Бізнес на карантині. Майже вся підприємницька діяльність в період карантину призупинена. Сьогодні виникає все більше питань: як бути середньому та малому бізнесу, адже доходу в період карантину приватні підприємці фактично не отримують; а що робити зі щомісячною сплатою рахунків? Особливо нагальне питання в малого бізнесу, щодо сплати оренди приміщень.
Чи існують якісь особливі умови орендної плати в період, коли фактичне користування приміщенням не здійснювалося через обставини, які не залежать від сторін договору?
Найперше джерело інформації з цього питання, до якого вам слід звернутись – це ваш договір оренди. Саме в ньому ви зможете детально ознайомитись з вашими правами та обов’язками перед контрагентом.
Якщо ваш договір досить типовий, думаю, вам вже стало зрозуміло, що незалежно від тяжких втрат внаслідок карантину для вашого бізнесу, вам все рівно доведеться сплачувати орендну плату (якщо інше не прописано в договорі).
Та як діяти в ситуації, коли підприємницька діяльність не ведеться, доходу не має, а відповідно і не має коштів для сплати орендної плати, а зобов’язання згідно договору перед контрагентом є?
По-перше, спробувати домовитися з орендодавцем на період дії обмежень карантину тимчасово змінити умови договору шляхом підписання додаткової угоди. В ній можуть бути прописані більш лояльні умови в частині розрахунку за оренду(розстрочка оплати, відтермінування сплати коштів, зменшення суми оренди).
По-друге, якщо домовитись не вдається, а можливості вчасно виконати зобов’язання не має, то для унеможливлення нарахування штрафів та пені орендодавцем, необхідно підтвердити обставини форс-мажору, які вплинули на вашу господарську діяльність.
Що таке форс-мажор? Як зафіксувати обставини форс-мажору?
Форс-мажорними обставинами вважаються умови, котрі не залежать від сторін договору, є непереборними і приводять до невиконання зобов’язань сторін договору. Іншими словами, такі обставини можуть звільняти сторони від наслідків невиконання умов договору.
Відповідно до закону України №530-ІХ до обставин форс-мажору також відноситься карантин.
Для підтвердження того, що причиною несплати оренди є саме обставина форс-мажору, необхідно здійснити декілька кроків:
1) Вам потрібно звернутись з письмовим повідомленням до іншої сторони про труднощі своєчасної сплати оренди в зв’язку з введеними обмеженнями умов карантину. Такого листа рекомендуємо надіслати електронною поштою та продублювати листом з повідомленням, щоб мати підтвердження вашого своєчасного звернення.
2) Якщо на період карантину, ви не можете здійснювати підприємницьку діяльність, слід засвідчити це відповідним документом (розпорядженням, наказом) і повідомити про це контрагента письмово.
3) Подати заяву до Торгово-промислової палати України для підтвердження виникнення форс-мажорних обставин внаслідок введення карантину.
4) Одержати засвідчений сертифікат про виникнення форс-мажорних обставин в Торгово-промисловій палаті України.
Такий сертифікат стане підтвердженням причинно-наслідкових обставин введення карантину та припинення підприємницької діяльності на даний період.
Рекомендуємо вам вести конструктивні переговори з вашиморендодавцем - це заощадить ваш час та нервові клітини. Якщо ж домовитись з іншою стороною ніяк не вдається і у вас виникає спір, зверніться до юриста. Правник зробить юридичний аналіз вашого договору та проконсультує з приводу того, як найефективніше діяти у конкретній ситуації для захисту інтересів вашого бізнесу.
Володимир Кулішов, директор Юридичної компанії «ПРАВО.UA» http://pravo.pl.ua/cпеціально для порталу 0532.ua.
Раніше ми повідомляли про те, що "ПриватБанк" запровадив кредитні канікули для малого бізнесу.
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram