Пандемія коронавірусу у світі продовжує набирати обертів. Тому навіть найпросунутіші фахівці не можуть дати точної відповіді – що буде з туристичною галуззю. Але вже зараз зрозуміло - цьогорічні подорожі за кордон будуть значно обмежені. Керівники країн Євросоюзу постійно твердять: після подолання пандемії міжнародних туристів почнуть впускати в останню чергу. Втім, коли почнуть відкривати кордони не береться точно прогнозувати ніхто.
"Євросоюз збирається синхронно відкривати кордони і це буде залежати не від однієї країни – Італії або Болгарії. Ми бачимо, що в Туреччині зараз теж карантин і дуже малоймовірно, що країна в червні відкриє кордон і буде приймати туристів. Так само й інші популярні напрямки ", – говорить директор центру розвитку туризму України Володимир Царук.
"Подорожувати Європою влітку, швидше за все, не вийде: зовнішні кордони ЄС відкриють в останню чергу", – відреагували в Держагентстві розвитку туризму в Україні на своїй сторінці в Facebook.
Президент Франції Еммануель Макрон не виключає, що кордони Європи можуть залишитися закритими до вересня, повідомляє телеканал BFM . Це пояснюється різною швидкістю протікання захворювання в різних регіонах. Не виключається, що в країнах Азії може початися друга хвиля зараження , тому країни Шенгенської зони можуть закрити кордони до осені.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен порадила європейцям не планувати подорожі раніше осені.
"Я раджу почекати і поки не планувати туристичні поїздки на літо, оскільки Європа як і раніше серйозно страждає від пандемії коронавируса. На даний момент ніхто не може робити надійні прогнози на липень і серпень. Нам потрібно буде навчитися жити з цим вірусом протягом багатьох місяців , можливо, до наступного року ", – сказала вона.
Країни будуть орієнтуватися на внутрішній туризм, зазначає Володимир Царук. В Україні будуть швидше відновлюватися внутрішні перевезення. Але чи готовий український туризм до такого виклику? – ставить питання Володимир Царук:
« - Головний туристичний післявірусний тренд — подорожі всередині країни і невеликими групами. І тут Україна отримує другий після 2014 року шанс розвинути внутрішній туризм. Чи змінився він за останні 5 років? З одного боку — так. З’явилося багато нових цікавих маршрутів, виросла ціла плеяда яскравих гідів, з’явилися навіть нові готелі. Стрімко розвивається туризм в містах — Вінниця, Луцьк, Ужгород та Чернівці наступають на п’яти визнаним лідерам — Одесі, Львову і Києву. За останні 3 роки ми суттєво підлатали дороги, особливо в західному регіоні, почали активно налагоджувати залізничне сполучення між регіонами, з’явилося безліч цікавих музичних і гастрофестивалів і свят.Але ось головне питання — чи став за ці 5 років відпочинок в Україні більш якісним, чи змінилася туристична інфраструктура? І ще — а що зробила держава за ці роки, щоб українці захотіли провести відпустку в Україні?
Трохи статистики. За останні 3 роки виїзний турпотік збільшився в 1,5−2 рази. Влітку 2019-го з України з 6 міжнародних аеропортів щодня вилітало 35−40 чартерних рейсів до Туреччини, Єгипту, Греції та інші пляжні напрямки. Результат — сотні мільйонів доларів за сезон вивозилися з України.
Що зараз українські туристи можуть отримати взамін? На морських курортах трьох українських областей — Одеської, Миколаївської та Херсонської — так і не з’явилося хоча б одного сертифікованого готелю рівня 4*. Великі туроператори сьогодні так і пояснюють своїм клієнтам — зірок там немає, а про їхню якість краще запитати у наших менеджерів. Потрібно відзначити — хороших доріг до більшості курортів також поки що не з’явилося.
Незважаючи на численні інвестфоруми, держава за 5 років так і не залучила в туристичну сферу жодного значимого іноземного інвестора, не з’явилося ніяких преференцій і для українського турбізнесу в вигляді зменшення податків для готелів (як це зробили в більшості країн Євросоюзу). В результаті — великі туроператори не зацікавлені в продажі турів по Україні, адже по суті продавати-то нічого. Міні-готелям з номерним фондом у 20−25 номерів туроператори просто не потрібні, а інших на українських курортах просто немає, оскільки держава не стимулює їх появу. Виходить замкнуте коло».
Турагентства можуть не повернути гроші
Поки туроператори просять не йти за грошима, а переносити поїздки на інші дати і місяці. Турагентства звернулися до уряду, щоб їм дозволити видавати клієнтам ваучери на суму вартості путівки. Ситуація така, що туроператори не можуть повернути гроші всім одразу через зобов'язання перед готелями, авіакомпаніями і так далі.
"Я б не рекомендував зараз вимагати з туроператорів гроші, судитися, оскільки туроператор може збанкрутувати і тоді клієнти ризикують отримати значно менші компенсації. Ваучер в даному випадку – компромісне рішення, яке дозволяє скористатися оплаченими послугами " – каже Павло Григораш, керівник Української асоціації турагентств. Втім, крапку у питанні має все – таки поставити Уряд.
За матеріалами відкритих джерел
Читайте також: Пік захворюваності на коронавірус в Україні очікують на початку травня