Цьогоріч на освіту в Україні чекає багато новацій та реформ, зокрема, ухвалений президентом Закон «Про повну загальну середню освіту». Ми вирішили дізнатися чи готові до освітніх новацій у Полтаві і поспілкувалися з начальником управління освіти Полтавської міської ради Юрієм Матвієнко.
За словами Юрія Матвієнка всі освітні новації у Полтавських навчальних закладах у 2020 році реалізуються згідно нормам, зафіксованих у проекті Закону України «Про повну загальну середню освіту». Як тільки цей Закон буде підписаний та оприлюднений, усі навчальні заклади у Полтаві будуть дотримуватися його норм. Про все докладно – у нашій публікації:
Право на справедливе оцінювання
Дещо, каже Юрій Матвієнко, у полтавських школах вже запроваджено давно. Скажімо, право же на справедливе оцінювання. Хоча тут є свої «підводні камені»:
“- Я не можу гарантувати, що оцінювання зовсім позбавлене суб’єктивності, що кожен вчитель не привносить подекуди свою суб’єктивну оцінку, виставляючи бали за роботу учня, - пояснює Юрій Матвієнко. – Намагатися бути якомога об’єктивним це зобов’язання кожного вчителя. Звісно, полтавські учні мають право на справедливе оцінювання і вчителі це право забезпечують.”
Про підготовку дітей до школи
Нині у Полтаві, наче гриби після дощу з'являються центри підготовки дітей до школи. Юрій Матвієнко запевняє:
« - Усі центри підготовки дітей до першого класу у Полтаві – це, перш за все, перестраховування самих батьків. Адже жодна полтавська школа не вимагає, щоб дитина, яка йде у перший клас, мала підтвердження своєї готовності з боку того чи іншого центру підготовки. Те, що подібні центри у Полтаві діють - це тільки результат того запиту і попиту, який надходить від батьків. Як тільки самі батьки цього не потребуватимуть, вважає Юрій Матвієнко, то, відповідно, і ці центри зникнуть. Те, наскільки дитина готова до навчання у першому класі, залежить від закладу дошкільної освіти. У Полтаві є прекрасні вихователі, які у повній мірі надають цю підготовку» .
Також Юрій Матвієнко запевнив - зарахування дітей до початкової школи без жодних конкурсів передбачено Законом. За його словами, єдине обмеження, з яким стикаються батьки при зарахуванні до першого класу - це те, що діти повинні йти у перший клас до школи за принципом територіальності. Кожна школа, у першу чергу, зараховує дітей, які проживають на території обслуговування даним навчальним закладом. Якщо ж є вільні місця, тоді зараховуються діти з інших територій.
Юрій Матвієнко наголошує, що як тільки новий Закон вступить у силу, полтавські діти, які перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні, теж отримають захищене Законом право здобувати освіту в медичних закладах.
Про учнівське самоврядування
За словами Юрія Матвієнка, Полтавське учнівське самоврядування є потужним, функціональним і представницьким – працює загальноміська спілка лідерів. На початку 2019-2020 навчального року спілка провела круглий стіл, у результаті якого були окреслені ті ідеї учнівського самоврядування міста, які мають бути реалізовані протягом даного навчального року. Крім того, наприкінці 2019 року, Управління освіти провело конкурс проєктів учнівського самоврядування, на якому вони висували проєкти, які протягом 2020 року мають бути профінансовані Управлінням освіти. Два проєкти вже реалізовані наприкінці 2019 року.
“- Сподіваюсь, що до літніх канікул всі інші проєкти будуть профінансовані та реалізовані, - ділиться Юрій Матвієнко. – Я вважаю, що це якраз є ознакою дієвості самоврядування і не лише учнівського. А і того, що Управління освіти сприймає учнівську громаду як партнера. Ми прислухаємося до їх позицій, до їх ідей і намагаємося втілити їх у життя, допомогти дітям реалізуватися в органах учнівського самоврядування.”
Про інклюзивну освіту
Також Юрій Матвієнко говорить: кожна дитина з особливими освітніми потребами, якщо це необхідно у результаті проведеної діагностики, забезпечується асистентом. Загалом у Полтаві 168 дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у закладах загальної середньої освіти. На одного асистента може бути не більше трьох таких дітей. На сьогоднішній день діти такими асистентами забезпечені. Але кожного року доводиться просити у депутатів нові штатні одиниці, бо кількість дітей, які їх потребують, на жаль, зростає. Станом на цей навчальний рік діти з інвалідністю забезпечені асистентами, але враховуючи динаміку, кількість асистентів будуть обов’язково збільшувати.
Раніше ми писали Реорганізація шкіл: чого ще чекати полтавським освітянам у нинішньому році?