Сьогодні, 16-го липня, в Україні вступив у силу Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Із цього дня українська є обов’язковою для використання у всіх сферах суспільного життя на усій території України. Проте, варто підкреслити, що закон не розповсюджуються на особисте спілкування та здійснення релігійних обрядів. Про нюанси запровадження нового закону розповідає ubr.ua.
Згідно закону державна мова має використовуватися у наступних сферах:
-Державний та комунальний сектори;
-Медична сфера;
-сфера освіти;
-наука;
-культура;
-сфера обслуговування;
-радіо, ЗМІ та телебачення;
-програмне забезпечення;
-спортивні заходи;
-імена та географічні назви.
Порушення норм цього закону карається накладенням штрафу. Суми штрафів складають:
-у гуманітарній сфері – 3400-5100 гривень;
-у державній сфері – 3400-6800 гривень;
-для засобів масової інформації – 6800-11900 гривень.
Слід зауважити, що покарання штрафами почне діяти через три роки. Через два роки для отримання українського громадянства потрібно буде здавати екзамен на рівень володіння державною мовою.
Різні норми закону також будуть вступати у дію не одразу, а через певний термін.
Приміром, у державному секторі претенденти на високі державні посади будуть здавати іспит із української мови лише через два роки. Засобам масової інформації дають два із половиною роки на те, щоб додати україномовну версію сайту та зробити її головною, а також випускати друковану продукцію на державній мові. Сфера обслуговування: підприємствам необхідно буде переходити на обслуговування та розміщувати інформацію про товар українською мовою через півтора роки.
Розповсюдження комерційної інформації у друкованих ЗМІ, на телебаченні та радіо повинна публікуватися українською через півтора роки.
Контролювати виконання норм Закону, а також накладати штрафи та виписувати попередження буде Уповноважений із захисту української мови або його представник. Претендента на цю посаду буде відбирати Кабмін.
Нагадаємо, раніше в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла про користь вживання матюків.