9 листопада у міжнародному календарі
Міжнародний день антиядерних акцій
Девіз цього дня: «Ми обираємо майбутнє без радіації!». Цей день за допомогою екологів і небайдужих громадян влаштовуються пікети і демонстрації, акції протесту. Біля небезпечних об'єктів організовують антиядерні табори, встановлюються інформаційні знаки там, де підвищений радіоактивний фон.
Міжнародний день проти фашизму, расизму і антисемітизму
Цей день встановили з ініціативи Міжнародної мережі проти расизму UNITED. Вночі з 9 на 10 листопада 1938 року в Німеччині почали масовий погром євреїв, який отримав назву «Кришталева ніч». Це була перша масова акція фізичного насильства від Третього рейху щодо євреїв. У цю ніч схопили 30 000 євреїв і відправили їх до концтаборів, ще 90 людей вбили, спалили тисячі магазинних вітрин і сотні синагог. Щороку в цей день проводяться тематичні заходи в багатьох країнах: мітинги, виставки, демонстрації, все в пам'ять про жертв нацизму, терору на грунті національності, раси і антісемітстві.
День української писемності та мови
Цей день в Україні щороку відзначають 9 листопада за указом президента Кучми в 1997 році. Свято зроблене на честь літописця Нестора, який був послідовником творців писемності слов'ян Кирила і Мефодія. Витоки української писемності досліджують досі. Вважається, що саме з Нестора і починається письмова українська мова.
В цей день проводять різні урочисті та святкові заходи, покладають квіти до пам'ятника Нестора, нагороджують кращих літераторів і популяризаторів української мови, і звичайно ж видавництва, які випускають літературу рідною мовою.
У Полтаві напередодні дня писемності та мови визначили кращі книги Полтавщини
а також провели диктант національної єдності.
До речі, це свято не тільки державний, воно ще і церковне. Тому що перший твір українською мовою, православні назвали акафістом Богородиці Холмської.
Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Раніше це свято відзначалося в Україні 23 березня. Його було встановлено в березні 2000 року Указом Президента України № 484/2000, враховуючи вагомий внесок працівників культури та аматорів у відродження української національної культури, розвиток народної творчості, активну культурно просвітницьку діяльність. Проте з 2013 року згідно з Указом Президента України це свято стало відзначатися 9 листопада, разом із Днем української писемності та мови.
1961-й рік - місто Сталіне дістало назву Донецьк.
1962-й - президія Верховної Ради СРСР ухвалила постанову про перейменування міста Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславської області на Івано-Франківську область.
1965-го сталася найбільша в історії аварія у системі електропостачання.
У результаті виходу з ладу 230-кіловольтної лінії електропередачі поблизу канадського міста Онтаріо 30 мільйонів людей у восьми східних штатах США і провінціях Квебек та Онтаріо на цілу ніч опинились в повній темряві - найбільша в історії аварія у системі електропостачання. Лише під ранок подачу електрики вдалось відновити і "звільнити" із вагонів метро та кабін ліфтів 800 тисяч осіб.
У 1967-му в Сан-Франциско вийшов з друку перший примірник "Rolling Stone", журналу не тільки про саму музику "...але й все, що з нею так чи інакше пов'язане".
1989-й рік - Почалося руйнування Берлінської стіни.
Східнонімецькі власті дозволили вільний перетин Берлінської стіни для переходу із Східного до Західного Берліну. Наступного дня громадяни міста стихійно почали розбирати 45-кілометровий символ Холодної війни, що протягом 28 років розділяв Німеччину на два політичні табори.
1997-го в Україні вперше відзначили День української писемності та мови.
В 2000 році невідомий прихильник творчості Пабло Пікассо, купив через інтернет на аукціоні Christie’s картину "Жінка зі складеними руками", заплативши за неї 55.6 мільйона доларів.
ЦЬОГО ДНЯ НАРОДИЛИСЯ
1872-й рік - Богдан Лепкий, український письменник.
За кількістю написаного Б. Лепкий поступається в українській літературі тільки І. Франкові. Загалом творча спадщина Б. Лепкого складає понад 80 власних книг, у тому числі цикл романів «Мазепа», повісті, оповідання, казки, спогади, збірки віршів та поем, а також переклади, літературознавчі розвідки, статті літературного та мистецького спрямування, опубліковані у численних газетах, журналах, альманахах, календарях, збірниках; він — упорядник і видавець 62 томів творів української класики з ґрунтовними дослідженнями, примітками, коментарями. Бібліографія творів Б. Лепкого становить до тисячі позицій.
1906-го - Ярослав Лопатинський, український вчений-математик, академік НАН України.
В 1934 році народився Карл Саган, американський астроном - один з основоположників космічної біології, популяризатор астрономії, письменник, лауреат Пулітцерівської премії.
ЦЕРКОВНИЙ КАЛЕНДАР:
9 листопада – переддень дня святої Параскеви, християнської великомучениці, що жила в 3 столітті в Малій Азії. На Русі в цей день давали обітниці, тобто обіцянку щось зробити. Селянки часто давали обітницю за одну ніч виткати пелену для ікони Діви Марії. Якщо обітницю виконати, то можна загадати бажання, яке обов'язково збудеться, а також можна послати здоров'я рідним і близьким.
Іменини в цей день
Андрій, Афанасій, Віллі, Іван, Капітоліна, Максим, Марк, Нестор, Микола, Сергій, Степан
Публікація створена за матеріалами відкритих джерел