Цьогоріч Україна відзначає 259 річницю від дня народження Івана Котляревського. Крім того, 200 років, як на українській сцені йде «Наталка Полтавка» і 50 років виповнюється відновленій садибі класика. Група ентузіастів Полтави, очолювана істориком Сергієм Козловим, пропонує відновити історичну справедливість – відродити надгробок на могилі Котляревського у його первісному вигляді.
Полтавці пропонують повернути первісний вигляд пам’ятнику на могилі Івана Котляревського
« Він має стати таким, яким був у 1900 році, коли його встановили. Адже відомо, що у 1934 році, під час запеклої боротьби комуністів з релігією вигляд пам’ятника змінили – зникла куполоподібна верхівка і хрест» - каже Сергій Козлов.
Могила письменника з відомим монументом знаходиться на розі вулиць Європейської та Раїси Кириченко.
Однак спершу монумент мав інший вигляд. Через рік після смерті Котляревського П. Стеблін – Камінський спорудив надгробок – невелику увінчану хрестом цегляну колону на чотирикутному постаменті. У 1869 та 1881 роках його реставрували, а 1893 вирішили звести новий пам’ятник. Для цього Полтавське губернське земство виділило тисячу рублів , решту зібрали завдяки пожертвам. Автори – художник В. Волков і скульптор Л. Позен створили чотиригранний обеліск з чорного мармуру на фігурному постаменті , на фасадному боці якого містилося барельєфне зображення обличчя Котляревського у лавровому вінку а нижче – рядки з вірша Шевченка. Пам’ятник вінчав православний хрест. Пам’ятник відкрили 1900 року таким він простояв тридцять років , а 1934 року комуністи хрест знали , замінили чотиригранним блоком на стик перенесли барельєф поета.
«Мова про відроження надгробка йшла ще з 2013 року. Тоді благодійне товариство при Свято – Успенському соборі ініціювало тимчасово встановити хрест на верхівці обеліска, а потім, після отримання дозволу та коштів реконструювати його. У листопаді того ж року під час панахиди було освячено виготовлений хрест. Після ретельного вивчення документів проект реконструкції пам’ятника пам’ятника підготували фахівці ПНТУ ім. Кондратюка. Кошти на його розробку зібрали члени Благодійного товариства. До акції долучилися миряни Свято – Успенського собору й усі небайдужі. Але у 2014 році кошти ми передали на потреби вояків АТО. Пройшло п’ять років, але про свою ідею ми не забули . Особливо символічно було в втілити наш проект саме в ювілейний рік Котляревського» - каже Сергій Козлов.
Орієнтовна вартість проекту – близько триста тисяч гривень.