15 грудня - День працівників суду України

Свято Дня працівників суду в Україні відзначається у другій декаді грудня. Традиційне святкування проводиться з 2000 року. Святкові заходи включають проведення урочистих церемоній і банкетів, нагородження заслужених працівників судової сфери.

Указом Президента від 08.12.2000 № 1318/2000 15 грудня в Україні встановлено щорічне професійне свято - День працівників суду.

В систему судових органів України входять:

- Конституційний Суд України, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції і законів України;

- Суди загальної юрисдикції, які утворюються, як правило, за територіальним принципом і які розглядають всі цивільні і кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення;

- Арбітражні суди, які розглядають справи стосовно господарських правовідносин.

Історія Полтавського суду

Полтавський окружний адміністративний суд – наймолодший суд Полтавської області та один із наймолодших судів в Україні. Проте вже сьогодні можна констатувати його становлення й оформлення як судової установи зі значними надбаннями та здобутками й навіть із власною історією.

Наміри щодо створення системи адміністративних судів або іншими словами – адміністративної юстиції були задекларовані ще на початку становлення сучасної української державності. У 1992 році Концепція судово-правової реформи передбачила створення адміністративних судів. В подальшому можливість створення спеціалізованих судів у системі судів загальної юрисдикції була закріплена в Конституції України 1996 року. Згодом в Законі України «Про судоустрій України», прийнятому в 2002 році, було закріплено систему адміністративних судів. Відповідно до цього 1 жовтня 2002 року Указом Президента України було створено Вищий адміністративний суд України, а 16 листопада 2004 року - місцеві та апеляційні адміністративні суди, затверджено їх мережу та кількісний склад суддів.

1 вересня 2005 року набув чинності Кодекс адміністративного судочинства України, яким визначено повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства. Водночас Вищий адміністративний суд України почав розгляд перших адміністративних справ і майже через півтора року після цього поетапно почали свою роботу апеляційні та окружні адміністративні суди.

Полтавський окружний адміністративний суд створено та зареєстровано як юридичну особу 24 жовтня 2007 року. 18 червня 2008 року в 91-му номері Всеукраїнської громадсько-політичної газети «Зоря Полтавщини» опубліковано оголошення про початок його роботи, а безпосередньо здійснення правосуддя суд розпочав з 1 липня 2008 року. Саме цього дня до суду надійшли перші позовні заяви.

Основним завданням суду відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Полтавський окружний адміністративний суд є місцевим спеціалізованим судом у системі судів загальної юрисдикції, а його повноваження поширюються на територію Полтавської області.

Він є судом першої інстанції і розглядає справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи), віднесені процесуальним законом до його підсудності, а саме:

- спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

- спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

- спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

- спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

- спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

У 2008 році суд розпочинав свою діяльність у складі 4 суддів. Поступово суддівський корпус поповнювався.

Публікацію створено за відкритими джерелами

Раніше ми писали, що на Полтавщині з початку року роботодавці додатково оформили офіційні трудові відносини з 885 працівниками