Кінець травня – червень традиційно в Україні є сезоном полуниці. Втім, цьогоріч аномально волога погода зі частими проливними дощами поставили під загрозу врожай. Про це говорять фахівці. Зокрема, керівник департаменту “Аналітика” ОРСП “Шувар”, найбільшого у Західній Україні гуртового ринку Тетяна Гетьман стверджує: урожай ранньої суниці є одним з найгірших за останні 5 років. А ціни, відповідно, найвищими:
Як полтавські фермери цьогоріч борються за врожай полуниці
« - Вищі ціни в цьому сезоні пояснюються гіршими погодними умовами – через холодну погоду та брак сонця ягода дуже погано визріває в господарствах. До того ж сезон-2020 української полуниця розпочався на тиждень пізніше, ніж рік тому – у перших числах травня».
Нині на Полтавських ринках ціни на полуницю коливаються від 65 до 100 гривень . Цікаво, що найвища ціна 60-65 грн/кг була зафіксована у середині травня 2019 року, а найнижча ціна 22-25 грн/кг у 2016 році.
“ - Вже зрозуміло, що особливістю цього сезону буде рекордно висока ціна на ранню ягоду. На жаль, не всі виробники зможуть на цьому заробити, деякі господарства втратили значну частину врожаю через заморозки у першій половині травня”, – додає Тетяна Гетьман.
Цікавим є те, що у цьому році, не зважаючи на високу вартість, українська суниця доволі швидко витіснила з ринку імпортну ягоду від виробників Греції та Іспанії. Насамперед, тому, що кожному зрозуміло – доставити продукт з – за кордону без використання хімікатів не можливо. Ніжні плоди полуниці псуються дуже швидко. Відтак, люди надають перевагу місцевим виробникам. Ми вирішили поспілкуватися з ними і вирушили на ринок « Мотель».
ПОЛУНИЦЯ ЯГОДА ВИМОГЛИВА
Підходимо до ятки, де торгують фруктами, знайомимося з родиною Крупка. На прилавку у них – лотки з полуницею та вино. Все – з їхнього господарства у Новому Тагамлику Машівського району. Олег Крупка розповідає – вирощуванням полуниці почав займатися кілька років тому, спершу навчався у відомого фермера Миколи Дикуна з Семенівського району.
« - Доки сам на власні очі не побачиш, як все треба вирощувати, як за кожною культурою доглядати, то не навчишся. У господарстві Дикуна я був як стажер, було нелегко, але дуже хотів опанувати усима вміннями і навичками. Згодом, щось переймав у Польщі, куди також виїжджаю на роботу. Адже сортів полуниці надзвичайно багато. Вона буває ультра рання, сезонна і ремонтантна, а сортів і не злічити стільки є. Пробуєш, шукаєш, який найкраще родитиме саме у тебе. У мене зараз 17 чи 18 сортів. Найкращий, як на мене, сорт « Хоней» - розказує Олег.
У його господарстві – близько гектара полуниці. Зазвичай, полуничний сезон триває місяць – з кінця травня до кінця червня. Ягода вимагає дуже багато зусиль, доки потрапить на прилавок ринку і потім на стіл покупця. Догляд за нею вимагає чимало сил. Полуницю проріджують, підживлюють, пересаджують, оновлюють насадження, накривають на зиму тощо. Цьогоріч, каже Олег на заваді стали дощі. Від вологи ягода псується і гниє.
« - Ми ж вибираємо тільки якісну ягоду для продажу. Крім того, виготовляємо вино. Можливо, у майбутньому ще будемо щось виготовляти».
Збирають полуницю, зазвичай, п’ятеро людей. Цьогоріч, каже Олег, справляються утрьох. Втім, сподівається, що погода налагодиться і покращиться врожайність. Хоча через заморозки примерзла зав’язь на квіточках:
« - Уявіть, минулого року ми вже були з товаром на базарі 21 травня. А цього року – тільки 4 червня. Різниця десять днів. Звісно, з врожаєм минулого року не можливо. Тому така різниця у ціні» - розповідає Олег.
За його словами, вибрати якісну ягоду дуже важко. Візуально це визначити майже не можливо.
« - Скажімо, іноді недобросовісні виробники грішать надмірним використанням нітратів. Але рівень їх можна вияснити тільки лабораторним шляхом або за допомогою приладів. Ми ніколи до цього не вдаємося, адже здоров’я людей для нас найголовніше!».
Читайте також: Чи відкриють на Полтавщині дитячі табори?