Магічна купальська ніч: як ворожити і де святкувати полтавцям?

Традиційно у ніч із 6 на 7 липня українці відзначають свято Івана Купала. Цього року у Полтаві долучитися до святкування можна у Музеї Панаса Мирного (вулиця Панаса Мирного, 56). Тут відбудеться театралізоване дійство «Магічна ніч на Івана Купала», яке розпочнеться о 19:00.

Якщо хочете на свято поїхати із міста, то відвідайте свято «Купальські ігри на батьківщині Миколи Гоголя» у селі Гоголеве Шишацького району. Розпочнеться воно о 20:00. На заході діятиме дрес-код – вишиванка або національний елемент одягу (вінок, намисто тощо).

А збираючись на свято, пригадайте головні купальські традиції.

Як дівчата ворожать на судженого?

Обовязковими атрибутами Купала є вогонь та вінки. Дівчата вдень збирають польові квіти, а потім плетуть вінки для ворожіння «на судженого». На них ставляють свічки та пускають «за водою». Доки вінки пливуть, дівчата співають пісню, яка має наблизити вінок до коханого. Плавний рух вінка по воді та яскраве світло від свічки говорять про те, що дівчина успішно вийде заміж, якщо стоїть на місці – дівуватиме, а якщо піде на дно – то взагалі не вийде заміж. Якщо вінок дістається іншого берега, це означає, що саме там на неї чекає її доля. Якщо юнак дістане з води вінок своєї дівчини – це вважають доброю прикметою і знаком щасливого майбутнього для молодої пари.

Чому топлять Марену?

Також на святкування зазвичай роблять опудало Марени, яке потім мають утопити. За давніми словянськими уявленнями Марена – божество, яке випробовує людей голодом, холодом та хворобами. Якщо його утопити, то всі негаразди та біди втонуть разом із ним.

Навіщо на Купала стрибають через вогонь?

Стрибки через вогонь у обрядових діях наших пращурів мали велике значення і силу. Вони очищали людей, які стрибали через полумя, від усього поганого. Крім цього, люди вважали, що та пара, яка перестрибне через багаття, тримаючись за руки, щасливо проживе разом усе життя.

Навіщо шукають квітку папороті?

За повір'ям, лише у купальську ніч з'являється таємнича квітка папороті. Відшукати її надзвичайно складно, тому що від людей її охороняє нечиста сила. Принаймні, так гадали наші пращури. Говорять, що той, хто знайде квітку папороті, зможе розуміти мову будь-якого створіння, бачити заховані у землю скарби та знатиме усе на світі.

Той, хто знаходить квітку, має йти і у жодному разі не обертатися, хоч навіть позаду гукатимуть голосами рідних чи друзів. Якщо обернешся, то втратиш і чарівну квітку, і життя.

0532.ua бажає вам гарного купальського свята та незабутньої містичної ночі! Відшукайте свою квітку папороті, стрибніть через полум'я, що очищує від усього поганого та обов'язково знайдіть свою долю у містичному купальському ворожінні!

Нагадаємо, раніше ми розповіли вам - чи чекати дощів на свякові вихідні?