14 вересня – початок бабиного літа та пори весіль

Державні свята

Сьогодні День Українського кіно.

Історія українського кінематографа почалася у вересні 1896 року в  Харкові, де фотограф Альфред Федецький зняв кілька короткометражних документальних сюжетів, а в грудні в Харківському оперному театрі він же влаштував перший публічний кіносеанс у Російській імперії. 1930-й рік був ознаменований показом першого звукового фільму «Симфонія Донбасу» режисера Д. Вертова.

«День українського кіно» отримав статус офіційного державного професійного свята в 1996 році. 12 січня 1996 року в Києві, другий Президент України Леонід Кучма підписав Указ № 52/96 «Про день українського кіно», який наказував відзначати цю дату щорічно у другу суботу вересня місяця. В указі йдеться, що нове професійне свято в країні вводиться «на підтримку ініціативи працівників кінематографії України»

Народний календар

14 вересня за народним календарем – Симеона Стовпника. Починається бабине літо, завершуються роботи в полі. Мисливці намагалися полювати на зайців, бо були переконані, що саме на Симеона полювання буде надзвичайно вдалим. Також 14 вересня починалася пора весіль, яка закінчувалася 28 листопада.

Народні прикмети:

14 вересня тепло – зима також буде теплою.

Суха погода на Симеона – осінь буде без дощів.

Багато павутини – на суху осінь.

Цей день в історичних хроніках:

У 1492-му ухвалою Московського собору новий рік у Росії стали обчислювати з 1 вересня замість 1 березня (за григоріанським календарем цей день припадає на 14 вересня).

1853-го року Туреччина оголосила війну Росії. Почалася Кримська війна.

1886-й рік – американець Джордж Андерсон запатентував стрічку для друкарської машинки.

У 1911-му під час меморіальних урочистостей у пам'ять Олександра II в Києві есер Дмитро Богров смертельно поранив прем'єр-міністра, міністра внутрішніх справ Петра Столипіна.

1929-го футболісти київського "Динамо" провели свій перший міжнародний матч - зі збірною робітників Нижньої Австрії.

Відсутність ігрового досвіду призвела до того, що кияни поступились гостям - 3:4. Рахунок голам у міжнародних зустрічах відкрив М. Малхасов, також відзначалися К. Піонтковський та М. Печений.

1972 року Папа Римський Павло VI скасував вистригання волосся на голові католицьких священиків (тонзуру), що було обов'язковим із V століття

У 1984-му відбувся перший у світі переліт через Атлантичний океан на повітряній кулі здійснив американець Джозей Кіттінджер, відставний військовий льотчик.

Цього дня народилися:

1883 – американська вчена, яка поклала початок контролю за пересуванням птахів, Маргарет Зангер.

1937 – італійський архітектор, один з творців стилю хай-тек Ренцо Піано.

1941 – заслужений художник України Віктор Волков.

1946 – український футболіст, заслужений тренер України Володимир Мунтян.

1916-го року народилася Катерина Зеленко, радянська льотчиця, старший лейтенант. Єдина в історії жінка, яка здійснила повітряний таран (12 вересня 1941 року на бомбардувальнику Су-2 протаранила і збила німецький винищувач Ме-109). Була збита, коли намагалася посадити пошкоджений літак. У травні 90-го року Зеленко була посмертно удостоєна звання Героя Радянського Союзу.

1948 – новозеландський актор Сем Нілл.

1974 – марокканський легкоатлет, бігун на середні і довгі дистанції Хішам ель-Герруж.

1983 – британська співачка Емі Джейд Вайнхауз.

Раніше ми розповідали У Полтаві вручили премію "Людина року"

Публікація створена за відкритими інтернет - джерелами