Проблеми інклюзії, перешкоджання спостерігачам, понад сто звернень до поліції – підсумки виборчого дня

Отже, вибори до Верховної ради відбулися. Про те, якими вони були на Полтавщині розповіли під час прес – конференції координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області Костянтин Донченко та речник Національної поліції Юрій Сулаєв.

Загалом, системних порушень, які могли б вплинути на процес голосування зафіксовано не було. До такого підсумку прийшли обидва спікери. Кажуть, що «найгарячішими» були 148 округ та місто Кременчук.

« Загалом до поліції надійшло 160 повідомлень щодо різних порушень. З них 38 – з Кременчука, 28 – з Полтави, 10 – з Лубен по 4 з Горішніх плавнів та Миргорода. В підсумку відкрито 12 кримінальних впроваджень» - каже Юрій Сулаєв. Порушення фіксували найрізноманітніші. Один виборець зіпсував бюлетень ( пояснив це власним нетверезим станом), повідомляли про грубе ставлення членів виборчих комісій, траплялися випадки присутності людей на дільницях, у яких були футболки з символікою кандидатів , тощо. У Лубнах скаржилися один на одного учасники перегонів. 

Спостерігачі ОПОРИ фіксували масові проблеми з матеріально-технічним забезпеченням дільниць.

« Іноді на дільницях не було достатньої кількості скриньок для голосування, як стаціонарних, так і переносних. На деяких дільницях зафіксована менша кількість бюлетенів ніж зареєстрованих виборців. Наразі це не мало суттєвий вплив на хід голосування, так як на тих дільницях не була зафіксована велика явка, проте у разі якщо б участь у голосуванні взяли 100 відсотків виборців, це могло б вплинути на процес», – розповів Костянтин Донченко.

Ще однією проблемою забезпечення виборів стали проблеми з доступністю для людей з інвалідністю. Так в Полтаві зафіксували випадок, коли чоловік на візку не зміг заїхати до кабінки для голосування, через що йому довелось голосувати поза межами кабінки, порушуючи при цьому таємницю голосування.

«Мало дільниць обладнаних пандусами. Нами був зафіксований також випадок, коли в приміщенні школи розміщувалось одразу дві ДВК, але широка кабінка для візочників була лише в одній. На питання, як проголосувати людині на візку в іншій дільниці, голова  комісії повідомив, що виборець може це зробити проїхавши до сусідньої ДВК», – пояснив Костянтин Донченко.

Також представники ОПОРИ фіксували порушення збоку членів ДВК під час заповнення протоколів про підрахунок голосів.

«Деякі дільниці заповнювали протоколи майбутнім числом. Наприклад, процес підрахунку голосів завершився ще о 22 годині 21 липня, проте в протоколі значиться, що він заповнений вже 22 липня. Такі дії комісії спричинені бажанням отримати кошти за два дні, проте це є фальшуванням виборчої документації, що може тягнути за собою кримінальну відповідальність. Ще однією проблемою є те, що члени ДВК, протоколи яких були відправлені на уточнення, переписували  їх прямо під будівлею окружної комісії. Згідно Закону вони мають це робити на засіданні дільничної комісії, проте через небажання витрачати велику кількість часу на дорогу, (особливо у  сільськії місцевості), члени комісій йдуть на такі порушення виборчого законодавства», – говорить Костянтин Донченко.

Загалом представниками ОПОРИ на Полтавщині станом на 12 годину 22 липня було зафіксовано 46 випадків можливих порушень виборчого законодавства.

Раніше ми розповідали ЦВК вже обробила 54,6% протоколів