У Полтаві на 8 березня пройшов марш за права жінок (ФОТО)

8-го березня у Полтаві проводять кілька акцій та маршів за права жінок. О 10:30 навпроти Полтавської ОДА збираються представники республіканського руху. У руках тримають плакати «Ні сексизму», «Республіка за емансипацію», «Женщина – не рабыня кухни». Пояснюють – вийшли на акцію, що привернути увагу полтавців до проблеми нерівності між статями.

-Як правило люди не бачать у суспільстві порушення прав жінок. Проте цифри і факти говорять самі за себе: розрив між заробітними платами чоловіків та жінок складає 20-25 відсотків, на керівних посадах на більшості робіт – переважно, чоловіки; часто жінки зіштовхуються із сексизмом, дискримінацією, насильством вдома. У політичному представленні теж дуже мало жінок: у нинішньому Кабміні лише одна жінка. Ми виступаємо не за штучну регуляцію, а за відхід від стереотипів, від припинення поділу на жіночі та чоловічі професії. Змінити це можна громадянським просвітництвом, тому ми сьогодні вийшли із гаслами та плакатами, щоб привернути увагу полтавців до цих проблем, - розповідає лідер полтавських республіканців Олег Слизько.

Об 11:00 у Корпусному саду збираються учасниці маршу за лагідну фемінізацію.

-Я вийшла із гаслом «Я – мама, я – феміністка», щоб показати, що фемінізм не суперечить сімейним цінностям. Мама може бути феміністкою, а феміністка може бути мамою. Я вийшла з ідеєю, що чоловіки так само мають допомагати у догляді за дітьми, що роботодавці допомагали мама балансувати між роботою та сім’єю. Ми не вийшли, щоб забрати у жінок свято, на яке їм можливо раз на рік щось дарують. Ми хочемо скористатися цією можливістю поговорити вголос про права жінок в Україні, - говорить учасниця акції Олена Стрельник.

На акцію приходять кілька десятків жінок різного віку, дехто із них – із дітьми. Із собою приносять плакати із різними гаслами: «Безпека – наша вимога», «Сімю руйнує насильство, а не фемінізм», «Бє – значить сяде!», «Права людини не мають статі».

-Закликаємо до рівності прав. У нашому суспільстві має бути рівність. Відчуваєш стереотипи, особливо, коли є жінкою-керівником. Жінці потрібно набагато більше докласти зусиль, щоб довести свій професіоналізм, свій рівень. Чоловіків часто сприймають «по замовчанню», - говорить Вікторія Лоза, керівник департаменту охорони здоровя та соціального розвитку Полтавської міської ради.

На акцію вони приходять удвох із подругою. Світлана Варвянська нагадує, що одна із вимог цьогорічних акцій в Україні – це ратифікація Стамбульської конвенції, спрямованої проти гендерного насильства. Також уточнює, що часто у суспільстві існують не різні права, а різні можливості.

-Права формально є, а от можливості можуть різнитися. Дуже багато стереотипів. Коли чоловік їде у відрядження, його ніколи не питають: «А з ким лишаться діти?» Жінку питають постійно. При прийомі на роботу віддадуть перевагу чоловікові, ніж жінці, яка має дітей - говорить Світлана Варвянська.

Одна із організаторок акції – Альона Гончаренко – констатує, що проведення маршу у Полтаві може стати початком великого жіночого руху.

-Ми сьогодні зібралися, щоб нагадати, що 8 березня – це не лише про квіти та подарунки, а й про права. Мені дуже приємно, що нас сьогодні так багато. І хочу вірити, що сьогоднішня акція може стати початком великого жіночого руху у Полтаві!

Також до акції приєднується народний депутат України Марина Бардіна.

-Ми сьогодні маємо вирішити, чи хочемо рівнятися на Швецію, Фінляндію, у яких права жінок на дуже високому рівні і які мають одні із найрозвинутіших економік у світі, - говорить  Бардіна.

Після короткої акції у Корпусному саду учасники маршу вишиковуються у колону і з гаслами та плакатами проходять маршем до Білої Альтанки.

Нагадаємо, раніше у Полтаві молодь вийшла на марш проти зміни клімату.