Лукіана, який жив у III столітті на території Антіохії.
У зрілі роки він був язичником і навіть служив богам як жрець. Проте в старості він увірував у Христа і хрестився сам. За життя Лукіан багато проповідував і навіть звернувся до віри своїх слухачів. За доносом євреїв він був схоплений і кинутий до темниці.
Там він зустрівся з чотирма отроками по імені Павло, Діонісій, Іпатій і Клавдій. Вони також прийняли християнство, і саме разом із ними Лукіана кинули в піч. Однак переказ говорить, що Господь зберіг їх життя. Потім мучеників послали до Візантії, і там святий Лукіан був розіп’ятий на хресті, а отроки – обезголовлені.
Іменини 16 червня відзначають: Денис, Дмитро, Павло.
Народні прикмети 16 червня
Якщо бобри проявляють сильну активність, то це віщувало дощ
Якщо весь день буде йти дощ – буде багато грибів
Північно-західний вітер віщує сиру погоду і приносить хвороби
Собака мало їсть або їсть траву і погано спить – до дощу
Туман вранці стелиться по воді – до сонячної погоди
Гроза в цей день обіцяє поганий збір сіна.
Події
1578 — У Львові страчено козацького ватажка, молдовського господаря Івана Підкову.
1874 — Відбулося урочисте відкриття кавендишської лабораторії.
1903 — Створено компанію Ford Motor.
1919 — Святий Престол в особі Папи Римського Бенедикта XV визнав незалежність УНР. Листа голові Директорії Симону Петлюрі надіслав державний секретар Ватикану П’єтро Гаспаррі.
1934 — У Харкові відкрився перший з’їзд письменників України. Створено Спілку письменників України (СПУ).
1940 — СРСР в ультимативній формі пред’явив Естонії та Латвії ноти з вимогою зміни урядів і введення до цих країн додаткових радянських підрозділів. Наступного дня Червона армія окупувала Естонію та Латвію.
1998 — Вперше в прямому ефірі по Інтернету було показано пологи. 40-річна американка з Флориди, котра погодилась на цей експеримент, народила хлопчика на ім’я Шон.
1996 — на виборах президента Російської Федерації на цю посаду знову було обрано Бориса Єльцина.
Народилися
У 1897 році Георг Віттіг (пом. 1987), німецький хімік, лауреат Нобелівської премії 1979 року.
У 1867 році Карл Густав Маннергейм († 28.01.1951), політичний і військовий діяч Фінляндії, маршал.