Сьогодні виповнюється сімдесят перша річниця від дня народження екс мера Полтави Анатолія Кукоби

Він був першим міським головою часів незалежної України. Очільником Полтави його обирали п’ять разів. Це єдиний подібний прецедент у нашій державі. Анатолієм Кукобою або захоплюються або нещадно критикують. Але і зараз, через роки по його смерті, напевно, немає людей до нього байдужих. Напередодні ми зустрілися з дружиною Анатолія Тихоновича – Вірою Кальник

Коли Анатолій Кукоба помер, писали що завершилася ціла епоха

- Давайте не забувати, що тоді були дуже непрості роки, вони ніколи не були простими в Україні, але тоді тривав процес становлення, багато чого доводилося робити з нуля. Міста стояли невпорядковані, все руйнувалося. У Полтаві, навпаки, наводили лад, місто молоділо на очах.

І подивіться, що стало згодом. Так, Тихонович жив містом. Він прокидався о шостій ранку і приходив о третій ночі. Коли йшло якесь важливе будівництво, цілодобово був на об’єкті. Знав кожну деталь. Чи може змінитися ситуація на сьогодні? Може, якщо з’явиться людина, у котрої буде бажання жити містом.

Знав комунальників поіменно

- Це не міська легенда, це дійсно правда. Часто, бувало, ми йшли містом і він міг спинитися і поговорити з робочими. Говорив, що спілкування з ними йому дає об’єктивну картину ситуації в місті. Все намагався контролювати і перевіряти. При цьому дуже цінував людей професійних. Казав, що коли не маєш біля себе людей з досвідом – нічого не вийде. У той же час, коли бачив, що людині вистачає досвіду чи навичок – обов’язково давав змогу довчитися. Вважав своїм обов’язком спілкування з інтелігенцією. Про це нещодавно згадував Герман Юрченко.

Фонд захисту і підтримки талановитих дітей відзначив 25 річчя

- «Зайняти дітей і дати їм можливість розвинути таланти» - така була мета Анатолія Тихоновича, коли започатковували фонд. Ми були одними з перших в Україні, хто створив такий проєкт. Через фонд пройшли сотні вихованців, ми охопили всі школи, інтернати. Зараз наша діяльність продовжується, хоча, звісно і не в таких масштабах, як колись, але фонд працює.

Був людиною слова

- Так було від самого початку. Він казав щось тільки один раз. І якщо обіцяв – завжди виконував обіцянки. І не тільки у роботі, в сімейному житті теж. Був люблячим батьком, але і досить вимогливим. Він з повагою ставився до того, що я роблю. Не був з тих впливових чоловіків, які вимагають, аби дружина сиділа тільки вдома і варила борщі. Я це у ньому дуже цінувала.

Яким повинен бути ефективний керманич міста?

- Це повинна бути людина з досвідом. Інакше ніяк. Ця людина має бути відповідальна. Неможливо без досвіду почати керувати, саме у цьому біда нашої країни. Ти маєш пройти усі східці, побачити зсередини всі процеси, а тільки потім маєш право обійняти важливу посаду!

Довідково: Кукоба Анатолій Тихонович народився у Полтаві 8 листопада 1948 року у сім’ї будівельників. Закінчив Полтавський інженерно-будівельний інститут (нині — Полтавський національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка — ПолтНТУ) за спеціальністю «інженер-будівельник». У 1990 та 1994 роках Анатолій Кукоба обирався головою Полтавської міської ради, а в 1998 та 2002 роках — міським головою (згідно з новим законом «Про місцеве самоврядування в Україні»). У 1999 році Анатолію Кукобі присвоєне звання почесного громадянина Полтави. У травні 2002 року Анатолій Кукоба обраний народним депутатом України по 145-му виборчому округу Полтавської області. Працюючи у Верховній Раді, фактично продовжував керувати містом. У березні 2006 року Анатолій Кукоба вп’яте був обраний мером Полтави, одночасно пройшовши у Верховну Раду за списками Партії регіонів. Оскільки закон забороняє суміщати ці дві посади, Анатолій Кукоба відмовився від поста міського голови Полтави, віддавши перевагу роботі у Верховній Раді. На позачергових виборах мера Полтави 26 листопада 2006 року переміг Андрій Матковський. Анатолій Тихонович Кукоба помер 17 січня 2011 року в Полтавській обласній клінічній лікарні.

У 2012 році біля школи № 2, в якій він навчався, було відкрито пам'ятник Анатолію Кукобі.

У 2016 році, в рамках декомуніазції, вулицю Пролетарську було перейменовано на вулицю А. Кукоби.

У публікації використані фото з архіву Сергія Назаркіна

Раніше ми розповідали У Полтаві премією "Молодь року" нагородять журналістів, блогерів, політиків.