Ось і відшуміла Масляна з її гамірними розвагами, смачними стравами і веселощами. Сьогодні наступає особливий період для кожного православного християнина – Великий піст. Які ж традиції та звичаї Великого посту існують та чи для всих корисно його дотримання? Ми зібрали коментарі священників та медиків.
Традиції та звичаї
У давнину напередодні посту в кожній родині ретельно мили ложки й виделки, «щоб не залишилося скоромини», а також намагалися провести вечір у тихій молитві, аби гідно налаштуватися до початку тривалих пісних днів. Загалом, маємо чотири довготривалих пости. Великий піст, або свята Чотиридесятниця, є найсуворішим, бо встановлений на згадку сорокаденного посту Ісуса Христа. Напевно, кожна людина , яка починає постувати, хоче провести цей період так, аби дійсно отримати якомога більшу користь для душі і тіла. Як цього досягти розповідає митрофорний протоієрей отець Миколай Храпач:
« - Православна церква готує своїх віруючих до посту поступово. Скажімо, вже за кілька тижнів читаються спеціальні євангельські читання, євангельські притчі. Розпочинається читатися «Притча про митаря та фарисея», слідуючий тиждень – притча про блудного сина, далі – притча про страшний суд і за тиждень до початку великого посту буває неділя М’ясопустна, коли відбуваються Заговини або останній день, коли дозволяється вживати у страву м’ясні продукти – птицю тощо. На цьому закінчується така можливість. Розпочинається Масляна. Це тиждень перед Постом з понеділка. Коли дозволяється вживати молочні страви. Вершки, молоко, сметану , печуть млинці.
Дотримуючись посту, потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування , насамперед , своєю духовною складовою. Хоча багато людей його сприймають, передусім, як дієту – наполягає отець Миколай:
- От у тому і є різниця. Піст – це стан душі, коли людина звертається до Бога і що б Господь послав свою благодатну силу і допомогу позбавитися від тих чи інших гріхів. А якщо піст без цього – це буде дієта. Дієта і піст це зовсім різні речі, і не треба їх плутати. Тому я бажаю всім, що б Господь дав можливість поститися гідно, привести стан своєї душі у належний стан, що б ми знайшли у собі можливість покаятися у своїх гріхах. Своїх поганих вчинках і провинах. І що б він дав нам сили більше такого не робити.
Святитель Василь повчав своїх учнів: «Істинний піст, – це віддалення від зла, стримання язика, гніву, пристрастей, брехні, злослів’я і клятвопереступу. Істинний піст завжди повинен поєднуватися з молитвою». Той, хто постить, повинен більше уваги приділяти читанню церковних книг, тощо. Крім того, слід пам'ятатати, що у піст не проводять деяких церковних таїнств, зокрема, вінчання.
- Дійсно, у цей період церква не проводить обряду вінчання. Це треба чекати вже до Пасхи. А що стосується Хрещення, то хрестини відбуваються великим постом без ніяких обмежень. Так що, як хто надумає хрестити – будь ласка. Але як заведено у нас? Приносять дитинку у храм, священик її хрестить, а тоді збираються батьки, родичі і святкують цю подію. Якщо хрестини відбуваються постом, то треба звернути увагу, щоб застілля, які відбудуться в цей день, що б вони були зроблені відповідно до пісного періоду - говорить отець Микола.
Якщо Вас протягом посту все ж запросили на свято, що передбачає пишне застілля і Ви не можете відмовитися – по можливості попередьте господарів про те, що Ви дотримуєтеся посту. Якщо цього не можна зробити – намагайтеся їсти тільки ті страви, які дозволені в піст, а якщо таких немає – то зовсім небагато з тих, що стоять поруч з Вами. Під час святкової трапези не потрібно гучно розповідати про те, що Ви постите, привертати увагу до цього або дорікати іншим за недотримання церковних уставів. «Коли постите, не будьте, як лицеміри, – говорить Господь, – бо вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять» Пам'ятайте, ви не повинні своїм постом хизуватися перед людьми, ви постите перед Самим Богом, і, як сказано у євангелії від Матфія, Отець Небесний, «бачачи таємне, воздасть нам явно». В піст також не можна вживати алкогольні напої, особливо міцні – горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина.
Послаблення в час посту
Однак, хоча Великий піст і є найсуворішим, духівник може дозволити деяке послаблення . Для кого і у яких випадках – пояснює протоієрей Володимир Василенко:
« - Для людей хворих, для жінок вагітних, для тих, хто перебуває у тяжкому фізичному стані,або які зайняті виснажливою фізичною працею, можливе послаблення посту. Із цим питанням кожна людина в індивідуальному порядку повинна прийти до священника у храм, у попросити благословення на послаблення посту. І коли таке благословення дається, людина може цей піст послабити . Це нормально, така практика давно існує. Я також хочу звернути увагу, людей дуже багато поститься, і хто поститься перший раз, будьте обережні, будьте уважні , до цього ставитися треба обережно, що б не зірвати свій шлунок, що б не зірвати своє здоров’я, треба про все це поговорити із священником . Бо це питання серйозні не такі прості,я к може видатися на перший погляд . А взагалі, всім, хто збирається постувати, нехай Господь поможе . Це - Божа справа, Боже діло. І люди, які проводять період посту постуючи відчувають, наскільки їм буває важко, коли вони починають споживати скоромні страви. Організм, дійсно, очищається від усіляких шлаків, від зайвого, і людина почуває себе набагато краще ц легше, коли вона дотримується посту і зустрічає світле Христове Воскресіння».
Якщо є можливість, то бажано протягом посту щодня бувати у церкві, хоча б на короткий час – для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати й інші богослужіння, розклад яких ви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти хоча б один раз таїнства Сповіді і Причастя.
Піст з точки зору науки
Медики одностайні зі священниками: починаючи постувати, зважте всі моменти, пов’язані зі станом вашого здоров’я. Про вагітних жінок вже було сказано раніше, але є і безліч інших моментів. У полі особливої уваги ті, хто має проблеми з шлунково – кишковим трактом. Терапевт Олена Зоріна пояснює:
« - Люди, що страждають від хронічних проблем з ШКТ мають знати, що рослинний раціон під час посту не завжди для них все – таки корисний. Скажімо, якщо у вас гастрити чи гастродуоденіти у стадії загострення, вам потрібно утриматися від білокачанної капусти, буряка, бобових. Прислухайтеся до себе, при будь – яких симптомах нездужання повертайтеся до свого звичайного раціону. Загалом же так, з медичної точки зору якщо у вас все гаразд зі здоров’ям, то піст це не погана нагода , аби організм відпочив від важких вуглеводнів. Потім , вже після завершення посту , поступово вводьте ці продукти в раціон. Отож, наголошую: у всьому знайте міру і будьте здорові!
Читайте також: Мгарський монастир відзначив 400 річчя від дня заснування