Кожні 2 секунди у світі продають шкарпетки компанії із Полтави

Полтавський бізнесмен і засновник компанії «PREMIER SOCKS» Олег Хардін свою справу, як це часто буває, розпочинав із маленького. Іще будучи студентом зі звичайною клітчатою торбою в руках він возив шкарпетки і пропонував їх реалізаторам. Спочатку товар купував у Полтаві, потім їздив до Житомира. Таким чином набирався досвіду, вивчав ринок і попит.

Після цього на якийсь час відійшов від шкарпеток. Займався дистрибуцією. І коли зібрав перші 10 тисяч доларів, вирішив придбати 19 старих в’язальних станків (1976-1991 років випуску). Це було досить ризикованою справою. Адже одна справа – придбати станок, а зовсім інша – його налагодити. Справа в тому, що в Україні немає жодного закладу, який би готував фахівців панчішно-шкарпеткової галузі. А фахові наладчики – взагалі на вагу золота. Мучитися із обладнанням довелося близько півроку і лише потім почали навчати своїх фахівців.

Втім, не можна сказати, що далі розвиток бізнесу пішов гладко. Адже в Україні на той час панував режим Януковича, під час якого будь-який бізнес могли задавити тиском. Не винятком стала і компанія «PREMIER SOCKS». Проти підприємства порушили кілька кримінальних справ. Півроку представників компанії викликали до різних інстанцій, конфіскували продукцію, хотіли конфіскувати усе обладнання, проте, на щастя, не зробили цього. Лише через півроку вдалося забрати вилучені шкарпетки, які увесь цей час лежали на території Полтавського відділу поліції просто під відкритим небом.

Щоб розвивати бізнес далі, потрібно було придбати хоча б одну сучасну в’язальну машину. Представники «PREMIER SOCKS» знайшли виробника таких машин у Китаї і навіть пізніше стали його офіційним дистриб’ютером в Україні.

Виробництво розвивалося. І сьогодні «PREMIER SOCKS» вже займає перші позиції в Україні за виробництвом чоловічих та жіночих шкарпеток. А всього компанія виробляє близько 5-6 відсотків шкарпеток на усьому ринку України.

-Ми рахували. Кожні 2 секунди у світі продають одну пару наших шкарпеток. Ми тепер часто говоримо про шкарпетки не у кількості, а у секундах, - говорить Олег Хардін.

Як саме виготовляють полтавські шкарпетки, нам демонструють безпосередньо на виробництві. Процес розпочинають у відділі дизайну. Тут можна побачити сотні зразків шкарпеток. Як говорять самі дизайнери, це – лише десята частина всього різноманіття, яке можуть виготовити на підприємстві. Розповідають також, що на підприємстві можуть і самостійно розробити дизайн,і виготовити шкарпетки за дизайном замовника.

Серед представлених екземплярів – від зображень героїв «Диснею» до кумедних мотивуючих написів. Далі прямуємо у в’язальний цех. Тут готують, так звану, «трубочку». Це – майже готова шкарпетка, але із незашитим миском. Зашивають шкарпетку вже у швейному цеху. Далі у формувальному цеху шкарпетки вирівнюють за допомогою спеціальних металевих лап, які працюють за принципом праски. На дільниці набивки та пакування на шкарпетку пришивають етикетку та запаковують продукцію за побажанням замовника. І на завершальному етапі шкарпетка потрапляє на склад готової продукції, куди спрямовують замовлення кожного клієнта.

Зараз на підприємстві працюють близько 300 людей, переважно – жінки (більше 80 відсотків).

Підприємство, аби утриматися на високих позиціях ринку, досі залучає досить велику частину кредитних коштів – близько 10 мільйонів. Аби бути конкурентним, «PREMIERSOCKS» імпортує сировину із Індії, Узбекистану, Туреччини та Китаю.

Запитуємо у Олега Хардіна – у чому ж секрет успіху підприємства? Адже конкуренція на ринку досить значна, шкарпетки в Україні виробляють близько 200 компаній. Засновник «PREMIER SOCKS» пояснює: головний секрету успіху – у постійному контролі якості. Кожна пара шкарпеток під час виробництва проходить чотири етапи контролю. Кожну шкарпетку перевіряють не лише на пошкодження, а й на щільність і навіть кількість вив’язаних петель. Всі ці нюанси контролюють два технологи у в’язальному цеху.

-Іноді я беру продукцію другого ґатунку, яку вони відбраковують, і не можу знайти дефекту. І лише потім мені технологи показують якісь мінімальні нюанси, навіть непомітні на перший погляд, - говорить Олег Хардін.

Ринком збуту для підприємства є вся Україна. А от експорт зараз нецікавий. Тому що зниження курсу долара по відношення до гривні робить такий експорт невигідним і дорогим.

Запитуємо у засновника «PREMIER SOCKS» і про те, чи легше стало вести бізнес в Україні. Відповідь отримуємо не надто втішну.

-Складно. Що раніше, що зараз. Найбільше шкодить контрабанда із Китаю, Туреччини, яка вбиває українського виробника – Китай Туреччина. Складно із монополістами. Приміром, лише за збільшення потужностей потрібно заплатити обленерго кілька мільйонів. І традиційні перевірки. Буквально за один тиждень нас чекають перевірки держпраці, пожежників, податкової. Також, я вважаю, що і приватні підприємці, і компанії в Україні мають бути в рівних умовах.

Не зважаючи на конкуренцію, проблеми законодавства та інші перепони, «PREMIER SOCKS» продовжує динамічно розвиватися. І кожні дві секунди продавати пару своїх шкарпеток у світі.