Розсіяний склероз: як жити з діагнозом?

27 травня міжнародний День боротьби з розсіянимсклерозом. На Полтавщині налічується понад 800 людей, що живуть з таким діагнозом. У Полтаві хворих на розсіяний склероз лікують у спеціальному центрі при відділенні неврології ПОКЛ ім. Скліфосовського. Центр діє з 2005 року. Полтава була одним перших обласних центрів, де його створили. Про те, як жити з цим діагнозом та що собою являє розсіяний склероз – розповідає Оксана Яценко, лікар-невролог КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В Скліфосовського Полтавської обласної ради».

-Що таке розсіяний склероз і чому захворювання є таким небезпечним?

- - Розсіяний склероз (РС) – хронічне захворювання, в основі якого лежить ураження мієліну, що утворює оболонку нервових волокон в головному та спинному мозку (центральній нервовій системі). В результаті пошкодження мієліну можуть виникати різні симптоми – порушення зору, координації рухів, рівноваги та інші. Це одне із найпоширеніших хвороб центральної нервової системи (ЦНС) серед молодих людей. Найчастіше хвороба виникає у віці від 20 до 40 років.

- Що відбувається при розсіяному склерозі?

- Імунна система організму атакує власні клітини центральної нервової системи, що формують та підтримують цілісність мієлінової оболонки, розвиваються запалення та набряк. Розпочинається процес демієлінізації. Пошкоджений мієлін починає розпадатися, може поступово зникнути, на його місці формується рубцева тканина. Цей процес носить назву склероз (або формування бляшок). Порушується та блокується передача електричних імпульсів по пошкодженому нервовому волокну. В результаті з’являються такі симптоми, як порушення координації рухів та м’язева слабкість у будь-якій частині тіла.

Хто хворіє РС?

- Розсіяний склероз виникає у віці від 20 до 40 років, у жінок – удвічі частіше, ніж у чоловіків. В Україні на цю недугу хворіють приблизно 19000 чоловік. Більше всього РС поширений серед людей європейської раси.

- Причини розсіяного склерозу

- РС не є спадковою хворобою, що напряму передається від батьків дітям. У дитини жінки чи чоловіка, що страждають на РС, ризик захворіти складає 1-2%. Деякі дослідники вважають, що окремі види інфекцій можуть призводити до утворення антитіл та запуску аутоімунної реакції, яка відповідає за розвиток РС. Вірогідно, РС розвивається під впливом комбінації кількох факторів: генетичної схильності, зовнішнього середовища, вірусної інфекції.

- Якими є симтоми розсіяного склерозу?

- При ураженні нервових волокон, що передають сигнали чутливими шляхами, у людини виникають незвичні відчуття та інші симптоми порушення чутливості. При пошкодженні нервових волокон, що несуть сигнали до м’язів, виникають рухові розлади. Можливе ураження зорового нерву, внаслідок чого може бути зниження зору, втрата центрального зору, сліпота. Якщо РС уразив мозочок (він відповідає за координацію та рівновагу), то виникають труднощі з рівновагою та координацією рухів. Скутість м’язів та спазми (спастичність) виникають тоді, коли м’язи стають напруженими та ригідними. М’язові спазми утруднюють рухи. Втомлюваність – це частий симптом РС. Вона також може бути наслідком психологічних змін, таких як апатія та депресія. У багатьох хворих виникають проблеми із сечовипусканням, бо порушується робота сечового міхура. Вони можуть відчувати сильні часті позиви до сечовипускання відразу, як тільки виникає відчуття повного сечового міхура. Також можливі складнощі з повним випорожненням сечового міхура (затримка сечі). Часто турбують закрепи. При РС можуть порушуватися різні сторони розумової діяльності – пам’ять, увага. Дуже часто виникають зміни настрою, турбує депресія.

- Якими є засоби лікування розсіяного склерозу?

- Попри те, що вилікувати РС неможливо, триває розробка лікарських препаратів, здатних більш ефективно обмежувати пошкодження нервової системи. Кортикостероїди призначають короткими курсами для лікування запалення та зменшення тривалості загострення. При терапії загострень вони є основними лікарськими препаратами. Деякі ліки можуть допомогти справитися з певними симптомами: м’язовими спазмами, втомлюваністю, порушенням сечовипускання, рівноваги та координації. Існують ліки, здатні змінити перебіг хвороби, зменшити частоту та тяжкість загострень. Це інтерферони (інтерферон-бета) та імуномодулятори. Хворим РС потрібно вести активний спосіб життя, їсти здорову їжу та достатньо відпочивати. Регулярні, не досить інтенсивні вправи особливо важливі для людей з РС. Вони допоможуть зберегти силу, координацію та гнучкість, а також зменшують спазми, знімають стрес. Спеціальної дієти для хворих на РС не розроблено, але харчуватися потрібно регулярно та повноцінно: вживати більше овочів та фруктів, морепродуктів; менше – тваринних жирів, але більше рослинних; зменшити вживання алкоголю. Дуже важливо виділяти час на відпочинок та розваги – творчі, соціальні, фізичні та інтелектуальні, здатні відволікати від хвороби.

З матеріалами Полтавського центру громадського здоров'я